Ekologiczne budownictwo cieszy się od kilku lat coraz większą popularnością. Domy pasywne są wyjątkowo energooszczędne i tanie w eksploatacji. Można je wybudować zarówno w technologii szkieletu drewnianego, jak i tradycyjnej murowanej. W poprzednim artykule omawialiśmy plusy i minusy wykorzystania drewna do budowy domów pasywnych. Przyjrzyjmy się teraz wadom i zaletom budynków pasywnych z cegły.
Zalety domu pasywnego murowanego
Decydując się na budowę domu pasywnego murowanego warto do murowania ścian wykorzystać ceramikę lub silikaty. Materiały te mają stosunkowo dużą masę, a zwiększają ją dodatkowo wszystkie wzmocnienia żelbetowe (nadproża, słupy, wieńce). Dzięki temu cechuje je duża bezwładność cieplna – nagrzewają się dłużej niż lekkie ściany i dłużej oddają ciepło do otoczenia. Dzięki dużej zdolności akumulacji ciepła przez masywny mur, możliwe jest utrzymanie stałej temperatury i wilgotności powietrza wewnątrz budynku. Ponadto im cięższy materiał budowlany, tym lepsza jest jego izolacyjność akustyczna. Materiałem zapewniającym najskuteczniejszą izolacyjność akustyczną jest silikat. Materiały murowe są niepalne.
Domy pasywne murowane mają zwartą, wytrzymałą statycznie konstrukcję i są bardzo żywotne. To istotna zaleta konstrukcji murowanej, ponieważ w budynku pasywnym kluczową rolę odgrywa szczelność przegród zewnętrznych, czyli niska przepuszczalność powietrza (infiltracja i eksfiltracja). Mury nie powinny mieć pęknięć ani miejsc, w których powietrze przepływa niekontrolowanie przez przegrodę zewnętrzną.
Wady domu pasywnego murowanego
Do wad budynków murowanych należy zaliczyć przede wszystkim ich materiało- i pracochłonność. Ograniczone są tu także możliwości prefabrykacji, przez co przegrody mają często niższą jakość wykonania niż te robione w powtarzalny sposób w fabryce. Do wytworzenia materiałów budowlanych niezbędne jest użycie dużej ilości energii pierwotnej, co skutkuje uciążliwością takiej produkcji dla środowiska naturalnego. Ponadto wykorzystane surowce nie pochodzą z zasobów odnawialnych.
Kolejne problemy mogą wynikać z grubości przegród zewnętrznych i braku mostków cieplnych. Mostki cieplne to miejsca, które emitują więcej ciepła na zewnątrz niż sąsiadujące powierzchnie. Powstają dzięki przerwaniu lub zmniejszeniu grubości izolacji termicznej na ścianach zewnętrznych. Mostki występują zazwyczaj w miejscu połączenia ściany z balkonem, daszkami, wieńcami i nadprożami. Z uwagi na dużą masę budynków, konieczne jest wykorzystanie odpowiednio grubej płyty fundamentowej oraz budowa na gruncie charakteryzującym się wysoką nośnością.
Niewątpliwym minusem jest też długi czas budowy i fakt, że prace budowlane uzależnione są od panujących warunków atmosferycznych. Trzeba też liczyć się z przerwami technologicznymi ze względu na wykonywanie prac z wykorzystaniem tak zwanych technologii mokrych. Co za tym idzie, koszty budowy są wyższe niż w przypadku domów drewnianych.