Tym razem pod lupę bierzemy te trzy najpopularniejsze style wnętrzarskie, które różnią się od siebie niemal pod każdym względem. Mimo tego każdy z nich może stworzyć funkcjonalne, przytulne i inspirujące wnętrze – wystarczy odpowiednio dobrać elementy i dopasować je do swoich potrzeb i gustu. Czym zatem się różnią i jak zastosować je w swoim domu?
Styl skandynawski – prostota, jasność i funkcjonalność
Jak sama nazwa wskazuje – styl skandynawski wywodzi się z północnej części Europy, gdzie długie zimy i mała ilość światła dziennego wpłynęły na potrzebę tworzenia jasnych, praktycznych i ciepłych przestrzeni. Wnętrza w tym stylu są przytulne, ale zarazem uporządkowane. Znajdziemy w nich proste meble, miękkie tekstylia (np. grube pledy i koce, dywany z naturalnych włókien), a także dużą ilość źródeł światła: lampy podłogowe, ścienne, świeczniki itp. Jeśli posiadasz małe mieszkanie lub małe wnętrze do zagospodarowania – styl ten sprawdzi się idealnie, ponieważ ma on na zadaniu optycznie powiększać przestrzeń oraz wprowadzać wrażenie lekkości. Żeby wprowadzić styl skandynawski do swojego wnętrza, musisz zacząć od neutralnej bazy. Jasne ściany i panele, minimalistyczne meble to podstawy. Jak już zadbasz o te elementy, zabierz się za dodatki – lniane zasłony, wełniane poduszki, wikliniane kosze i inne naturalne tkaniny sprawdzą się idealnie. Nie zapominajmy o roślinach! Nie tylko ożywią Twoją przestrzeń, ale też wpiszą się w eko-charakter stylu.
Charakterystyka stylu skandynawskiego
- Jasne kolory – dominuje biel, beże i szarości. Czasem można je przełamać pastelami.
- Naturalne materiały – jasne drewno, len, bawełna, wełna. Poduszki, koce, dywany i inne dodatki z miękkich tekstyliów idealnie dopełniają wnętrze skandynawskie.
- Minimalizm i funkcjonalność – każdy mebel ma swój określony cel, brak nadmiaru dekoracji. Nie ma mowy o tak zwanym ,,graciarstwie’’!

Styl boho – wolność, kolor i osobowość
Styl boho (bohemian) wywodzi się z artystycznej bohemy i odzwierciedla ducha niezależności i indywidualizmu. Jest barwny, eklektyczny i pełen osobistych akcentów. Ten styl daje ogromną swobodę w aranżacji, ponieważ nie obowiązują tutaj sztywne reguły. Wnętrza są przytulne, często wręcz zmysłowe. W takim wnętrzu często spotykamy się z dużą ilością dodatków – liczne poduszki, świece, kwiaty i rękodzieła co wprowadza niesamowitą różnorodność. Chcesz wprowadzić styl boho do Twojego domu? Wybierz meble z ,,duszą’’ – np. z drugiej ręki, z outletu, coś co przykuwa uwagę swoją ciekawą i nietypową formą. Jeśli chodzi o dodatki, możesz dodać dużo kolorowych poduszek, dywaników, orientalnych narzut czy figurek – tutaj możesz dowolnie łączyć kolory i nie musisz ograniczać się z ilością dodatków! Warto postawić także na osobiste dodatki np. zdjęcia, pamiątki z podróży, ręcznie zrobione przedmioty itp. W tym stylu kluczem są różnorodność, indywidualizm i warstwowość.
Charakterystyka stylu boho
- Żywa kolorystyka – intensywne i różnorodne odcienie czerwieni, turkusu, pomarańczowego i fioletu. Bawienie się nimi i łączenie ich.
- Etniczne wzory i ręcznie robione tkaniny –mandale, kilimy, batiki, makramy i inne podobne, ręcznie robione dodatki. Takie elementy dodadzą ,,ducha’’ Twojemu wnętrzu.
- Mieszanka stylów i epok – obok nowoczesnego mebla może stać ręcznie rzeźbiona komoda z Indii. Nie bój się eksperymentować!

Styl loft – czyli surowość i industrialna etyka
Styl loftowy, nazywany również industrialnym, pochodzi z Nowego Jorku. Narodził się w latach 50. XX wieku, gdy stare i opuszczone fabryki zaczęto przerabiać na mieszkania. W dzisiejszych czasach styl ten kojarzony jest z przestrzenią, surowością i nowoczesnością. Wnętrza loftowe są chłodniejsze i bardziej techniczne w odbiorze niż skandynawskie czy boho, ale potrafią być bardzo eleganckie. Dominują w nich czernie, grafity, naturalna cegła i metaliczne wykończenia. Aby Twoje wnętrze zmieniło się w industrialną przestrzeń – odsłoń cegłę lub beton, a jeśli nie masz takiej możliwości, zawsze możesz użyć tapety imitującej te materiały. Meble wybieraj z drewna i metalu, najlepiej o prostych formach geometrycznych. Świetnie sprawdzą się też lampy przemysłowe i dodatki w stylu vintage: stare zegary, plakaty, skrzynie. Rośliny też jak najbardziej są mile widziane, ale nie w dużych ilościach.
Charakterystyka stylu loft
- Otwarte przestrzenie–wysokie sufity, duże okna i brak dodatkowych ścian.
- Surowe materiały – beton, cegła, szkło, stal i inne metale. To właśnie te elementy wprowadzają surowość tego stylu.
- Minimalizm – ograniczona ilość mebli i dodatków. Ma być funkcjonalnie i przestrzennie!

Który zatem styl wybrać?
- Jeśli cenisz prostotę, jasność i porządek – styl skandynawski będzie dla Ciebie idealny.
- Jeśli kochasz barwy, naturę i twórczą wolność – postaw na boho.
- Jeśli preferujesz nowoczesność, przestrzeń i surowość – loft sprawdzi się najlepiej.
Można też łączyć elementy poszczególnych stylów – np. surową cegłę loftową z miękkimi tekstyliami boho lub jasną skandynawską bazę z kolorowymi dodatkami. Najważniejsze, by wnętrze odzwierciedlało Twoją osobowość i było funkcjonalne.