Przyszła mamo, nie bój się dentysty!
Super babka radzi

Przyszła mamo, nie bój się dentysty!

Wiele przyszłych mam jest przekonanych, że ciąża to przeciwwskazanie do leczenia zębów. Ten niebezpieczny mit może mieć naprawdę groźne konsekwencje – zarówno dla samej mamy, jak i jej maleństwa.

Zdrowy uśmiech – zwiększa szansę na ciążę!

Przyszła mama to osoba szczególnie wrażliwa – łatwo wyprowadzić ją z równowagi, wzruszyć, zasmucić. Jak się jednak okazuje, w czasie ciąży cały organizm jest równie delikatny i wyczulony, a dotyczy to także – zębów i dziąseł. Zmiany hormonalne często powodują ich rozpulchnienie i krwawienie, co w efekcie jest powodem znacznego osłabienia zębów. A to – zwiększa podatność na działanie płytki nazębnej i bakterii. Nie bez znaczenia dla stanu zębów są także typowe ciążowe dolegliwości, jak wymioty czy nawet – banalne z pozoru – ciążowe zachcianki. Upodobanie do mieszania smaków, np. łączenia słodkiego z kwaśnym, sprzyja rozwojowi próchnicy, a ta jest przecież potencjalnym – w czasie ciąży i porodu szczególnie niebezpiecznym – źródłem zakażenia.

– Nadpsuty ząb w każdej chwili może stać się ogniskiem zapalnym, które rozsiewa bakterie po całym organizmie. W wyniku tego stan zapalny może pojawić się nawet w odległych od jamy ustnej rejonach – wyjaśnia, stomatolog z krakowskiej Scandinavian Clinic, nowoczesnego centrum stomatologicznego, gdzie duży nacisk kładzie się na profilaktykę i edukację pacjenta. Co istotne, stan zębów jest niezwykle ważny już w czasie starań o dziecko – choroby zębów i przyzębia mogą wydatnie zwiększać trudności z zajściem w ciążę! Wizyta u stomatologa powinna się więc znaleźć w kalendarzu każdej kobiety planującej rozpocząć starania o dziecko.

Przyszła mama u stomatologa

Co ważne, wyleczenie wszelkich ubytków na etapie starań nie oznacza, że kiedy te zakończą się sukcesem, przyszła mama powinna na dziewięć miesięcy wykreślić stomatologa ze swojego kalendarza. Wręcz przeciwnie! Biorąc pod uwagę wrażliwość dziąseł i zębów w tym okresie, ryzyko pojawienia się problemów stomatologicznych jest naprawdę duże. To prawda, że w czasie ciąży zalecana jest szczególna ostrożność przy wykonywaniu wszelkich zabiegów, ale pamiętajmy, że stomatolog ma tego świadomość – nie zrobi niczego, co mogłoby zaszkodzić maleństwu. Tym bardziej, że usuwanie czy wypełnianie ubytków to zabiegi, którym przyszła mama może poddać się bez obaw. Wątpliwości pacjentek często dotyczą znieczulenia – istnieje ryzyko, że środek znieczulający przeniknie przez łożysko. Wystarczy jednak, że pacjentka poinformuje lekarza o swoim stanie – wtedy możliwe jest zastosowanie bezpiecznego dla dziecka znieczulenia bez środków obkurczających naczynia krwionośne.

Tym, co na pewno warto odłożyć na okres po porodzie, jest leczenie kanałowe. Wymaga ono wykonania zdjęcia RTG, a te w czasie ciąży rzeczywiście nie są wskazane. Również zabiegi ortodontyczne lepiej będzie przełożyć, chyba, że przyszła mama rozpoczęła leczenie przed zajściem w ciążę. Wtedy – wbrew przekonaniu niektórych – wcale nie musi go przerywać: – Przyszłe mamy często pytają, czy noszenie aparatu korygującego ułożenie zębów nie ma negatywnego wpływu na przebieg ciąży. Trzeba więc podkreślić, że w żaden sposób nie zaszkodzi on ani ciężarnej ani dziecku – uspokaja specjalista krakowskiej Scandinavian Clinic. – Nie zaleca się zakładania aparatu już w czasie ciąży, ponieważ dziąsła są wtedy bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenia, jednak kontynuacja leczenia nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Jedyne, o czym przyszła mama musi pamiętać, to właściwa higiena jamy ustnej.

Uśmiechnięta mama – uśmiechnięte dziecko!

Ciąża i poród to dla organizmu nie lada wyzwanie – nic dziwnego, że po urodzeniu dziecka nie jest on w najlepszej kondycji. „Przeglądu” i wsparcia wymaga praktycznie każda jego część – nie wyłączając zębów i dziąseł, które mogą być wówczas mocno osłabione. Świeżo upieczona mama raczej nie narzeka na brak obowiązków, a te często nie sprzyjają wystarczającej dbałości o samą siebie. Niekorzystne nawyki żywieniowe, nieregularna dieta, podjadanie zamiast normalnych posiłków, brak wystarczającej ilości produktów wzmacniających szkliwo czy witamin – wszystko to sprzyja powstawaniu próchnicy i kamienia nazębnego. Nawet więc, jeśli kobieta przed zajściem w ciążę i w ciąży dbała o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzała stomatologa, po porodzie powinna znaleźć czas na wizytę kontrolną.

Warto pamiętać, że dobry stan zdrowia jamy ustnej to znacznie więcej, niż biały uśmiech – zdrowie zębów ma wpływ na kondycję całego naszego organizmu. Pojawienie się dziecka wymaga od mamy niesamowitego pokładu sił i energii, dlatego warto o siebie zadbać i nie dopuścić do zaniedbań, które – choć początkowo mogą wydawać się błahe – z czasem mogą doprowadzić do naprawdę poważnych schorzeń i dolegliwości.

Materiał powstał we współpracy z Scandinavian Clinic, nowoczesnym centrum stomatologicznym. Więcej informacji na: www.scandinavian-clinic.pl.

Może Cię również zainteresować

Poradnik wakacyjny podróżującego samolotem

Kupno samochodu sprowadzonego z Niemiec – zwróćcie uwagę na tablice

Jaki samochód dla kobiety – duży czy mały? Cz. 2

Jak prać ekonomicznie i mądrze

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

Jak kupować materiały budowlane na dom?

Zdrowe mleko w dobrym opakowaniu – bezpieczne dla całej rodziny

Jak udrożnić odpływ zlewozmywaka?

Superbabka rules

Formalności po uzyskaniu pozwolenia na budowę

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

Jak naprawić złamaną klamkę?

Jak wybrać szkołę jazdy

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

znaki zodiaku

Znaki Zodiaku – jaka jesteś?

Sprzedaż domu – wymagane dokumenty

Projekt domu na zamówienie

Lody mogą być zdrowe

Czym jest profil zaufany?

Poradnik wakacyjny – na co zwrócić uwagę wybierając sie na urlop?

Jaki samochód dla kobiety – duży czy mały? Cz. 1

Dlaczego warto jeść śniadania?

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

Dokąd na wakacje jesienią. Pięć propozycji dla odważnych dziewczyn

5 mitów na temat soków w kartonie

Jak założyć profil zaufany?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

Ślub – poradnik i check-lista

Jak pielęgnować świeżo wylany beton w upalne dni?