6 powodów, dla których warto zastosować pompę ciepła w modernizowanym domu
Strefa ciepła Viessmann

6 powodów, dla których warto zastosować pompę ciepła w modernizowanym domu

Termomodernizacja domu może przynieść spore oszczędności na kosztach ogrzewania. Poza dociepleniem budynku i wyminą okien na cieplejsze, warto rozważyć czy na tym etapie nie przydałoby się również wymienić wysłużone urządzenie grzewcze. Jednym z rozwiązań jest montaż pompy ciepła.

Dlaczego pompa ciepła w modernizowanym domu. 6 powodów, które mogą nas przekonać.

1. Tanie ogrzewanie

Pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Do ogrzewania budynku wykorzystuje energię udostępnianą przez naturę bez ograniczeń – zgromadzoną w powietrzu, gruncie lub wodzie. Ponieważ koszty ogrzewania pompą ciepła są znacznie niższe niż koszty ogrzewania kotłami na gaz płynny czy olej opałowy jest ona bardzo dobrym rozwiązaniem m.in. w przypadku inwestorów, którzy planują zmianę urządzenia grzewczego , jednak nie mogą podłączyć domu do sieci gazowej. Może okazać się również najlepszą alternatywą dla gazu ziemnego przy kosztownym wykonaniu przyłącza gazowego do budynku.
Urządzeniem polecanym przy modernizacji domu jest powietrzna pompa ciepła. Dlaczego?

2. Łatwy montaż

Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania wykorzystuje energię zakumulowaną w powietrzu. Może być bez problemu dobrana do warunków montażowych. Nawet jeśli zdecydujemy się na pompę składającą się z dwóch jednostek, gdzie jedną z nich montuje się na zewnątrz, a drugą wewnątrz budynku, to wykonanie przejścia przewodów łączących obie jednostki jest zadaniem bezproblemowym. Jednostki połączone są przewodami chłodniczymi, które nie wymagają dużego przejścia przez ścianę.
Ponadto pompa ciepła może współpracować z istniejącym ogrzewaniem grzejnikowym. Wszystko to sprawia, że modernizacja domu z pompą ciepła może się obejść bez dewastowania budynku i jego otoczenia. Pompę ciepła można bez obaw ustawić przy domu, nawet jeśli posesja jest już zagospodarowana i użytkowana.

3. Nie potrzebuje dużo miejsca
Pompa ciepła składająca się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej nie wymaga dużej przestrzeni do montażu. Jednostkę zewnętrzną można ustawić na gruncie lub też, gdy np. jest on pokryty ozdobną roślinnością, z której nie chcemy rezygnować – zawiesić na ścianie budynku. Także jednostka wewnętrzna, montowana w domu, nie zajmuje wiele miejsc.

4. Dobra współpraca
Powietrzna pompa ciepła może pracować samodzielnie lub współpracować z istniejącym kotłem grzewczym. Bez problemu i konieczności przerabiania istniejącej już instalacji grzewczej można ją włączyć do domowego systemu grzewczego. Szacuje się, że modernizacja instalacji grzewczej z kotłem olejowym lub gazowym polegająca na jej rozbudowie o pompę ciepła może skutkować nawet do 50% niższymi rachunkami za ogrzewanie każdego roku, a przy wymianie starego kotła olejowego lub gazowego na pompę ciepła oszczędności wyniosą ok. 70%
5. Nowe funkcje kotłowni
Ponieważ pompa ciepła jest urządzeniem czystym (nie wydziela żadnych spalin, pyłu, popiołu, ani innych produktów ubocznych, nie wymaga też magazynowania opału) pomieszczenie, które do tej pory pełniło jedynie funkcję kotłowni może nam posłuż jako przechowalnia, spiżarnia, domowa siłownia, a nawet pralnia.
6. Darmowe chłodzenie latem
Pompa ciepła poza ogrzewanie domu darmową energią pochodzącą z otaczającego ją powietrza, w letnie upalne dni może również w energooszczędny sposób chłodzić wnętrza domu.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o modernizacji z pompą ciepła zaleca się wykonanie szczegółowej analizy ekonomicznej, wykonanej indywidualnie dla każdego domu. Pozwoli nam ona realnie ocenić, czy pompa ciepła w naszym przypadku będzie faktycznie dobrym rozwiązaniem.

Może Cię również zainteresować

Piłkarski Piknik Instalatora 2018 już za nami!

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Powietrzne pompy ciepła split

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Jak wybrać kocioł grzewczy?

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

Prąd domowej produkcji, czyli sposób na niższe rachunki za energię elektryczną

Inteligentne ogrzewanie domu, czyli kocioł i pompa ciepła w jednym

Ciepła woda w wersji eko

Jak oszczędnie ogrzewać wodę użytkową?

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Czym różni się standardowy kocioł gazowy od kotła kondensacyjnego?

Jaki kocioł sprawdzi się w twoim domu? Kocioł jednofunkcyjny czy kocioł dwufunkcyjny?

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

Dlaczego rekuperacja jest lepsza od wentylacji naturalnej?

Jak wybrać pompę ciepła?

Odpocznij i ciesz się chwilą