Lotne związki organiczne
Przede wszystkim na oznaczenia i skład. Wybierajmy farby do wnętrz, których rozpuszczalnikiem jest woda. Zwróćmy również uwagę na zawartość niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska Lotnych Związków Organicznych (LZO). Wprowadzone w 2010 r. dyrektywy unijne narzuciły konieczność obniżenia ich zawartości w farbach i lakierach. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 29 marca 2012 r. określa maksymalne dopuszczalne zawartości LZO w produktach gotowych do użycia. Chociaż dopuszczone do sprzedaży farby do wnętrz i lakiery muszę spełniać te normy, warto porównać interesujące nas produkty pod kątem LZO (informację na ich temat możemy znaleźć na opakowaniu lub np. na stronie producenta farby). Postawmy na farby zawierające możliwie znikome ilości tych związków. Bezpieczne, zdrowe farby do wnętrz mogą mieć nawet kilkukrotnie mniejszą zawartość LZO od wymaganej normy.
Ważne oznaczenia i składniki
Zwróćmy też uwagę na oznaczenia farb. Mogą być one prostą informacją o tym, że dana farba jest bezpieczna dla zdrowia i środowiska. Takim oznaczeniem jest m.in. certyfikat EU Ecolabel, przyznawany produktom spełniającym najwyższe normy ekologiczne. Wybierając farby do wnętrz z takim znakiem mamy pewność, że nie zawierają substancji toksycznych ani rakotwórczych. Zdrowe farby nie powinny też wykazywać działania drażniącego ani alergologicznego. Wybierając farby, zwłaszcza do pokoju dziecka, poszukajmy informacji na ten temat – najlepiej tych potwierdzonych, np. przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne czy inne ważne, opiniotwórcze w tym temacie instytucje. Identyfikację na półce sklepowej takiego produktu może nam ułatwić odpowiednie oznakowanie.
Zdrowe farby to również takie, które mogą redukować pewne zagrożenia. Chodzi tu m.in. o farby do wnętrz zawierające jony srebra, które wykazują właściwości antybakteryjne. Blokują one namnażanie bakterii, zapobiegając ich rozwojowi na powierzchni powłoki malarskiej. Cząsteczki srebra wykazują również właściwości przeciwgrzybiczne, dlatego takie farby przeciwdziałają również rozwojowi grzybów w miejscach o podwyższonej wilgotności, np. łazienkach.