Jak oszczędnie ogrzewać wodę użytkową?
Strefa ciepła Viessmann

Jak oszczędnie ogrzewać wodę użytkową?

Na koszty utrzymania domu składają się m.in. opłaty związane z ogrzewaniem wody użytkowej. Gdy domowników jest kilku i ciepłej wody potrzeba nam sporo lub też zwyczajnie lubimy długie kąpiele w wannie warto zadbać, aby koszty te były jak najniższe. Tanie ogrzewanie wody do mycia zapewnią nam np. kolektory słoneczne lub pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej.

Zobaczmy więc jak oszczędnie ogrzewać wodę przy pomocy tych urządzeń.

Kolektory słoneczne
Wykorzystują darmową energię promieniowania słonecznego do ogrzania wody, która jest magazynowana w specjalnych zbiornikach, z których możemy czerpać wedle potrzeby. Wydajne kolektory płaskie oszczędzają w skali roku średnio nawet 60% energii potrzebnej do podgrzewu wody użytkowej. Kolektory słoneczne będą dobrym rozwiązaniem, m.in. gdy woda użytkowa w naszym domu ogrzewana jest gazem, olejem lub prądem. Co istotne, nieważne, czy zdecydujesz się na nowe olejowe czy gazowe ogrzewanie kondensacyjne, system grzewczy opalany drewnem czy pompę ciepła– wszystkie nowoczesne instalacje mogą zostać zaprojektowane z myślą o połączeniu z technologią solarną.

Pompa ciepła do wody użytkowej
Jej zastosowanie pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie wody nawet do 40%. Jest to możliwe dzięki temu, że pompa ciepła do podgrzewania wody wykorzystuje darmową energię zawartą w powietrzu. W tym celu pompa ciepła może pobierać energię z powietrza zewnętrznego lub powietrza z pomieszczenia, w którym została zainstalowana.
Pompa ciepła do wody użytkowej sprawdzi się m.in. w instalacjach z kotłami na paliwa stałe, które poza okresem grzewczym nie są uruchamiane, a woda do mycia w tym czasie ogrzewana jest prądem (np. elektrycznym bojlerem). Pompa ciepła ciepłej wody użytkowej może być też dobrą alternatywą dla kolektorów, przy ogrzewaniu gazem i olejem, np. gdy nie dysponujemy dobrym miejscem na montaż solarów.

Zestaw fotowoltaiczny do podgrzewania wody
Jego głównym elementem są panele fotowoltaiczne, które energię pozyskaną z darmowego promieniowania słonecznego zmieniają w energię cieplną. Zapewnia to niskie koszty ogrzewania wody – jej temperatura jest podnoszona do komfortowej dla nas wartości za pomocą grzałki zasilanej darmowym prądem z promieniowania słonecznego. Zestaw fotowoltaiczny może być zintegrowany z istniejącym systemem grzewczym, co pozwoli zaoszczędzić do 70% energii na podgrzanie wody w przeciętnej 4 osobowej rodzinie.

Może Cię również zainteresować

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

6 powodów, dla których warto zastosować pompę ciepła w modernizowanym domu

Czym różni się standardowy kocioł gazowy od kotła kondensacyjnego?

Inteligentne ogrzewanie domu, czyli kocioł i pompa ciepła w jednym

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

Ogrzewanie zdalnie sterowane

Piłkarski Piknik Instalatora 2018 już za nami!

Jak wybrać pompę ciepła?

Odpocznij i ciesz się chwilą

Ciepła woda w wersji eko

Powietrzne pompy ciepła split

Prąd domowej produkcji, czyli sposób na niższe rachunki za energię elektryczną

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Dlaczego rekuperacja jest lepsza od wentylacji naturalnej?

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Jaki kocioł sprawdzi się w twoim domu? Kocioł jednofunkcyjny czy kocioł dwufunkcyjny?

Jak wybrać kocioł grzewczy?