Pies – super przyjaciel człowieka
Nowości

Pies – super przyjaciel człowieka

W naszej kulturze pies to symbol wierności i oddania. Jego miłość jest bezwarunkowa i bezinteresowna. Czy to jest główny powód, dla którego ludzie opiekują się psami? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza badanie przeprowadzone przez Kantar w ramach kampanii edukacyjnej „Podaruj psu supermoc”*

Emocje są ważne

pies super przyjaciel.  Pies i człowiek od tysięcy lat obdarzają się nawzajem zaufaniem i miłością. Większość opiekunów uznaje czworonoga za pełnoprawnego członka rodziny. Z badania przeprowadzonego przez Kantar na wynika, że Polacy ogromnie cenią sobie miłość i przyjaźń psa.

Aż 60% respondentów zapytanych o najważniejsze powody opieki nad zwierzęciem odpowiedziało, że przede wszystkim jest on ich wiernym przyjacielem i towarzyszem życia. Drugi powód to miłość – ponad połowa (52%) zapytanych opiekunów udzieliła odpowiedzi, że kocha czworonogi. Tylko 28% osób biorących udział w badaniu przyznało, że ich troska o psa wynika także z potrzeby posiadania obrońcy, pilnującego bezpieczeństwa domu i domowników. Postrzeganie zwierzęcia jako strażnika domowego ogniska częściej pojawia się na wsiach, choć i tam – jak pokazuje badanie – czworonogi odgrywają przede wszystkim rolę przyjaciół.
Związek emocjonalny pomiędzy człowiekiem i psem bywa bardzo silny. Wiele osób uważa psy za najbardziej lojalnych przyjaciół, a jak wynika z badania Kantar, właśnie wierność ma ogromne znaczenie dla Polaków. Tej cechy u swoich pupili oczekują zarówno panie, jak i panowie (71% respondentów), ale, co ciekawe, to na bezgraniczną miłość częściej liczą kobiety (71%), które także poświęcają swoim pupilom więcej czasu i uwagi. Dla mężczyzn miłość zwierzęcia jest również istotna, ale ten aspekt za bardzo ważny uznało tylko 58% panów.

Budowanie relacji

Pies, podobnie jak człowiek, ma swoje potrzeby. Należy obdarzać go czułością i miłością. Im więcej czasu z nim spędzimy i uwagi mu okażemy, tym silniejszą zbudujemy z nim relację. Opiekunowie cenią sobie bliskie towarzystwo czworonożnego przyjaciela. Aż 58% respondentów wyznało, że pozwala psu spać w swoim łóżku. Taki rodzaj bliskości nie odpowiada natomiast 42% zapytanych osób.
Doskonałym sposobem na zacieśnienie więzi jest wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Psy uwielbiają spacery ze swoimi opiekunami. Zapytani o tę formę aktywności Polacy deklarują, że w dzień powszedni ze swoimi pupilami spacerują blisko półtorej godziny, a w weekendy nieco ponad dwie.
Z badania Kantar wynika, że łączny czas poświęcony na spacery, zabiegi pielęgnacyjne, pieszczoty oraz zabawy z czworonożnym przyjacielem to dziennie prawie 2 godziny i 20 minut, a w weekendy nawet
3 godziny i 30 minut. Ruch odgrywa ogromną rolę w życiu psa. Rozwija supermoc jego radości i dobrego humoru, a także przyczynia się w bezpośredni sposób do utrzymania zdrowia, kondycji oraz odpowiedniej masy ciała. Co więcej, badanie pokazuje także, że osoby deklarujące spędzanie większej ilości czasu na spacerach, mają mniejsze problemy z zachowaniem psa.

Pies - superprzyjaciel człowieka | 01

Przeświadczenie, że psu do szczęścia wystarczy tylko pełna miska i krótki spacer w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych może być dla czworonoga szkodliwe. Zwierzę musi zaspokajać również swoje potrzeby behawioralne, takie jak chociażby węszenie czy aktywność fizyczna.

Zapewniając mu odpowiednie rozrywki, zabawy i niespodzianki, budujemy relację z przyjacielem, stymulujemy jego rozwój oraz minimalizujemy ryzyko, że pies sam znajdzie sposób na rozładowanie emocji i energii. Niekontrolowane i nieposkromione szalone psie pomysły czasem mogą powodować problemy – twierdzi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt Mars Polska.

Pies jest członkiem rodziny

Opiekunowie zdają sobie sprawę z wielu korzyści wynikających z dbania o czworonoga. Dla 65% ankietowanych najważniejszy jest sam fakt, że żyje z nimi ktoś, kto ich kocha. 53% badanych deklaruje, że dzięki pupilowi łatwiej im odpocząć, zrelaksować się, a 54% osób twierdzi, że ma większe poczucie bezpieczeństwa. Co ciekawe, aż 47% respondentów uważa także, że przyjaźń z psem sprawia, że są bardziej wartościowymi ludźmi. Niezależni eksperci dowodzą, że obecność psa w domu ma dobry wpływ na rozwój i wychowanie dzieci.

Czworonogi są znakomitym towarzyszem zabaw i pocieszycielem w trudnych chwilach. Pies to dla każdego dziecka superprzyjaciel. Zdaniem psychologów, dzieci mające kontakt właśnie z tymi zwierzętami mają wyższe poczucie własnej wartości, są mniej lękliwe, bardziej wrażliwe i empatyczne oraz lepiej współpracują z rówieśnikami.
Przed podjęciem decyzji o przyjęciu psa do swojej rodziny, wielu rodziców zastanawia się nad ewentualnymi konsekwencjami i czy wychowywanie dziecka w obecności zwierzęcia to dobry pomysł.

Jeśli nie ma istotnych przeciwskazań (np. zdrowotnych), towarzystwo czworonoga ma bardzo pozytywny wpływ na wychowanie i rozwój młodego człowieka. Pupil także otrzymuje wiele dobrego – staje się nieodłącznym, otoczonym opieką i miłością członkiem rodziny – twierdzi Głowacka.

Pies może odegrać ważną rolę w rozwoju intelektualnym i społecznym młodego człowieka – także na dalszych etapach jego życia. Obecność czworonoga w domu uczy odpowiedzialności, poczucia obowiązku oraz systematyczności. Czworonożny przyjaciel daje także poczucie bezpieczeństwa, stabilności i ciepła. Stanowi także źródło bezkrytycznego wsparcia i akceptacji.
Z badania Kantar wynika, że aż 77% opiekunów psów, którzy posiadają dzieci, docenia pozytywny wpływ wychowania ich z czworonogiem. Dzięki psim przyjaciołom również starsze osoby zyskują poczucie pewności siebie. Czują się potrzebne i ważne. Tę korzyść zauważyło 29% respondentów.

Zadbaj o przyjaciela

Aby odpowiedzialnie troszczyć się o dobrostan swojego pupila, opiekun powinien także zadbać
o spełnienie wszystkich psich potrzeb, do których, oprócz aktywności fizycznej, zalicza się: właściwe odżywianie, zdrowie, stymulację intelektualną oraz poczucie bezpieczeństwa.

O tym, jak ważna jest troska o spełnianie tych potrzeb mówi kampania edukacyjna marki Pedigree® „Podaruj psu supermoc”. Jej celem jest propagowanie odpowiedzialnej opieki nas psami, uwzględniającej ich specyficzne potrzeby. Ich zaspokojenie jest niezbędne, by pupil był zdrowy i szczęśliwy. Na szczęście badania przeprowadzone przez Kantar w ramach kampanii potwierdzają, że Polacy kochają swoje zwierzęta i cenią sobie ich przyjaźń i bliskość.

 

* badanie zrealizowała firma Kantar na zlecenie MARS Polska. W badaniu wzięło udział 1000 osób w wieku
18-59 lat, które posiadają psa. Badanie przeprowadzono metodą CAWI w marcu 2019r.

Może Cię również zainteresować

kot w domu

Kot w domu

Piernikowy zawrót głowy

Piernikowy zawrót głowy

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

Smog jest coraz częściej przyczyną raka

zakazy

Czy aktualne zakazy i obostrzenia są zgodne z konstytucją?

podróż samolotem przepisy

Jak spakować się na tygodniowe wakacje do bagażu podręcznego

Jak wybrać kocioł grzewczy?

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Dom przyjazny zwierzętom

Dom przyjazny zwierzętom

Z czego zbudować eko dom?

5 ciekawych książek dla miłośniczek przyrody!

Smog – jak z nim walczyć

Pierwsza komunia: prezent praktyczny i w dobrym stylu

zakup mieszkania

Wszystko co powinieneś wiedzieć decydując się na kredyt i zakup mieszkania

czyste powietrze

Szybciej, prościej, przez internet! Zmiany w programie Czyste Powietrze

Wpływ księżyca na nasze życie | Czy jest duży?

Pies przyjaciel człowieka

JAK NIE ZMARNOWAĆ JEDZENIA W ŚWIĘTA