Czy opłaca się inwestować w budowę domu ekologicznego?

Spis treści

Koszty budowy ekodomu są niewątpliwie wyższe w stosunku do standardowego budynku. Biorąc jednak pod uwagę późniejsze koszty eksploatacji, dom ekologiczny zwróci się bardzo szybko, ponieważ w całym późniejszym procesie użytkowania przyniesie znacznie większe oszczędności.

Jak wygląda dom ekologiczny?

Domy ekologiczne różnią się od tradycyjnych konstrukcją, zastosowanymi rozwiązaniami i technologią oraz samym sposobem budowy. Zazwyczaj posiadają też inne systemy ogrzewania oraz inne źródła energii.

Planując budowę domu ekologicznego należy od razu uwzględnić ten fakt w projekcie architektonicznym. Niewątpliwie późniejsze przekształcanie tradycyjnego domu w budynek ekologiczny będzie dużo trudniejsze i droższe.

Dom ekologiczny na pierwszy rzut oka nie musi różnić się bardzo od tradycyjnego budynku. To co wyróżnia taki dom z zewnątrz to zazwyczaj zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne. Domy ekologiczne konstruuje się zazwyczaj jako domy modułowe lub prefabrykowane. Takie rozwiązania gwarantują szybkość i wygodę – dość powiedzieć, że dom ekologiczny drewniany gotowy jest do zamieszkania w kilka tygodni. W tego rodzaju budynkach ciepło nie ucieka ze środka, a temperatura otoczenia nie wpływa istotnie na tę wewnątrz budynku.

Konstrukcję domu ekologicznego można porównać do termosu. Podobnie jak w przypadku termosu w tego rodzaju budynkach bardzo ważna jest izolacja i szczelne zamknięcie, tj. dobrze zaizolowane ściany i dach, maksymalnie szczelne otwory, solidne okna o wyjątkowych parametrach oraz odpowiednia wentylacja.

Dlatego też domy ekologiczne co do zasady powstają w fabryce. Bardzo rzadko buduje się je „od zera” na działce. W fabryce powstają gotowe, wielowarstwowe ściany, a nawet całe pomieszczenia, aby już na tym etapie zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych, tj. nieszczelności, przez które niezauważalnie ucieka ciepło.

Koszty ekologicznego ogrzewania

W projekcie ekologicznego domu uwzględnia się wszelkie szczegóły, w tym m.in. usytuowanie terenu, położenie budynku względem stron świata, a nawet preferencje przyszłych mieszkańców. Budynek taki powinien charakteryzować się jak najmniejszą ilością łączeń i określoną przenikalnością cieplną ścian i szyb. Dlatego istotne znaczenie ma dobór odpowiedniej jakości okien i drzwi. Wszystko to w istotny sposób wpływa na koszty realizacji takiego projektu.

Kolejna ważna kwestia to system ogrzewania. Podstawową cechą domu ekologicznego jest jego samowystarczalność w pozyskiwaniu energii, czyli niezależność od jej zewnętrznych źródeł. Do ogrzewania takich budynków wykorzystuje się zazwyczaj pompy ciepła, która zamieniają ciepło gruntu, powietrza lub wody w ciepło użyteczne dla mieszkańców. Ogniwa fotowoltaiczne dostarczają prąd niezbędny do zasilania urządzeń w domu.

Jeszcze bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zamontowanie systemu, który będzie sam sterował pracą tych urządzeń oraz na bieżąco monitorował sytuację, dopasowując ich działanie do okoliczności. To tzw. inteligentny dom ekologiczny.

Takie inteligentne i samowystarczalne rozwiązania, przyczyniające się do obniżenia kosztów utrzymania budynku oraz ochrony środowiska naturalnego, znajdziemy np. w ofercie Viessmann. Wśród proponowanych przez tego producenta systemów grzewczych znajdziemy m.in.: urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii i takie jak pompy ciepła, instalacje solarne i fotowoltaiczne. Tu warto sprawdzić promocję Ekooszczędni, w ramach której przy zakupie pompy ciepła Vitocal 200-A lub 222-A można otrzymać oczyszczacz powietrza gratis (więcej informacji o promocji znajdziecie tu.

Ostateczne koszty wybudowania ekodomu

Nie da się ukryć, że za wybudowanie ekologicznego domu zapłacimy około 20% więcej niż w przypadku standardowego. Biorąc jednak pod uwagę całokształt, warto zainwestować, ponieważ koszty te w niedługim czasie zwrócą się nam co najmniej kilkukrotnie.

Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim budowa w systemie tradycyjnym z pewnością potrwa co najmniej 2 lata. W tym czasie musimy przecież gdzieś mieszkać i ponosić koszty takiego zamieszkania. Sama budowa wymaga stałego dostarczania wody i prądu, zatrudnienia kierownika oraz inspektora nadzoru, a często też naszego osobistego czasu i zaangażowania. Wszystko to są dodatkowe koszty, które już nam się nie zwrócą. Trzeba też liczyć się z kosztami późniejszej eksploatacji takiego budynku. A to przede wszystkim comiesięczne wysokie opłaty za energię i ogrzewanie. Aby lepiej to zwizualizować wystarczy zrobić sobie podsumowanie samych tylko rachunków “za mieszkanie” z ostatniego roku.

Eko-oszczędność

Tymczasem ekologiczny dom prefabrykowany niemal w całości powstaje w fabryce, a zamontowanie go na działce to zazwyczaj kwestia kilku dni. A zatem w perspektywie kilku tygodni możemy mieć już gotowe miejsce zamieszkania, odpadną nam opłaty za czynsz, a za ogrzewanie i prąd zapłacimy nieporównywalnie mniej. Nie trzeba będzie gromadzić opału, dokładać do pieca, a miejsca na ścianach nie będą zajmować nam kaloryfery. Nasz dom będzie na tyle samowystarczalny, że spokojnie będziemy mogli pozwolić sobie na urlop nawet zimą bez obawy, że ktoś musi dbać o utrzymanie stałego poziomu temperatury w domu.

Jeśli odpowiednio zredukujemy zapotrzebowanie na energię cieplną możemy mieć dom energooszczędny, czyli taki, w którym roczne zużycie nie przekracza 50 kWh/m2, podczas gdy w przypadku budynku tradycyjnego taka wielkość zużycia energii przypada na jeden miesiąc.

Bardzo ważnym argumentem przemawiającym za wybraniem domu ekologicznego jest możliwość uzyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu Czyste Powietrze. Ponadto sporo kosztów (53 tys. zł) można odliczyć w ramach podatkowej ulgi termomodernizacyjnej.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty, warto postawić na dom ekologiczny. W krótkiej perspektywie czasu zwrócą nam się wyższe koszty jego budowy, natomiast późniejsza eksploatacją takiego budynku będzie przynosić nam spore oszczędności.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.