***
Wiosna, lato i jesień to czas, kiedy natura obficie obdarowuje nas skarbami Ziemi. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z cudownych właściwości prozdrowotnych roślin, które mamy na wyciągnięcie ręki- rosną w pobliskich lasach i na łąkach. Są darmowe, nie wymagają sadzenia ani pielęgnacji. Tylko brać! Jednak aby brać, trzeba te rośliny znać i wiedzieć jak można ich użyć.
Służymy pomocą i dziś przedstawiamy Wam czarny bez oraz dąbrówkę rozłogową. Pomożemy Wam rozpoznać te rośliny, przybliżyć informacje o nich a także podarować sprawdzone przepisy.
Korzystajcie…na zdrowie!
Czarny bez pod białym baldachimem
Czarny bez ukoi Kaszel i gorączkę. Pachnące kwiaty zbieramy w drugiej połowie maja i na początku czerwca. Przetwory z kwiatów czarnego bzu działają napotnie i wykrztuśnie. Wspomagają układ odpornościowy podczas walki z przeziębieniem. Łagodzą stany zapalne, zwalczają wirusy. Napar z czarnego bzu poprawia krążenie działa moczopędnie, obniża ciśnienie. Sprzyja też odchudzaniu i ma delikatne działanie przeczyszczające.
Jak zbierać i suszyć?
Ścinamy kwiaty z krzewów rosnących z dala od ruchliwych ulic. Robimy to na początku ich kwitnienia, w suchy i słoneczny dzień. Kwiaty wiążemy w bukiety i suszymy w przewiewnym miejscu. Można suszyć na papierze lub blasze z piekarnika. Suszymy w suchym i zacienionym pomieszczeniu z dobrą wentylacją powietrza. Gdy kwiaty wyschną przekładamy je do słojów lub puszek i szczelnie zamykamy.
Przepis na napar
1-2 łyżeczki suszonych bądź świeżych rozdrobnionych kwiatów czarnego bzu zalej szklanką wrzącej wody lub mleka. Zaparz 10 min. Przecedź i ewentualnie dosłódź miodem.
Zaleca się picie naparu przy przeziębieniu i przy nieżytach układu oddechowego 100 ml co 2 godz. Herbatka działa napotnie lub rozgrzewająco.
Przepis na Syrop
Przygotuj 40 świeżych baldachów kwiatu czarnego bzu, 1 l wody, 1 kg cukru i trzy cytryny. Kwiaty opłucz i ułóż w słoiku i odstaw na 24 h. Na drugi dzień przelej płyn przez sitko, odciśnij kwiaty i je wyrzuć. Macerat przelej do garnka, dodaj sok z cytryny, cukier i wolno podgrzewaj, aż cukier się rozpuści. Gotowy syrop przelej do butelek lub słoików.
Pij codziennie po łyżeczce do herbaty. Syrop ma działanie rozgrzewające i bakteriobójcze.
Przepis na nalewkę
Pięć dużych baldachów bzu czarnego zalej litrem białego wytrawnego wina. Odstaw na trzy tygodnie. Po tym czasie nalewkę zlej i odciśnij przez sito lub gazę.
Przechowuj w ciemnym pomieszczeniu , w butelkach. Pij po łyżeczce do herbaty przy przeziębieniu




Dąbrówka rozłogowa – granatowe kwiatuszki w leśnych rowach i na łące
Dąbrówka rozłogowa na bóle stawów. Kwiat który rozkwita granatowymi kwiatami, które są jadalne i lecznicze. Roślina ta reguluje przemianę materii i pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Ochrania i regeneruje nasze wątrobę. Działa żółciopędne nie moczopędnie i przeciw zapalnie. Warto się Gać po tą roślinę przy reumatyzmie, artretyzm je wrzodach żołądka i Biegun C. Uspakaja też palpitacje serca.
Przepis na herbatkę – napar
Łyżkę świeżego lub suszonego ziela zalej szklanka wrzątku. Parz pod przykryciem 10 min. Pij dwa razy dziennie po szklance przy odchudzaniu J, chorej wątrobie lub bólu stawów. Z naparu można też robić okłady na oczy przy zapaleniu spojówek oraz na skórę bowiem łagodzi swędzenie przy alergii i atopowym zapaleniu skóry.

