Domy pasywne wymagają mniej energii do ogrzewania lub chłodzenia, która dostarczana byłaby do budynku przez konwencjonalny system grzewczy lub chłodzenia. Przeciętny dom pasywny zużywa mniej niż 15 kWh / metr kwadratowy rocznie. Tego rodzaju budynki cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Bardzo często do budowy domów pasywnych wykorzystywane jest drewno. Sprawdźmy, jakie są wady i zalety ekologicznych domów pasywnych z drewna.
Domy pasywne, zarówno drewniane jak i murowane, charakteryzują się niskimi kosztami ogrzewania. W tym celu wykorzystywane są różne niekonwencjonalne środki, jak na przykład montaż paneli fotowoltaicznych, o których możecie przeczytać tu. Niezależnie od tego, jaka technika zostanie wykorzystana do budowy, szczególną uwagę należy zwrócić na jego odpowiednią izolację. Drzwi, okna, a także wszelkie instalacje powinny być idealnie szczelne, ponieważ dopiero wówczas istnieje szansa na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie do minimum zwłaszcza, jeśli postawimy na nowoczesny system grzewczy.
Zalety domu drewnianego
Udział drewna w ścianie o konstrukcji szkieletowej wynosi zaledwie 10-15%. Resztę stanowią materiały wypełniające i obudowujące. Przegrody w tej technologii to tzw. konstrukcja lekka. Drewno nie jest widoczne na zewnętrznej powierzchni przegród, więc wyglądem nie różnią się od murowanych.
Decydując się na budowę drewnianego domu pasywnego warto skorzystać z desek klejonych pozbawionych wad naturalnych i jeszcze lepiej zabezpieczonych przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Istotne zalety takiego materiału to niska masa własna, elastyczność oraz duża wytrzymałość. Bardzo często to właśnie elementy drewniane są stosowane przy budowie prefabrykowanych domów pasywnych.
Co istotne tego typu budynki powstają znacznie szybciej. Wykonanie samego szkieletu trwa średnio od 2 do 3 tygodni. Natomiast wybudowanie domu w stanie surowym z prefabrykatów trwa nie dłużej niż tydzień. Suche technologie stosowane przy budowie domu umożliwiają prace w prawie każdych warunkach atmosferycznych, nie wymagają przerw technologicznych. Budynki szkieletowe odznaczają się znakomitą izolacją termiczną i akustyczną. Jeśli dodatkowo zostaną zastosowane odpowiedniej jakości materiały oraz wiedza techniczna, domy takie mogą z łatwością odprowadzać wilgoć na zewnątrz, co z kolei zabezpiecza ściany przed pojawieniem się grzybów i pleśni. W domu pasywnym drewnianym prawie nie występują mostki cieplne. Można je dodatkowo ograniczyć, wykonując elementy konstrukcyjne z dwuteowników drewnianych.
Bardzo ważną kwestią jest również zapewnienie odpowiedniej ochrony przeciwpożarowej, ponieważ drewno jest szczególnie podatne na działanie ognia. Wykorzystane materiały powinny posiadać fosforan amonowy, który będzie zabezpieczał konstrukcję przed rozprzestrzenianiem się ognia. Ściany najlepiej jest pokryć płytami gipsowo-kartonowymi, najlepiej ognioochronnymi układanymi w dwóch warstwach.
Wady domu drewnianego
Niewątpliwą wadą budynków drewnianych jest ryzyko zmiany struktury drewna (skurczu, pęknięć) pod wpływem zmian warunków atmosferycznych. Ryzyko takie można ograniczyć stosując materiały klejone i drewnopochodne. Dodatkowo konstrukcja drewniana nie jest odporna na działanie wody i wilgoci, co oznacza, że wymaga ona dodatkowego zabezpieczenia przegrody przed tymi czynnikami. Dom drewniany ma też nieco krótszą żywotność niż murowany, lecz właściwie wykonany i eksploatowany może służyć nawet przez kilkaset lat.