Klamki to niewielkie, jednak niezwykle funkcjonalne elementy, dzięki którym możemy wygodnie i sprawnie otwierać oraz zamykać drzwi. Są to akcesoria o prostej konstrukcji, dzięki temu z ich osadzeniem w skrzydle poradzą sobie łatwo nawet niedoświadczeni rzemieślnicy domowi. Klamki przeważnie służą nam przez długi czas, ale zdarzają się sytuacje, że jesteśmy zmuszeni wymienić je. Jak poradzić sobie z ich montażem?
Zepsuta klamka w drzwiach wejściowych
Za wypadanie klamki w drzwiach zwykle odpowiada poluzowane mocowanie. Z czasem śruby, którymi jest ona przykręcona do skrzydła „przestają trzymać”. Wystarczy wówczas zdjąć otaczający klamkę szyld i dokręcić śruby. Gdy zlekceważymy pojawiający się luz, proces wykręcania się śrub będzie postępował, aż któregoś dnia zostaniemy z klamką w ręku.
Czasami jednak mogą występować inne przyczyny z klamkami takie, jak źle dopasowane śruby czy zbyt krótkie wkręty, które często bywają dołączone do tanich modeli klamek i tym samym nie zapewniają odpowiednio trwałego mocowania. Staje się to problemem wtedy, kiedy mamy ciężkie skrzydła z litego drewna, wówczas słabo zamocowaną klamkę łatwo przy silniejszym szarpnięciu wyrwać z drzwi.
Co może zepsuć się w klamce?
Element, który popularnie nazywamy klamką, a który naciskamy, by zwolnić blokadę i otworzyć drzwi, jest tylko częścią klamki właściwej. Klamka składa się z kilku elementów: pochwytu (element, który chwytamy i naciskamy), wewnętrznego mechanizmu, w którego skład wchodzi sprężyna utrzymująca pochwyt w położeniu poziomym oraz szyld. Najbardziej narażonym elementem na zużycie jest wewnętrzna sprężyna. Kiedy sprężyna się wyrobi, klamka będzie opadać. Wtedy, najlepszym rozwiązaniem jest kupno nowej klamki.
Wymiana klamki w drzwiach – krok po kroku
Gdy zestawy klamek i szyldów są sprzedawane przez producentów drzwi, wówczas mamy pewność, że będą pasować do skrzydeł. Klamki oferowane przez innych twórców również mają standaryzowane wymiary, więc możemy zdecydować się na dowolny model, lecz istnieje ryzyko, że szyld i okucia drzwi nie będą idealnie pasowały i wtedy konieczne będzie lekkie „przystosowanie” otworów. Ważne jest, aby dopasować klamkę do wyposażenia drzwi. Zatem, jak wymienić starą klamkę na nową?
Krok 1.
Demontujemy starą klamkę. Jeśli miała krótki szyld, zdejmujemy także rozetę osłaniającą zamek.
Krok 2.
Sprawdzamy, czy otwory na śruby będą pasować do mocowania klamki. Jeśli nie, to wiercimy nowe.
Krok 3.
Osadzamy trzpień klamki i ustawiamy ją w położeniu poziomym. Mocno dokręcamy śruby mocujące.
Krok 4.
Nakładamy i mocujemy osłonę szyldu. W niektórych klamkach przykręca się ją, w innych jest na gwint.
Krok 5.
Mocujemy pochwyt i szyld z drugiej strony skrzydła. Sprawdzamy, czy klamka ma właściwe położenie.
Krok 6.
W modelach, w których pochwyt składa się z dwóch części, należy przykręcić rękojeść klamki.
Krok 7.
Przymierzamy szyld zamka do otworów w skrzydle. Sprawdzamy, czy w zamku da się umieścić klucz.
Krok 8.
Mocujemy szyld zamka przynajmniej dwiema śrubami. Nie jest tak narażony na wyrwanie, jak rozeta klamki.
Krok 9.
Nakręcamy osłonę lub przytwierdzamy ją śrubą imbusową. Powtarzamy to samo z drugiej strony. I gotowe!