Jak wykonać domową galerię obrazów?
Dom i ogród

Jak wykonać domową galerię obrazów?

Grupując obrazy, plakaty i zdjęcia na ścianie możemy wykonać efektowną domową galerię. To dobry pomysł na pustą ścianę, stworzenie silnego elementu wizualnego i ożywienie wnętrza. Zawieszone na ścianach obrazy nadają wnętrzu indywidualny charakter i sprawiają, że dom czy mieszkanie staje się naprawdę nasze – w pomieszczeniach uwidacznia się bowiem nasza osobowość.

Przystępując do tworzenia domowej galerii obrazów może pojawić się wiele wątpliwości. Czy oprawić je w jednakowe ramki, czy zróżnicować tylko ich rozmiar, a może również styl i kolory? Czy wieszać nasze prywatne działa sztuki w równych rzędach, czy też stworzyć zróżnicowaną kompozycję? I w końcu, gdzie wbić pierwszy gwóźdź?
Aranżowanie ramek w równych rzędach i kolumnach to klasyczny sposób na domową galerię. Umożliwia klarowne wyeksponowanie obrazów i wprowadza do wnętrza ład i harmonię. Wymaga jednak starannego wytyczenia przebiegu linii, wzdłuż których będą wieszane obrazy i odniesienia do linii wyznaczanych np. przez górne krawędzie mebli ustawionych przy galeryjnej ścianie.
O wiele łatwiejszym i mniej zobowiązującym sposobem wieszania obrazów jest grupowanie ich bez sięgania po linijkę i miarkę, a więc tworzenie przypadkowych zestawień. To też dobry sposób na wyeksponowanie na jednej ścianie obrazów i zdjęć w ramkach o różnej wielkości i formie.
W tym przypadku wszystko zależy od naszych upodobań, ale co zrobić, gdy sami nie wiemy czego chcemy? Zamiast dziurawić ściany i wieszać obrazy bez całkowitego przekonania, że wymyślony przez nas układ przeniesiony na ścianę będzie nam odpowiadał, warto wcześniej trochę poeksperymentować „na sucho”. Jak to zrobić? Z pewnością niezastąpiony będzie papier pakowy, taśma o niezbyt mocnym kleju, aby nie odeszła razem z tynkiem (może to być np. taśma malarska lub washi tape) i nożyczki. Najlepiej jeśli będziemy już mieli przygotowane ramki.
Aby zobaczyć, jak będzie prezentowała się na ścianie wymyślona przez nas koncepcja, trzeba odrysować na papierze wybrane ramki, wyciąć odrys i przykleić do ściany w wybranym układzie. Teraz wystarczy cofnąć się o kilka kroków aby sprawdzić, czy galeria będzie się dobrze prezentować. W łatwy sposób możemy też skorygować położenie poszczególnych ramek, bez ryzyka uszkodzenia ściany.
Gdy przekonamy się już do ułożonej z papierowych wzorców kompozycji, czas na zawieszanie obrazów. Tylko jak to zrobić, aby znalazły się dokładnie w tym samym miejscu? Jest na to prosty sposób. Wystarczy wymierzyć w każdej z ramek miejsce, w którym znajduje się zaczep lub haczyk na gwóźdź i przenieść je dokładnie na papierowy wzory. W wyznaczonym miejscu wbijamy gwóźdź i dopiero po tym odrywamy papierową formatkę ze ściany. Teraz tylko pozostaje zawiesić obrazy i nacieszyć oczy nowo stworzoną aranżacją.

Może Cię również zainteresować

Wygładzanie ścian bez pyłu

Ściany działowe pilnie potrzebne

Jak układać mozaikę?

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!

Dom jaśnie oświetlony

Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Jak przygotować własną rozsadę

Dom murowany czy szkieletowy

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej – modny dodatek we wnętrzach

Co na ścianę w kuchni?

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Poznaj wnętrzarski hit, czyli styl pałacowy w nowej odsłonie

Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Zielona energia – co to jest?

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Zmień swoje wnętrze na wiosnę. Zacznij od kwiatów

Sposób na gładkie ściany

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?

Ściana z cegły we wnętrzu

Jak urządzić domowe biuro

Modne rośliny domowych wnętrz

Wiosenna pielęgnacja róż