Poradnik wakacyjny podróżującego samolotem
Super babka radzi

Poradnik wakacyjny podróżującego samolotem

Zbliżają się wakacje, na które coraz częściej wybieramy się samolotem. Taka podróż, choć kojarzy nam się z przyjemnością, ma też swoją bardziej restrykcyjną stronę. Wymaga dostosowania się do przepisów celnych oraz bezpieczeństwa. Czego nie zabierać do samolotu lecąc na wakacyjny urlop?

 Podróż samolotem przepisy. Polacy na tle mieszkańców Europy Zachodniej wciąż latają okazjonalnie. Wskaźnik mobilności dla Polski za rok 2017, mówiący o średniej liczbie podróży samolotem w przeliczeniu na mieszkańca, wyniósł niewiele ponad 1,0. To kilkukrotnie mniej niż na bardziej rozwiniętych europejskich rynkach. Wciąż nieczęste podniebne podróże sprawiają, że łatwo zapomnieć o wymaganiach, jakie względem naszego bagażu stawiają porty lotnicze oraz przewoźnicy. Przedmioty zakazane ze względów bezpieczeństwa. Obostrzenia w kwestii przedmiotów transportowanych drogą lotniczą dotyczą zarówno bagażu podręcznego, jak i rejestrowanego.

Bagaż podręczny

Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej, w torbie podręcznej nie można przewozić płynów, żeli ani kremów, których opakowanie przekracza pojemność 100 ml. Potencjalna mieszanka w większej ilości może służyć do wytworzenia materiałów wybuchowych. – Ograniczenia nie dotyczą płynnego jedzenia i mleka dla dzieci, jednak podczas kontroli możemy zostać poproszeni o jego spróbowanie. Wszystkie płyny należy umieścić w przezroczystej, szczelnie zamykanej torbie o objętości do jednego litra. – zaznacza Rafał Nawrocki, specjalista ds. obsługi pasażerów Portu Lotniczego Lublin.

Wchodząc na pokład, nie powinniśmy mieć niczego, co mogłoby zostać użyte do spowodowania ciężkich obrażeń ciała lub ogłuszenia. Czyli: broni i jej części składowych, prochu strzelniczego, paralizatorów, gazu pieprzowego, kijów czy przedmiotów o ostrych krawędziach – w tym śrubokrętów, noży i nożyczek o ostrzu powyżej 6 cm. Należy uważać też na repliki lub zabawki, które imitują broń. W samolocie nie wolno przewozić także materiałów łatwopalnych, o właściwościach wybuchowych, zapalających czy toksycznych. Osoby, które rozważały przewóz amunicji, elementów instalacji paliwowej pojazdów lub żywności, którą można zakwalifikować jako łatwopsującą się i o nieprzyjemnym zapachu, będą musiały z tych planów zrezygnować.

Pamiątki z wakacji a kontrola celna. Szykując się na powrót z urlopu, warto ponownie przejrzeć zawartość walizki. – Powinniśmy być szczególnie ostrożni, chcąc przywieźć ze sobą wakacyjne pamiątki. O ile przewóz rzeczy z krajów Unii Europejskiej nie podlega praktycznie żadnym ograniczeniom (poza alkoholem i wyrobami tytoniowymi). O tyle bardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w przypadku transportu przedmiotów pochodzących spoza UE. – podkreśla Rafał Nawrocki. Liczne ograniczenia wynikają z konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Do kraju nie możemy przywozić przedmiotów wykonanych ze skóry dzikich zwierząt, z kości hipopotama i słoniowej, a także z rogu nosorożca. Nie pakujmy do walizki preparatów leczniczych, które zawierają pochodne zwierząt (np. tłuszcz) ani popularnych w Tajlandii i Indonezji nalewek z kobry. Nielegalne jest również transportowanie produktów z ryb jesiotrowatych, w tym kawioru. Podobnie w przypadku roślin oraz ich bulw zaliczanych do gatunków zagrożonych. Kupując pamiątki na straganach, powstrzymajmy się przed zakupem muszli i koralowców. Uważajmy na dzieła sztuki, antyki i pamiątki z zabytkowych miejsc. Bez certyfikatu potwierdzającego prawo wywozu za granicę nie będziemy mogli przywieźć ich na teren UE. Istotny jest przy tym fakt, że kryteria, zgodnie z którymi definiuje się antyk, są względne.

W Turcji będą to ponad stuletnie dywany, zaś w Rosji – dzieła sztuki mające więcej niż 50 lat. W przypadku, gdy nasz nabytek został jedynie wizualnie postarzony, powinniśmy mieć do kontroli dokument potwierdzający taki zabieg. Zapoznaj się z przepisami prawa przed podróżą Ogólne wytyczne dotyczące transportu wynikają z przepisów krajowych i międzynarodowych, ale każde państwo ma własne przepisy celne.

Poglądowe informacje podaje Departament Ochrony w Lotnictwie Cywilnym ULC. Pamiętajmy, że przewoźnik lotniczy ma prawo wprowadzić dodatkowe ograniczenia. Miejmy na względzie, że mogą one różnić się także w zależności od portu wylotu. Warto uważać na zawartość bagażu – na podstawie prawa unijnego obowiązującego w Polsce naruszenie przepisów jest przestępstwem, a brak ich znajomości nie jest usprawiedliwieniem. Za niedostosowanie się do przepisów grozi wysoka grzywna lub nawet kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Może Cię również zainteresować

jak radzic sobie ze stresem

Zapanuj nad stresem

Jak udrożnić odpływ zlewozmywaka?

Zakładam swoją firmę 1

Zakładam swoją firmę. Na co uważać? Co powinnam zrobić?

podróż samolotem przepisy

Jak spakować się na tygodniowe wakacje do bagażu podręcznego

mój zdrowy dom

II edycja Forum Kobiet „Mój Zdrowy Dom” już za nami!

SLOW LIFE- ZACZNIJ ŻYĆ UWAŻNIE

Zdrowe zakupy – jak nie dać się zwariować

Jak pielęgnować świeżo wylany beton w upalne dni?

Jak prać ekonomicznie i mądrze?

Superbabka rules

Superbabka rules

Prezenty i ozdoby z kartonu czyli święta w duchu less waste

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Dlaczego warto jeść śniadania?

Jak wybrać szkołę jazdy?

Jak wybrać szkołę jazdy

Pomidor - bogate źródło witamin

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

Czym jest profil zaufany?

Sprzedaż domu – wymagane dokumenty

Ochrona know-how

Ochrona know-how kobiet biznesu

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

urlop

Poradnik wakacyjny – na co zwrócić uwagę wybierając sie na urlop?

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

Jak pomóc dziecku w rozstaniu wakacyjnym?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

Zdrowe grillowanie

Jaki samochód dla kobiety – duży czy mały? Cz. 2

znaki zodiaku

Znaki Zodiaku – jaka jesteś?

Lody mogą być zdrowe

Dokąd na wakacje jesienią? Pięć propozycji dla odważnych dziewczyn

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

Formalności po uzyskaniu pozwolenia na budowę

Jak kupować materiały budowlane na dom?

Jak kupować materiały budowlane na dom?

Jaki samochód dla kobiety ?

Jaki samochód dla kobiety – duży czy mały? Cz. 1

Wegańskie Boże Narodzenie

Zdrowe mleko

Zdrowe mleko w dobrym opakowaniu – bezpieczne dla całej rodziny

sok w kartonie

5 mitów na temat soków w kartonie

Jak naprawić złamaną klamkę?

profil zaufany

Jak założyć profil zaufany?

Czy „light” to naprawdę „light”?

zdrowy uśmiech

Przyszła mamo, nie bój się dentysty!

Projekt domu na zamówienie

sezon na truskawki

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

rozwód 3

Rozwód, czy może przebiec bezboleśnie?

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog.

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog

Ślub - poradnik

Ślub – poradnik i check-lista

Kupno samochodu sprowadzonego z Niemiec

Kupno samochodu sprowadzonego z Niemiec – zwróćcie uwagę na tablice