Jak wybrać pompę ciepła?
Strefa ciepła Viessmann

Jak wybrać pompę ciepła?

Wybór pompy ciepła najlepiej jest powierzyć fachowcom. Takim może być doświadczony w tym temacie projektant instalacji grzewczych lub doradca techniczny w firmie (najlepiej renomowanej), która oferuje urządzenia grzewcze tego typu. Pomoże on dobrać odpowiednie urządzanie m.in. do zapotrzebowania domu na ciepło i uwzględni inne ważne czynniki. Poszukiwania odpowiedniej pompy ciepła warto jednak rozpocząć z chociażby minimalną wiedzą na jej temat. Zatem zaczynamy od podstaw.

Wybór urządzenia należy rozpocząć od podjęcia decyzji, do czego pompa ciepła ma nam służyć. Biorąc pod uwagę tę podstawową kwestię do wyboru mamy dwa główne rodzaje urządzeń:

– pompy ciepła przeznaczone do ogrzewanie domu oraz podłączonego do instalacji zasobnika wody użytkowej (czyli wody, z której korzystamy do mycia czy podczas prac kuchennych);

– pompy ciepła przystosowane wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej. W tym przypadku mamy do czynienia z pompami powietrznymi.

Jeśli chcemy, aby pompa ciepła ogrzewała wnętrza domu oraz wodę użytkową stajemy przed kolejnym dylematem. Urządzenia tego typu dzielą się bowiem na tzw. powietrzne pompy ciepła, pompy gruntowe oraz wodne.

Powietrzne pompy ciepła do ogrzewania wykorzystują energię skumulowaną w powietrzu. Co ciekawe takie urządzenia mogą pracować wydajnie nawet gdy temperatura powietrza spada znacznie poniżej zera. Pompy gruntowe pobierają energię z gruntu. Aby mogły to robić wymagają jednak wykonania specjalnej instalacji zewnętrznej czyli tzw. kolektorów, które umiejscawia się pionowo, głęboko w gruncie (dość kosztowne rozwiązanie) lub umiejscawia poziomo na mniejszej głębokości (rozwiązanie mniej kosztowne, lecz wymaga z reguły dość dużej działki). Wodna pompy ciepła korzysta natomiast z energii wód gruntowych. Również wymaga wykonania instalacji zewnętrznej – studni głębinowych. Nie jest ona jednak zbyt skomplikowana ani kosztowna.

Czy powietrzna pompa ciepła jest dla mnie?

Jeśli zależy Ci na ekologicznym i stosunkowo niedrogim rozwiązaniu warto rozważyć zakup powietrznej pompy ciepła. Urządzenia tego typu nie są tak wydajne jak pozostałe pompy ciepła, ale są od nich znacznie tańsze. Ponadto:

– nie wymagają wykonywania kosztownych instalacji zewnętrznych;
– będą pracować wydajnie nawet w czasie mroźnych zim (choć nie aż tak efektywnie jak pompy gruntowe czy wodne);
– nie wymagają dużej działki;
– ich montaż jest obciążony mniejszym ryzykiem popełnia kosztownych błędów wykonawczych, niż ma to miejsce w przypadku pozostałych pomp.

Czy gruntowa pompa ciepła będzie lepszym rozwiązaniem?

Jeśli zależy Ci na jeszcze niższych rachunkach za ogrzewanie, a możesz sobie pozwolić na większy wydatek na etapie inwestycyjnym to z pewnością tak.
Jeśli jesteś posiadaczką małej działki to nie masz zbyt dużego wyboru i raczej pozostaje Ci wykonanie kolektora pionowego. Gdy działka jest bardziej rozległa możesz zdecydować się na łatwiejsze i mniej kosztowne rozwiązanie w postaci kolektora poziomego. Jest on jednak mniej wydajny od kolektora pionowego.

A może wodna pompa ciepła?

Gdy zależy Ci na możliwie niskich kosztach ogrzewania, warto rozważyć wybór wodnej pompy ciepła, gdyż urządzenia tego typu uznawane są za najbardziej efektywne. Jest to rozwiązanie tańsze od gruntowej pompy ciepły, jednak nie dla każdego. Wymaga bowiem dostępu do warstwy wodonośnej o odpowiedniej wydajności, a nie zawsze warunki gruntowo-wodne są korzystne dla tego rozwiązania. Jeśli chcesz rozważyć montaż takiej pompy ciepła, trzeba będzie najpierw sprawdzić, jakie masz możliwości.

Może Cię również zainteresować

Piłkarski Piknik Instalatora 2018 już za nami!

Powietrzne pompy ciepła split

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

Prąd domowej produkcji, czyli sposób na niższe rachunki za energię elektryczną

Jaki kocioł sprawdzi się w twoim domu? Kocioł jednofunkcyjny czy kocioł dwufunkcyjny?

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Jak wybrać kocioł grzewczy?

Czym różni się standardowy kocioł gazowy od kotła kondensacyjnego?

Ciepła woda w wersji eko

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Odpocznij i ciesz się chwilą

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Dlaczego rekuperacja jest lepsza od wentylacji naturalnej?

6 powodów, dla których warto zastosować pompę ciepła w modernizowanym domu

Jak oszczędnie ogrzewać wodę użytkową?

Inteligentne ogrzewanie domu, czyli kocioł i pompa ciepła w jednym