Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów?

Spis treści

   Jak chłodzić wnętrza? W sezonie letnim ciepłych, parnych dni nie brakuje. Fale upałów są coraz częstsze w naszym klimacie i coraz dłuższe. Wiele osób wiąże zmiany klimatyczne z tzw. efektem cieplarnianym. Bez względu na opinie faktem jest, że przez ostatnie lata coraz więcej jest dni, w których żar wprost leje się z nieba. Nawet funkcjonowanie w schronieniu jakim jest dom może być bardzo uciążliwe, gdy temperatura powietrza oscyluje wokół 30°C.
Jeśli chcemy odczuwać komfort cieplny w domu również latem warto zadbać o montaż urządzeń, które nie tylko ogrzeją ale również schłodzą wnętrza, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jednak zakup i montaż samego urządzenia grzewczego to już nie lada wydatek. Wielu inwestorów rezygnuje więc z zakupu i montażu dodatkowego urządzenia, jakim jest dobrej klasy klimatyzatora.

A może zamiast dwóch osobnych urządzeń do ogrzewania i chłodzenia domu zainwestować w jedno, które spełni obie te funkcje? Czy takie urządzenie istnieje. Tak i jest nim klimatyzator. Niewielu inwestorów wie, że oprócz chłodzenia klimatyzator może również ogrzewać powietrze w domu w chłodniejsze dni. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady. Po pierwsze jego eksploatacja byłaby droga, bo zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania zużywałby sporo prądu, który tani nie jest. Korzystanie z niego przez cały rok byłoby więc mało opłacalne. Ponadto klimatyzator zazwyczaj skutecznie chłodzi (jak i ogrzewa) wnętrze, w którym jest zainstalowany. Z całym domem jedno urządzenie z pewnością sobie nie poradzi. Czy jest więc jeszcze jakieś wyjście?

Otóż tak! Nazywa się pompa ciepła!

Pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia


Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które do ogrzewania domu wykorzystuje energię zgromadzoną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Jest to energia odnawialna (korzystanie z niej nie grozi deficytem) i co równie ważne – nie trzeba za nią płacić. Do napędu pompa ciepła potrzebuje zasilania energią elektryczną, jednak ilość ciepła jakie dostarcza do domu znacznie przewyższa ilość zużytej przez nią energii elektrycznej. Z tych właśnie względów pompa ciepła uważana jest nie tylko za ekologiczne urządzenie grzewcze (nie wytwarza też żadnych spalin), ale również energooszczędne.


Korzystając z energii skumulowanej w otoczeniu pompa ciepła może też chłodzić wnętrza domu w sezonie letnim.
Chłodzenie pompą ciepła odbywa się najczęściej przy wykorzystaniu niskiej temperatury gruntu, wody gruntowej (jest to tzw. chłodzenie naturalne) lub przez odwróconą pracę pompy ciepła, która działa wówczas jak chłodziarka (chłodzenie aktywne).
Bardzo dobry efekt można uzyskać decydując się pompę ciepła, która może pracować w trybie chłodzenia naturalnego i aktywnego. Eliminuje ona bowiem wady poszczególnych rozwiązań. Jeśli wydajność chłodzenia naturalnego będzie niewystarczająca, wówczas pompa ciepła przełączy się na chłodzenie aktywne, dostarczając do budynku potrzebną ilość chłodu.
Chłód może być przekazywany do wnętrz m.in. przez instalację ogrzewania podłogowego. Utrzymujący się przy podłodze chłód rozprzestrzenia się we wnętrzach domu poprzez ruch powietrza, który wymusza system wentylacyjny. Dzięki temu skuteczność chłodzenia podłogowego znacznie wzrasta.

Planując instalacje w domu z pewnością warto rozważyć montaż pompy ciepła, m.in. z uwagi na to, że jest to urządzenie typu 2w1- może ogrzewać i chłodzić dom bez narażania jego właścicieli na wysokie koszty eksploatacyjne.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.