Zakładam swoją firmę. Na co uważać? Co powinnam zrobić?
Lifestyle Polecane Przedsiębiorczość Super babka radzi

Zakładam swoją firmę. Na co uważać? Co powinnam zrobić?

Wielozadaniowość, nazywana inaczej multitaskingiem, to cecha częściej przypisywana kobietom, niż mężczyznom. Panie z powodzeniem łączą obowiązki domowe polegające np. na prowadzeniu domu z aktywnością zawodową. Nic więc dziwnego, że coraz więcej z nas decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności i sprawdzenie swoich sił na rynku.

Zakładam swoją firmę. Na co uważać? Co powinnam zrobić?

Wielozadaniowość, nazywana inaczej multitaskingiem, to cecha częściej przypisywana kobietom, niż mężczyznom. Panie z powodzeniem łączą obowiązki domowe polegające np. na prowadzeniu domu z aktywnością zawodową. Nic więc dziwnego, że coraz więcej z nas decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności i sprawdzenie swoich sił na rynku.

Podstawową barierą w realizacji planów oraz marzeń o własnym biznesie jest strach przed formalnościami oraz skomplikowanymi procedurami. Dzięki nieustannym działaniom ustawodawcy proces ten jest coraz prostszy i szybszy. Niestety, nadal istnieją stereotypy, które skutecznie zniechęcają do zastania „własnym” szefem. Dla przełamania barier przedstawimy jak założyć swoją działalność w kilku krokach.

Biznesplan i wybór rodzaju działalności gospodarczej

Rozpoczynamy od… pomysłu na własną działalność, a następnie sporządzamy biznesplan. W tym miejscu warto zastanowić się, czy firma ma być prowadzona przez jedną osobę jako jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna czy któraś ze spółek regulowana przepisami prawa handlowego np. spółka z o.o., spółka jawna czy spółka komandytowa. Na tym etapie warto również wybrać główny przedmiot działalności spółki, zgodny z polską klasyfikacją działalności oraz sprawdzić czy planowana działalność nie wymaga uzyskania dodatkowych pozwoleń.

W dalszej części skupimy się na jednoosobowej działalności gospodarczej, bo to właśnie ta forma prowadzenia biznesu jest najczęściej wybierana przez kobiety.

Zakładam swoją firmę 3Wybór formy opodatkowania

Przedsiębiorca ma do wyboru kilka form opodatkowania. Przy rejestracji firmy, oprócz wskazania formy opodatkowania, określa się również sposób płacenia zaliczek na podatek (miesięcznie albo kwartalnie). Od wyboru opodatkowania zależeć będzie również rodzaj księgowości firmy oraz wysokość płaconych podatków. Co istotne, nie można zmienić formy opodatkowania w dowolnym momencie. Dlatego warto wybrać taką, która umożliwi płacenie jak najniższych podatków.

Wybór odpowiedniego momentu rozpoczęcia działalności

Dlaczego data rozpoczęcia działalności ma znaczenie? Ponieważ wraz z rejestracją przedsiębiorca przejmuje obowiązki dotyczące m.in. opłacania składek ZUS. Jeżeli osoba rozpoczynająca działalność  zdecyduje się na skorzystanie z ulgi ZUS na start i np. założy firmę na początku miesiąca, od tego momentu zacznie się liczyć okres 6 miesięcy bez składek ZUS na ubezpieczenia społeczne. Jeśli jednak zarejestruje ją w połowie miesiąca, to termin 6 miesięcznej ulgi zacznie płynąć dopiero od następnego, pełnego miesiąca.

Wybór i założenie konta firmowego

Do prowadzenia biznesu będzie potrzebne konto firmowe. Jeszcze przed rozpoczęciem działalności warto porównać oferty banku. Niektóre placówki pozwalają zakładać konto firmowe  jeszcze przed rejestracją firmy, niekiedy można to zrobić dopiero po rejestracji firmy. Numer konta należy zgłosić do właściwym urzędzie

Rejestracja firmy

W celu rejestracji firmy należy uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek CEIDG można wypełnić online bądź przy użyciu papierowego formularza wniosku CEIDG-1. Taka rejestracja działalności gospodarczej jest bezpłatna. Wniosek przesyła się drogą elektroniczną bądź składa się osobiście we właściwym urzędzie. Wniosek może również zostać przesłany za pośrednictwem poczty.

Po uzyskaniu wpisu należy dopełnić również takich formalności jak zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS, rejestracji VAT, czy rejestracji  kasy fiskalnej.

Zaczęłam i… co dalej?

Po oficjalnym rozpoczęciu działalności gospodarczej warto zadbać o takie rzeczy jak np. strona internetowa czy ochrona logo firmy. Najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, a który często jest pomijany w procesie tworzenia strony internetowej to regulacje prawa autorskiego.

Prawa autorskie, czyli co jest czyje

Wszelkie zasoby, które składają się na kompleksową definicję strony internetowej mają prawa autorskie. Kwestie te powoli przebijają się do świadomości społecznej, nieuregulowane natomiast mogą narazić młodą firmę na niepotrzebne koszty. Należy więc zadbać o należyte zabezpieczenie prawa autorskiego co do: loga na stronie, zdjęć i treści zamieszczonych na witrynie, jak również „wyglądu” strony (layoutu) czy też samego CMS-a (tj. systemu do zarządzania treścią, a więc oprogramowanie odpowiadającego za funkcjonowanie naszej strony).

Zakładam swoją firmę 2

Prawa autorskie do każdego z wymienionych aspektów przysługują jego twórcy lub firmie, na którą twórca przeniósł prawa.

Po stworzeniu loga należy zawrzeć umowę o przeniesieniu praw autorskich na naszą firmę. Umowę taką zawiera się z grafikiem, który ją wykonał (w przypadku zlecenia usługi freelancerowi) lub z firmą, która zatrudnia grafika i której płacimy za usługę.

Analogiczna sytuacja jest ze zdjęciami i treścią. Na stronie możemy zamieścić własne zdjęcia i teksty, których my jesteśmy właścicielami. Możemy je zakupić od fotografów, agencji fotograficznych, czy też osób piszących teksty na stronę. Możemy do tego celu wykorzystać również popularne „stocki”, czyli agencje stockowe, dysponujące dużą bazą zdjęć, zarówno darmowych jak i płatnych. W tym jednak przypadku zdjęcia pozyskamy zgodnie z wymogami licencyjnymi,  nie stając się wtedy posiadaczem praw autorskich do ich wykonania.

Na podobnej zasadzie podpisujemy stosowne umowy dotyczące samej strony internetowej, tj.  tego, co widzimy na stronie (elementy graficzne i tekstowe, w tym layout) z informatykiem i ew. grafikiem lub firmą. W takim przypadku – o ile nie ma ograniczeń licencyjnych – to nasza firma zostaje właścicielem praw autorskich. Podobnie rzecz dotyczy całej „mechaniki” odpowiedzialnej m.in. za zarządzanie treścią (tzw. CMS-ów). W tym wypadku będą to najczęściej sprawy licencyjne. Koszt autorskiego kodu, dedykowanego tylko dla naszej firmy jest bardzo duży. Najprawdopodobniej skończy się zatem na stworzeniu strony opartej o gotowe rozwiązania typu WordPress.

Wszystkie, wymienione powyżej kwestie są bardzo ważne. Należy pamiętać, że modyfikacja layoutu, usunięcie informacji o autorze, dokonywanie zmian w kodzie źródłowym, wykorzystywanie treści czy zdjęć bez zgody (lub stosownych umów) stanowi naruszenie prawa autorskiego i może narazić nas na kary finansowe, a nam przysługuje rekompensata.

Warto również pamiętać, że nasze zdjęcia i teksty, które pojawiają się na innych stronach bez naszej zgody również podlegają karze.

Prawa autorskie to wszystko? Niestety nie

Warto również zadbać o to, żeby strona interentowa posiadała tzw. Regulamin Strony (określający zasady i obowiązki właściciela strony, a także użytkowników) oraz Politykę Prywatności (dokument informujący, w jaki sposób zbierane są o użytkownikach dane osobowe i jak będą one wykorzystywane, w jaki sposób realizowane są płatności na naszej stronie, jeśli jest taka opcja). Polityka Prywatności danej strony nie może naruszać zasad RODO.

Oczywiście należy pamiętać o prawach konsumenta, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na oferowanie sprzedaży usług czy produktów za pośrednictwem witryny (np. sklepu internetowego), czy też profilu na portalach społecznościowych lub też będziemy organizatorem konkursów. Są to m.in. takie prawa jak: jawność kontaktu na stronie, obowiązek poinformowania Klienta o przysługujących mu prawach (np. o możliwości odstąpienia od zamówionej usługi w ciągu 14 dni od zawarcia umowy bez ponoszenia przez Klienta konsekwencji) itd.

Ku pokrzepieniu serc

Liczba obowiązków, formalności i zasad może początkowo odstraszać. Niepotrzebnie. Nikt nie mówił, że będzie wyłącznie z górki, za to radość z sytuacji, w której własny biznes nabierze oczekiwanego przez nas rozpędu, jest nie do opisania.

Powodzenia!


Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Krzeszewski & Partnerzy

www.krzeszewski.comwww.portalrozwodowy.comwww.portfelprawny.pl

 

Może Cię również zainteresować

Co jeść między treningami?

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

Pomidor - bogate źródło witamin

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Piernikowy zawrót głowy

Piernikowy zawrót głowy

Jak naprawić złamaną klamkę?

rozwód 3

Rozwód, czy może przebiec bezboleśnie?

zdrowy uśmiech

Przyszła mamo, nie bój się dentysty!

Zdrowe zakupy – jak nie dać się zwariować

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Viessmann oraz Portal Superbabka.pl Partnerami 4. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Sprzedaż domu – wymagane dokumenty

Jak wybrać szkołę jazdy?

Jak wybrać szkołę jazdy

Kiedy możemy pić kranówkę

5 ciekawych książek dla miłośniczek przyrody!

Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Oddychanie już nie jest zdrowe! Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

Sylwetka wakacyjna. Skuteczny plan treningowy

Pielęgnacja zero waste – szczotkowanie ciała

Odpocznij

Odpocznij i ciesz się chwilą

morsowanie superbabka.pl

Morsowanie. Morsem być – zalety lodowatych kąpieli.

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Pierwsze Forum Kobiet świadomych

Pierwsze Forum Kobiet świadomych już za nami

Dieta bezglutenowa – moda, czy konieczność?

Forum kobiet – Wrocław 2018 r.

Superbabka rules

Superbabka rules

Regeneracja skóry po lecie. Pytamy eksperta, jakie zabiegi warto wykonać jesienią!

Wigilijne menu

Wigilijne menu

Na cenzurowanym- FAST FASHION

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Jak urządzić domowe biuro

urlop

Poradnik wakacyjny – na co zwrócić uwagę wybierając sie na urlop?

Zdrowe grillowanie

5 oznak twardej wody w kuchni

5 oznak twardej wody w kuchni

ŚMIECI – I CO DALEJ?

dbałość o skórę włosy

Innowacja w dbałości o skórę, włosy i paznokcie prosto z Zachodu – Kwas Hialuronowy do picia.

Przyjazny środowisku jak … mieszkaniec Skandynawii!

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Kupno samochodu sprowadzonego z Niemiec

Kupno samochodu sprowadzonego z Niemiec – zwróćcie uwagę na tablice

profil zaufany

Jak założyć profil zaufany?

Ochrona know-how

Ochrona know-how kobiet biznesu

mój zdrowy dom

II edycja Forum Kobiet „Mój Zdrowy Dom” już za nami!

sezon na truskawki

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

Second hand – sposób na smart shopping

Olejek arganowy

Olejek arganowy i jego właściwości oraz zastosowanie

Jak kupować materiały budowlane na dom?

Jak kupować materiały budowlane na dom?

o zdrowych domach

Natasza Kotarska z architektem Przemysławem Rogulą o zdrowych domach

Zdrowe mleko

Zdrowe mleko w dobrym opakowaniu – bezpieczne dla całej rodziny

Formalności po uzyskaniu pozwolenia na budowę

Designerskie kotły kondensacyjne – innowacyjne ogrzewanie domu

smog

Jak smog wpływa na włosy?

Jaki samochód dla kobiety ?

Jaki samochód dla kobiety – duży czy mały? Cz. 1

znaki zodiaku

Znaki Zodiaku – jaka jesteś?

podróż samolotem przepisy

Jak spakować się na tygodniowe wakacje do bagażu podręcznego

Dokąd na wakacje jesienią? Pięć propozycji dla odważnych dziewczyn

białko w diecie

Białko w diecie wegetariańskiej

Zdrowa dieta, od czego zacząć

Jak udrożnić odpływ zlewozmywaka?

Wpływ smogu na zdrowie naszych dzieci

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

SLOW LIFE- ZACZNIJ ŻYĆ UWAŻNIE

sok w kartonie

5 mitów na temat soków w kartonie

Szczęśliwą się bywa. Barbara Stuhr

Weronika Nowakowska kończy karierę sportową

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu” swojej przyjaciółce i otrzymaj PREZENT!

smog

Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie dzieci

4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Długi weekend czas strat! Poznaj 4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

wielkanocne ozdoby

Wielkanocne ozdoby

Jak zaprojektować gościnny dom

Jak zaprojektować gościnny dom

farby bezpieczne dla zdrowia

Jakie farby do wnętrz są bezpieczne dla zdrowia?

Sześć sposobów na twardą wodę w mieszkaniu

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

superpies

Czy mieszka z Tobą SUPERPIES?

OZE – skuteczny sposób na walkę ze smogiem

4 sprawdzone sposoby na jesienną chandrę

walentynki jak i gdzie spedzic

Walentynki – jak i gdzie spędzić dzień zakochanych

Jaka powinna być kobieta sukcesu?

Prezenty i ozdoby z kartonu czyli święta w duchu less waste

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Ślub - poradnik

Ślub – poradnik i check-lista

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Co na ścianę w kuchni?

fair trade 2

Bawełna fair trade – kupuj odpowiedzialnie

Jak przechowywać żywność?

Jak przechowywać żywność?

Jak pielęgnować świeżo wylany beton w upalne dni?

twarda woda

Wpływ twardej wody na włosy

Trend jesieni- OVERSIZE

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Styl Boho we wnętrzach

Styl Boho we wnętrzach

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

akcenty marki Apart

Modowe akcenty marki Apart pod choinką

Dlaczego skóra jest sucha?

Twoja skóra nie lubi twardej wody

Czy „light” to naprawdę „light”?

Jak chronić Ziemię

Jak chronić Ziemię? Oto najbardziej szalone pomysły

Wegańskie Boże Narodzenie

podróż samolotem przepisy

Poradnik wakacyjny podróżującego samolotem

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog.

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog

Jaki samochód dla kobiety – duży czy mały? Cz. 2

Najczęściej powtarzane mity na temat uzdatniania wody

Światowy Dzień Serca

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca

trendalarm

Trend alarm – kolor szary

Forum Świadomych Kobiet

Forum Świadomych Kobiet

Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Program „EKOSYSTEM Twojego domu” zamów i otrzymaj PREZENT!

Ściana z cegły we wnętrzu

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Praktyczne meble ogrodowe

Sesja świąteczna

Sesja świąteczna inna niż wszystkie

Jak skutecznie zadbać o ciało wiosną?

jak przygotować się do świąt?

Jak przygotować się do świąt i nie zwariować?

wianek Bożonarodzeniowy

Wianek Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

pielęgnacja róż

Wiosenna pielęgnacja róż

praktyczna łazienka

Praktyczna łazienka

Jak prać ekonomicznie i mądrze?

zabezpieczenie okien przed smogiem

Przeciwsmogowe zabezpieczenie okien

Lody mogą być zdrowe

jak radzic sobie ze stresem

Zapanuj nad stresem

Czym jest profil zaufany?

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Dlaczego warto jeść śniadania?

Smog jest coraz częściej przyczyną raka

Projekt domu na zamówienie

Jak pomóc dziecku w rozstaniu wakacyjnym?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Ciepła woda w wersji eko

Dom jaśnie oświetlony