W jaki sposób należy sadzić drzewa i krzewy iglaste?

Spis treści

Drzewa i krzewy iglaste to rośliny szczególnie popularne wśród ogrodników ceniących sobie święty spokój i porządek. Nie wymagają one żadnej specjalnej pielęgnacji, a ich podstawową zaletą jest to, że większość gatunków nie traci igieł przez cały rok. Dzięki temu po pierwsze nie trzeba tak często sprzątać ogrodu, a po drugie mamy zagwarantowany piękny krajobraz zarówno zimą, jak i latem.

Jakie iglaki do naszego ogrodu?

Zarówno drzewa, jak i krzewy iglaste możemy uprawiać w grupach, pojedynczo, zwłaszcza duże odmiany o rozłożystych koronach, kolumnowo – w formie żywopłotu lub szpaleru drzew, na przykład wzdłuż ścieżek ogrodowych czy przy ścianach budynków. Odmiany karłowate świetnie sprawdzają się jako element skalniaków, w obrębie oczek wodnych bądź na rabacie w towarzystwie innych kwiatów, krzewów czy drzew liściastych.

Rośliny te nie wymagają codziennej pielęgnacji i są bardzo proste w utrzymaniu, świetnie nadają się dla ogrodników amatorów oraz osób niemających zbyt wiele czasu na intensywne i regularne dbanie o swój przydomowy ogród, ale które chcą w prosty sposób upiększyć i wypełnić teren. W zasadzie wszystkie odmiany iglaków są też przystosowanie do polskiego klimatu, mało podatne na występowanie chorób oraz ataki szkodników. Wyjątek stanowi tu świerk biały, który należy opryskiwać przeciwko atakom przędziorków – drobnych pajęczaków, które żerując na roślinach, osłabiają je i niszczą.

Wśród iglaków wyróżniamy drzewa i krzewy miniaturowe. A zatem możemy dobrać je odpowiednio do miejsca w ogrodzie i zaaranżować stosownie do własnych upodobań. Są też gatunki, które wyjątkowo dobrze nadają się do stworzenia zimozielonego żywopłotu. Większość z nich jest odporna na mróz i suszę, dzięki czemu możemy mieć pewność, że wytrzymają nawet trudne warunki atmosferyczne.

Wybierając iglaki w sklepie ogrodniczym trzeba zwrócić uwagę na ich korzenie i ogólny wygląd – barwę igieł, pień i wierzchołek. Staramy się unikać zakupu sadzonek z uszkodzonym wierzchołkiem, ponieważ takie egzemplarze rozdwajają się i rozrastają na boki.

W ofercie dostępne są również odmiany o różnych kolorach igliwia. Przy planowaniu nasadzeń warto pamiętać o tym, jaką wysokość i rozłożystość może osiągnąć dany gatunek drzewa – z czasem mogą one zbyt mocno zacieniać ogród, odbierając innym roślinom dostęp do światła. Dlatego też większe gatunki drzew iglastych należy sadzić wyłącznie w dużych ogrodach.

Najlepsze krzewy iglaste na żywopłot to cisy: pospolity i pośredni, głowocis japoński, klasyczny świerk pospolity, jałowiec pospolity, cyprysik Lawsona, żywotnik zachodni i biota wschodnia.

Kolejną zaletą iglaków jest brak konieczności ich znacznego przycinania. Można jednak robić to w celach dekoracyjnych. Pod tym względem są to bardzo wdzięczne rośliny. Można tworzyć z nich rozmaite kształty i figury.

Drzewa iglaste w ogrodzie

Wśród drzew iglastych największą popularnością cieszą się gatunki osiągające powyżej 15 metrów wysokości, takie jak: sosna pospolita, sosna czarna, sosna żółta, jodły: koreańska i kaukaska, świerki: czerwony, czarny, kłujący, kaukaski, serbski i świerk Brewera, metasekwoja chińska, jałowiec wirginijski i jedyny iglak gubiący igły na zimę – modrzew europejski.

Równie pięknie wyglądają w ogrodzie niskie gatunki, które osiągają wysokość do kilkunastu metrów, w tym: cis pospolity, cypryśnik błotny, choina kanadyjska, żywotnik zachodni, żywotnik wschodni (tuja), żywotnikowiec japoński oraz przepiękna jodła szlachetna Glauca nazywana srebrną ze względu na wyjątkowy, srebrzysto błękitny kolor igieł.

To co wyróżnia drzewa i krzewy iglaste to również piękne szyszki o różnej wielkości. Takie szyszki rosną m.in. na dole jodły szlachetnej. Jest to drzewo szczepione – nieuprawiane z nasion. Pień jodły szlachetnej rośnie zazwyczaj pod kątem, a jej korona rozkłada się nieregularnie, rozgałęziając się. Jednak najbardziej charakterystyczne dla tego gatunku są właśnie szyszki o imponujących rozmiarach, w młodości zielone a później czerwonobrązowe. Jodła szlachetna występuje również w formie niskorosnącej. Taka odmiana jest idealna do hodowania na tarasach, jak i na skalniakach. Stanowisko dla jodły szlachetnej powinno być mocno nasłonecznione. Ważny jest także odczyn gleby – powinien mieć od pH neutralnego do kwaśnego.

Większość drzew i krzewów iglastych wymaga dobrego dobrze nasłonecznionego stanowiska. W drodze wyjątku, w miejscach zacienionych można sadzić takie gatunki jak mikrobiota syberyjska, choina kanadyjska, cis pospolity i pośredni, jodła balsamiczna oraz cyprysiki: groszkowy i tępołuskowy.

Krzewy iglaste w ogrodzie

Niektóre krzewy iglaste mogą osiągnąć nawet do kilku metrów wysokości. Są to na przykład takie odmiany jak: cis pospolity „Aurea”, jałowiec chiński, sosna oścista, sosna gęstokwiatowa oraz jodła górska. Niskie krzewy iglaste osiągające wysokość do 2 metrów to między innymi świerk pospolity, jodła balsamiczna, świerk biały „Alberta Globe” i „Conica” oraz modrzew europejski w odmianie „Kórnik”. Pośród krzewów iglastych znajdziemy również odmiany płożące się, czyli rozrastające się poziomo, takie jak kosodrzewina, jałowiec rozesłany oraz jałowiec łuskowy.

Krzewy iglaste idealnie nadają się do nasadzeń w formie żywopłotu lub szpaleru roślin, jako elementy skalniaków i rabat oraz rosnąc przy gankach, ścianach domów i na tarasach, w dużych i obszernych donicach z ziemią. Krzewy płożące się świetnie wypełniają pustą przestrzeń na trawnikach przydomowych ogródków.

Jak sadzić iglaki?

Najlepszą porą do sadzenia iglaków jest późne lato, w szczególności wrzesień. Dzięki temu rośliny mają czas na odpowiednie ukorzenienie się przed zimą, podczas której przecież nie zamierają, a wciąż pobierać muszą wodę z gleby. Nadchodzące niedługo po zasadzeniu iglaków jesienne deszcze sprzyjać będą ich odpowiedniemu nawodnieniu.

Przy sadzeniu drzew iglastych koniecznie trzeba brać pod uwagę ich docelowy rozmiar i zostawić im odpowiednią ilość miejsca. Drzewa iglaste sadzimy co 3-5 metrów, krzewy co 1-3 metrów, a odmiany płożące się – od 2 do 3 sztuk na metr kwadratowy, zachowując również odpowiednią odległość od ogrodzeń i ścian budynków.

Zanim wsadzimy roślinę do ziemi, glebę należy odpowiednio spulchnić i zmieszać ją z ogrodowym torfem lub kompostowym podłożem przeznaczonym specjalnie dla iglaków. W spulchnioną ziemię wsadzamy sadzonki iglaków, po czym mocno uklepujemy podłoże dookoła, by zapewnić roślinie stabilność. Jeśli prognoza nie przewiduje deszczu, to przez pierwsze dni powinniśmy dbać o obfite podlewanie nowo posadzonych iglaków.

Co powinniście wiedzieć o drzewach? Koniecznie sprawdźcie!

Nie sposób opisać wszystkich funkcji, które pełnią drzewa. Nie sposób wycenić ich znaczenia dla naszej Planety, każdego organizmu, w tym dla człowieka i rozwoju jego cywilizacji. Odpowiednim określeniem wydaje się zatem być jedno słowo, drzewa to życie!

DRZEWA TO TLEN

  • Drzewa to tlen a tlen to życie. Codziennie przez nasze płuca przepływa od 60 do ponad 200 g tlenu, w zależności od naszej aktywności fizycznej;
  • Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób;
  • Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity(1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Podobne ilości tlenu wydzielają drzewa iglaste, takie jak sosna.

PRAKTYCZNA PORADA OD NAS DLA WAS:

Czy wiesz, że planując montaż paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych na dachu Twojego domu ważne jest miejsce nasadzeń drzew?

Zanim wsadzimy drzewa przed domem należy pomyśleć czy ich lokalizacja nie wpłynie na późniejsze zacienienie paneli fotowoltaicznych.

Podstawowe reguły montażu paneli fotowoltaicznych są proste:

  • panele nie mogą być zacienione przez budynki, drzewa, kominy itd.;
  • powinny być skierowane w kierunku o intensywnym nasłonecznieniu, najlepiej wprost na południe;
  • uznawany za optymalny kąt ich nachylenia względem poziomu wynosi 35°, z zastrzeżeniem, że tu akurat tolerancja jest dość duża.

Więcej informacji znajdziecie >>> tutaj.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.