Prąd domowej produkcji, czyli sposób na niższe rachunki za energię elektryczną
Strefa ciepła Viessmann

Prąd domowej produkcji, czyli sposób na niższe rachunki za energię elektryczną

Wyobraź sobie, że masz do dyspozycji prąd, za który nie musisz płacić. Zasilasz nim wszystkie urządzenia elektryczne w domu, a koszty jego utrzymania są pomniejszone o rachunki za energię elektryczną. Miłe wyobrażenie, nieprawdaż? Może się ono okazać realne, jeśli zdecydujesz się na montaż odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej. Może nie całkiem uniezależnisz się od prądu z sieci, ale z pewnością ograniczysz w znacznym stopniu jego zużycie.

Instalacja fotowoltaiczna daje możliwość przetwarzania darmowej energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, którą możesz wykorzystać na potrzeby domowe. W tym celu stosuje się panele fotowoltaiczne, które montuje się na dachu budynku oraz specjalny inwerter, który zmienia prąd stały na prąd zmienny. Oczywiście cała instalacja musi zostać odpowiednio zaprojektowana i dobrana m.in. do zapotrzebowania budynku do energię elektryczną.
Jeśli taka instalacja zostanie dodatkowo wyposażona w specjalny zasobnik energii, który będzie gromadzić niewykorzystaną nadwyżkę wyprodukowanego prądu, będziesz można zasilać nim domową instalację elektryczną w późniejszym okresie.
Instalację fotowoltaiczną można też podłączyć do sieci energetycznej i oddawać do niej niewykorzystany na bieżąco prąd solarny, aby później w dowolnym momencie go odebrać. Wówczas zakład energetyczny staje się swego rodzaju magazynem energii solarnej. Przekazany do niego prąd, który w największych ilościach produkowany jest w okresie letnim, możemy odebrać w okresie najmniejszej produkcji prądu solarnego, czyli zimą i wykorzystać chociażby do zasilania pompy ciepła, co znacznie obniży koszty ogrzewania budynku.
Zasady rozliczeń z zakładem energetycznym określa Ustawa o odnawialnych źródłach energii. Według jej zapisów za każdy 1 kWh energii wprowadzoną do sieci można odebrać 0,8 kWh w przypadku instalacji o wielkości do 10 kWp. Odbierając z sieci energię nie trzeba ponosić opłat za dystrybucję, a ilość prądu wytworzonego w domowej instalacji fotowoltaicznej i odesłanego do sieci oraz z niej pobranego kontroluje odpowiedni licznik.
W obliczu stale rosnących kosztów energii instalacja fotowoltaiczna staje się z pewnością wartym rozważenia rozwiązaniem.

Może Cię również zainteresować

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Jak wybrać pompę ciepła?

Jak wybrać kocioł grzewczy?

Dlaczego rekuperacja jest lepsza od wentylacji naturalnej?

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Powietrzne pompy ciepła split

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Odpocznij i ciesz się chwilą

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Inteligentne ogrzewanie domu, czyli kocioł i pompa ciepła w jednym

Czym różni się standardowy kocioł gazowy od kotła kondensacyjnego?

6 powodów, dla których warto zastosować pompę ciepła w modernizowanym domu

Jak oszczędnie ogrzewać wodę użytkową?

Piłkarski Piknik Instalatora 2018 już za nami!

Ciepła woda w wersji eko

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

Jaki kocioł sprawdzi się w twoim domu? Kocioł jednofunkcyjny czy kocioł dwufunkcyjny?