6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Spis treści

1. Mądre oszczędzanie

Każda z nas chce, aby koszt utrzymania domu były możliwie jak najniższe. Jest to szczególnie ważne w przypadku domów budowanych na kredyt, gdyż rodzinny budżet będzie już znacznie obciążony comiesięczną ratą. Oszczędności najlepiej jest szukać w kosztach ogrzewania budynku, które średnio stanowią aż 2/3 wydatków związanych z jego utrzymaniem.
Pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła. Do ogrzewania budynku wykorzystuje energię udostępnianą przez naturę bez ograniczeń – zgromadzoną w powietrzu, gruncie lub wodzie.

Do zasilania potrzebuje energii elektrycznej, jednak ilość pobranego przez pompę ciepła prądu znacznie przewyższa ilość dostarczanego przez nią ciepła, co decyduje o tym, że jest one tania w eksploatacji. Przykładowo pobierając 1 kWh energii elektrycznej pobiera z otoczenia 4 kWh ciepła i następnie w łącznej ilości 5 kWh przekazuje to ciepło do instalacji grzewczej.
Wyższy koszt zakupu urządzenia i wykonania instalacji rekompensują niskie rachunki za ogrzewanie budynku. Wydając jednorazowo więcej na inwestycję, będziemy oszczędzać
na wydatkach za energię grzewczą przez długie lata. Dlatego warto ogrzewać dom pompą ciepła.

2. Komfortowe ogrzewanie

Argumentem przemawiającym za wyborem pompy ciepła jest również wygodna eksploatacja instalacji grzewczej. Decydując się na nią unikniemy problemów związanych z zakupem i transportem paliwa, koniecznością jego przechowywania i ręcznego załadunku. Nie musimy też stale nadzorować pracy pompy ciepła, ani jej czyścić.
Pompa ciepła nie wymaga od nas uciążliwej obsługi, ponieważ działa w pełni automatycznie. Wystarczy, że zostanie odpowiednio skonfigurowana, by sama „dbała” o komfort cieplny w budynku. Odchodzą więc wszystkie czynności, które wymagają poświęcenia czasu i wysiłku.

3. Troska o środowisko

Pompa ciepła charakteryzuje się czystą pracą – nie wytwarza żadnych spalin czy innych zanieczyszczeń nieodłącznie związanych z eksploatacją urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy troska o jakość powietrza, którym oddychamy powinna być nam szczególnie bliska.

4. Ciepła woda tanio i ekologicznie

Pompa ciepła zapewni nam również niskie koszty ogrzewania wody użytkowej. Może ona samodzielnie przygotować ciepłą wodę przez cały rok lub też wspierać inne urządzenie grzewcze, np. latem zastępować w przygotowywaniu ciepłej wody kocioł na paliwa stałe.

5. Do nowego i modernizowanego domu
Starsze domy oraz te wzniesione niedawno, mimo dobrej izolacji cieplnej, mogą generować wysokie koszty ogrzewania. Spore oszczędności przyniesie nam modernizacja instalacji grzewczej z wykorzystaniem pompy ciepła. Taka modernizacja może się odbyć bez dewastowania budynku czy jego otoczenia, m.in. dzięki wykorzystaniu pompy ciepła typu powietrze/woda. Może ona zastąpić stary kocioł grzewczy lub bez problemu zostać dołączona do obecnego kotła, bez konieczności przerabiania istniejącej już instalacji grzewczej.

6. Klimatyzacja w pakiecie


Pompa ciepła może zapewnić nam nie tylko komfortowe i tanie ciepło przez cały sezon grzewczy, ale również przyjemny chłód w domu w okresie letnim. Jest to możliwe dzięki działaniu tego urządzenia w sposób odwrócony (pompa ciepła zmienia kierunek przepływu ciepła) lub też za sprawą kilku dodatkowych elementów w instalacji, które pozwalają wykorzystywać np. niskie temperatury gruntu do naturalnego chłodzenia pomieszczeń mieszkalnych.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.