W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują domy z tzw. prefabrykatów. Charakterystyczną cechą takich konstrukcji jest fakt, iż całość powstaje w fabryce, natomiast na placu budowy jedynie montuje się już gotowe elementy ścian i dachów. Takie rozwiązanie to z pewnością ogromna oszczędność czasu. Ponadto okazuje się, że budynki z prefabrykatów są równie wytrzymałe, co tradycyjne konstrukcje murowane. Wyjaśniamy, jakie są zalety i wady domów z prefabrykatów, czyli tzw. budynków szkieletowych.
Zalety budynków szkieletowych
Konstrukcje budynków wykonanych z prefabrykatów w większości realizowane są w halach przemysłowych. Dzięki temu proces wytwórczy przebiega w spokojnych i zdecydowanie bardziej kontrolowanych warunkach. Możliwość wykorzystania maszyn czuwających nad dokładnością i precyzją produkcji wpływa niewątpliwie na wyższą efektywność wykonywanych prac. Zastosowane nowoczesne przyrządy pozwalają na przykład na uzyskanie efektu idealnie równych ścian, co byłoby niezwykle trudne do osiągnięcia przy tradycyjnym procesie budowlanym.
Kolejną istotną korzyścią takiego rozwiązania jest możliwość łatwego zaplanowania terminu zakończenia prac, a także ich ostatecznego kosztorysu. Dzięki temu, że konstrukcja powstaje w fabryce nie ma obawy, że takie czynniki jak na przykład złe warunki atmosferyczne (mróz, opady deszczu czy też śniegu) spowodują wstrzymanie prac. Ważne jest także to, że ilość materiałów potrzebnych do przeprowadzenia budowy jest dokładnie obliczana, a zatem nie ma potrzeby dokupowania jakichkolwiek produktów lub narzędzi już po rozpoczęciu prac.
Jeśli dodatkowo postawimy na ekologię i w wybudowanym już domu zastosujemy inteligentne systemy ogrzewania, to zapewnimy sobie na przyszłość spore oszczędności związane z dostawą energii elektrycznej. Na rynku funkcjonuje wiele firm posiadających w ofercie indywidualne urządzenia o różnej mocy przeznaczone do wszystkich obszarów zastosowania i wszystkich nośników energii. Pamiętajmy jednak, że to poważna i dość kosztowna inwestycja, która ma nam zapewnić spokojne i bezpieczne użytkowanie na lata. Dlatego ważne jest, aby wybrać sprawdzoną firmę, która da nam gwarancję, że nie kupujemy kota w worku. Przed zakupem warto zatem zrobić odpowiedni rekonesans na rynku i doradzić się fachowców.
Viessmann w swojej ofercie obejmuje nowoczesne systemy, które przyczyniają się do obniżenia kosztów utrzymania budynku oraz ochrony środowiska naturalnego.
Wady konstrukcji z prefabrykatów
Domy z prefabrykatów mają też swoje wady. Jedną z nich jest z pewnością konieczność transportowania sporej wielkości elementów składowych na miejsce budowy. Warto wcześniej dobrze zaplanować ten proces, ponieważ na terenie budowy mogą pojawić się trudności z rozładunkiem samochodu ciężarowego. Chodzi tu przede wszystkim o linie wysokiego napięcia oraz okoliczne zabudowania. Wydaje się jednak, że jest to jedyny minus tego rodzaju konstrukcji. To co sprawia, że cieszą w ostatnim czasie się one tak dużym zainteresowaniem to przede wszystkim możliwość dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb klientów.
Reasumując, domy z prefabrykatów, jak wszystkie inne konstrukcje, mają swoje zalety i wady. Wydaje się jednak, że korzyści wybudowania takiego budynku zdecydowanie przeważają. W połączeniu z przemyślaną technologią taką jak np. systemy grzewcze firmy Viessmann, ekologiczny budynek z prefabrykatów daje nam gwarancję sporych oszczędności w trakcie jego użytkowania. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż dom wykonany w takiej technologii ma znacznie wyższą wartość rynkową niż tradycyjne budynki. To kolejna istotna korzyść, jeżeli w przyszłości zdecydujemy się go sprzedać.