Jak odpowietrzyć grzejnik?

Spis treści

Sezon grzewczy już się zaczął, więc warto zadbać o urządzenia, które pozwalają nam na ogrzanie naszego domu. Najczęstszym i dość powszechnym problemem jest gromadzenie się powietrza w grzejnikach – powietrze blokuje przepływ ciepłej wody, przez co ogrzewanie jest nieefektywne. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować się do odpowietrzania swojego grzejnika.

Dlaczego kaloryfery trzeba odpowietrzać?

Nieprawidłowo odpowietrzone grzejniki działają przede wszystkim nieefektywnie. Czasem mogą świadczyć o tym dziwne dźwięki wydobywające się z kaloryfera (bulgotanie). Czynność odpowietrzania poprawia wydajność ogrzewania, trwałość całego systemu, a także zapobiega korozji, czyli gromadzeniu się rdzy. Usuwając zbędne powietrze z grzejników poprawisz efektywność energetyczną, obniżysz koszty ogrzewania, a Twój dom będzie równomiernie ocieplony.

Skąd w grzejnikach bierze się powietrze?

Istnieje kilka przyczyn zbierania się powietrza w kaloryferach. Przede wszystkim projekt instalacji musi być właściwy. Każda nieprawidłowość, może prowadzić do częstego zapowietrzania. Trzeba także zwrócić uwagę na to, jak zamontowane są odpowietrzniki. Powinny być one zainstalowane w najwyższych punktach instalacji, gdzie powietrze naturalnie się gromadzi.

Przy instalacji systemu grzewczego, należy zadbać o najlepsze materiały, które muszą być całkowicie szczelne i nie pozwolą na dostawanie się powietrza do wnętrza systemu. Nawet jeśli wybierzesz najlepsze materiały, to warto sprawdzać regularnie szczelność instalacji.

Kolejną z głównych przyczyn zapowietrzania grzejników jest niewłaściwe napełnienie systemu grzewczego wodą. Dzieje się tak, ponieważ zbyt szybkie napełnianie instalacji wodą powoduje uwięzienie dużych ilości powietrza w rurach, przez co później występują problemy w przepływie wody. Napełnianie systemu powinno być powolne.

Gromadzenie się powietrza może także nastąpić przy zmianach temperatur wody. Powodują one rozszerzanie i kurczenie się różnych elementów systemu. W przypadku miejsc nieszczelnych – podczas chłodzenia się wody w rurach, może dojść do powstania ciśnienia, które zasysa powietrze z otoczenia.

Jak przygotować się do odpowietrzania kaloryferów?

Nie będziesz potrzebowała żadnych specjalistycznych narzędzi. Wystarczy Ci kluczyk do odpowietrzania grzejników lub płaski śrubokręt, miska do zebrania wyciekającej wody i ręcznik, który zatrzyma rozlanie się wody po podłodze. Przed rozpoczęciem odpowietrzania, ustaw odpowiednie ciśnienie wody. Wyższe ciśnienie powoduje efektywne wypchnięcie powietrza z grzejników. Osiągniesz je dopuszczając wodę do systemu, np. do wartości 1,2-1,4 atm. Zanim zaczniesz, upewnij się, że grzejnik jest zimny, a zawór maksymalnie zakręcony.

Instrukcja, która pozwoli Ci na odpowietrzenie kaloryfera

  1. Wyłącz system ogrzewania. – Ważne jest, aby woda znajdująca się w grzejnikach była letnia lub zimna, nie poparzysz się gdy woda zacznie wyciekać.
  2. Zlokalizuj odpowietrznik. – Mały, z prostokątną lub okrągłą końcówką, w którą wkłada się klucz do odpowietrzania. Znajduje się zwykle w górnej części grzejnika, po jednej ze stron.
  3. Umieść naczynie i ręcznik pod grzejnikiem. – Połóż miskę lub wiadro pod kaloryferem, najlepiej w pobliżu odpowietrznika. W przypadku jej wypłynięcia, wyleci ona do naczynia. Nie zapomnij także o ręczniku.
  4. Otwórz odpowietrznik. – Użyj klucza, aby odkręcić zawór. Rób to powoli, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jeśli usłyszysz syczenie – to znak, że powietrze wydostaje się z grzejnika.
  5. Zwróć uwagę na przepływ wody. – Gdy powietrze się wydostanie i zacznie cieknąć woda – zamknij zawór, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zrób to szybko, aby nie wypuścić zbyt dużej ilości wody.
  6. Sprawdź ciśnienie w systemie. – Po odpowietrzeniu grzejnika sprawdź ciśnienie w kotle (jeśli masz system z centralnym ogrzewaniem). Odpowietrzanie może obniżyć ciśnienie w systemie, dlatego może być konieczne jego uzupełnienie. Optymalne ciśnienie zazwyczaj wynosi około 1-1,5 bara, ale dokładną wartość znajdziesz w instrukcji swojego systemu grzewczego.
  7. Włącz ogrzewanie i sprawdź czy nie ma przecieków. – Odkręć zawór grzejnika, aby ponownie umożliwić dopływ wody. Sprawdź, czy kaloryfer się nagrzewa i czy nie występują ewentualne przecieki. Grzejniki powinny być ciepłe na całej powierzchni.

Pamiętaj, aby regularnie przeprowadzać odpowietrzanie grzejników. Powinno się to robić przynajmniej raz na sezon grzewczy (chyba, że słyszysz bulgotanie w grzejnikach – wtedy częściej). Najlepiej jest zaczynać od tych najbliżej położonych kotła, do tych najdalej położonych. Jeśli stracisz dużo wody podczas odpowietrzania, musisz uzupełnić wodę zgodnie z instrukcją kotła. Istnieją także nowoczesne modele grzejników, które mają zawory z funkcją automatycznego odpowietrzania – te nie wymagają Twojej interwencji. Dzięki regularnemu odpowietrzaniu grzejniki będą działać sprawniej, co również obniży koszty ogrzewania.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.