Czy mieszka z Tobą SUPERPIES?
Polecane

Czy mieszka z Tobą SUPERPIES?

„Podaruj psu supermoc” to kampania edukacyjna mówiąca o pięciu najważniejszych potrzebach psów, która została przygotowana we współpracy z ekspertami ds. żywienia zwierząt oraz lekarzami weterynarii. Jej celem jest uświadomienie opiekunom jak właściwie zajmować się zwierzęciem, by został superpsem.

super-pies. U podstaw psiego szczęścia leżą jego naturalne potrzeby. Wielu opiekunów zawęża opiekę nad pupilem do dwóch podstawowych aspektów – karmienia i wyprowadzania na spacer.

Jednak psia natura jest bardziej złożona, a zaniedbanie którejś z jej stref, prędzej czy później da o sobie znać w postaci problemów zdrowotnych czy wychowawczych.
By w pełni i odpowiedzialnie troszczyć się o dobrostan swojego pupila i aby mógł on stać się superpsem, należy zadbać o spełnienie pięciu potrzeb, do których zaliczają się: właściwe odżywianie, zdrowie, aktywność fizyczna, stymulacja intelektualna i poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, każda z nich jest związana z „pięcioma wolnościami” zawartymi w Kodeksie Dobrostanu Zwierząt, który został opracowany przez angielskich specjalistów z Rady Dobrostanu Zwierząt (Farm Animals Welfare Council).
Psy są wiernymi przyjaciółmi człowieka od tysięcy lat. Każdy kochający swojego pupila opiekun docenia jego towarzystwo, bezinteresowną miłość i bezgraniczne oddanie. Badania naukowe potwierdziły dobroczynny wpływ zwierząt na życie człowieka.

Udowodniono, że przebywanie w ich towarzystwie korzystnie wpływa na kondycję fizyczną, zdrowie, samopoczucie i psychikę ludzi – obniża ciśnienie krwi, zmniejsza poczucie napięcia nerwowego, łagodzi stany lękowe, a jednocześnie pobudza do aktywności w stanach depresji czy apatii. Psy biorą udział w terapiach i pomagają ludziom w wykonywaniu wielu zadań – pomagają chronić ludzkie mienie, często także ratują życie. Są źródłem naszej radości i zasługują na to, by ich potrzeby były spełniane.

superpies | 01
PIĘĆ POTRZEB PSÓW:

Właściwe żywienie

Aby móc się zdrowo rozwijać i cieszyć się dobrą formą, każdy pies musi mieć zapewnione właściwe odżywanie. Gotowe jedzenie dla psów jest nie tylko wygodne dla opiekunów, ale przede wszystkim odpowiednie i bezpieczne dla zwierząt.

Jego receptury są opracowywane w oparciu o wiedzę naukową oraz według wytycznych i regulacji, m.in. takich organizacji jak Europejska Federacja Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF).

Potrzeba właściwego żywienia jest bezpośrednio związana z zawartą w Kodeksie Dobrostanu Zwierząt wolnością od głodu, pragnienia i niedożywienia.

Zdrowie

Zdrowie to podstawa szczęśliwego życia każdego superpsa. W Kodeksie Dobrostanu Zwierząt związana jest z wolnością od bólu, ran i chorób dzięki zapobieganiu, szybkiej diagnozie i leczeniu. Właściwe żywienie zwierzęcia jest w tym aspekcie kluczowe. Żeby pies był w formie przez całe swoje życie należy go odpowiednio karmić, obserwować i regularnie odwiedzać z nim gabinet lekarski.

Wielu opiekunów przychodzi do lekarza weterynarii dopiero w momencie, gdy ze zwierzęciem dzieje się już coś bardzo niedobrego, gdy jest widocznie chory lub cierpiący. Natomiast wielu problemom można zapobiec przez odpowiednie badania oraz regularne zabiegi profilaktyczne – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, specjalistka do spraw żywienia zwierząt Mars Polska.

superpies | 02

Aktywność fizyczna

Psy uwielbiają spacery ze swoimi opiekunami. Ruch rozwija supermoc radości i dobrego humoru, a także przyczynia się w bezpośredni sposób do utrzymania zdrowia i kondycji.

Wspólne wyjścia i zabawy sprzyjają nie tylko budowaniu relacji między psem a opiekunem. Odgrywają znaczącą rolę w utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała. Badania wskazują na wyższe prawdopodobieństwo krótszego życia u psów z nadwagą. Aktywność fizyczna wynika z podstawowej wolności do wyrażania potrzeb charakterystycznych dla gatunku oraz wolności od chorób.

Stymulacja intelektualna

Spacery to nie tylko okazja, żeby pies mógł się wybiegać. To także doskonały moment, aby zadbać o kolejną potrzebę czworonoga – stymulację intelektualną. Pupilowi nie wystarczy tylko miska pełna pysznego jedzenia i regularne spacery dookoła bloku. Superpies musi realizować się także, wykorzystując swoje instynkty. Tylko tak będzie mógł kształtować supermoc intelektu i dobrej zabawy

.
Zapewniając psu odpowiednie rozrywki, zabawy i niespodzianki, stymulujemy jego rozwój oraz umożliwiamy realizowanie naturalnych zachowań, takich jak węszenie czy potrzeba żucia i gryzienia. Te potrzeby często nie są odpowiednio realizowanie podczas „zwykłych” spacerów.

Pies swoim nosem poznaje świat i zabawy wykorzystujące ten zmysł są dla niego niesamowicie atrakcyjne. Jeśli nie damy naszemu pupilowi czegoś, co będzie mógł bezpiecznie podgryzać i żuć, to prawdopodobieństwo, że sam znajdzie sobie coś takiego w domu, zdecydowanie rośnie – radzi Głowacka.

W Kodeksie Dobrostanu Zwierząt potrzeba stymulacji intelektualnej związana jest z wolnością od strachu i stresu poprzez zapewnienie opieki i traktowanie, które nie powoduje psychicznego cierpienia zwierząt oraz wolnością do wyrażania potrzeb charakterystycznych dla gatunku.

superpies | 03
Poczucie bezpieczeństwa

Ta potrzeba dotyczy odpowiedniej opieki i wychowywania. Aby była spełniona, zwierzę musi mieć zapewnione odpowiednie warunki codziennego funkcjonowania: miejsce do snu i odpoczynku, towarzystwo opiekuna, troskę o zdrowie, poczucie więzi i miłości oraz jasno ustaloną hierarchię.

Zapewniając pupilowi poczucie bezpieczeństwa dajemy mu szansę na bycie zdrowym i szczęśliwym superpsem, który na pewno odwdzięczy się bezinteresowną miłością i bezgranicznym oddaniem.
Bezpieczeństwo wiąże się z wolnością od urazów psychicznych i bólu poprzez zapewnienie odpowiedniego schronienia i miejsca odpoczynku oraz wolnością od strachu i stresu.

Pięć potrzeb = jeden szczęśliwy SuperPies

Opiekunowie przywiązują coraz większą wagę do dobrostanu swoich zwierząt. Wiedza na temat odpowiedzialnego wychowywania i odżywania psów jest coraz bardziej powszechna. Jednocześnie wciąż wiele osób nie ma świadomości, że nie tylko pełna miska i spacery stanowią o szczęściu pupila.

Dlatego tak ważne jest propagowanie odpowiedzialnej opieki na psami w świetle pięciu potrzeb i świadomej adopcji zwierząt – aby każdy pies miał szansę stać się superpsem.
Jednym z elementów kampanii jest program „SuperPies”, nadawany na antenie Telewizji Polsat od 2 marca, w soboty o godz. 17:45. W programie biorą udział gwiazdy: Marcin Mroczek, Darek Kuźniak, oraz Rafał Mroczek, Agnieszka Włodarczyk i Małgorzata Ostrowska-Królikowska.

superpies

Może Cię również zainteresować

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

zabezpieczenie okien przed smogiem

Przeciwsmogowe zabezpieczenie okien

Designerskie kotły kondensacyjne – innowacyjne ogrzewanie domu

5 ciekawych książek dla miłośniczek przyrody!

Praktyczne meble ogrodowe

Zdrowe zakupy – jak nie dać się zwariować

Jak przechowywać żywność?

Jak przechowywać żywność?

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Zakładam swoją firmę 1

Zakładam swoją firmę. Na co uważać? Co powinnam zrobić?

SLOW LIFE- ZACZNIJ ŻYĆ UWAŻNIE

Dieta bezglutenowa – moda, czy konieczność?

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

jak radzic sobie ze stresem

Zapanuj nad stresem

Sześć sposobów na twardą wodę w mieszkaniu

Najczęściej powtarzane mity na temat uzdatniania wody

Wpływ smogu na zdrowie naszych dzieci

Second hand – sposób na smart shopping

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog.

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog

sok w kartonie

5 mitów na temat soków w kartonie

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Dlaczego warto jeść śniadania?

jak przygotować się do świąt?

Jak przygotować się do świąt i nie zwariować?

czyste powietrze

Szybciej, prościej, przez internet! Zmiany w programie Czyste Powietrze

Jak chronić Ziemię

Jak chronić Ziemię? Oto najbardziej szalone pomysły

sezon na truskawki

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

Superbabka rules

Superbabka rules

Przyjazny środowisku jak … mieszkaniec Skandynawii!

Piernikowy zawrót głowy

Piernikowy zawrót głowy

o zdrowych domach

Natasza Kotarska z architektem Przemysławem Rogulą o zdrowych domach

Ochrona know-how

Ochrona know-how kobiet biznesu

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

białko w diecie

Białko w diecie wegetariańskiej

Co na ścianę w kuchni?

Dlaczego skóra jest sucha?

Twoja skóra nie lubi twardej wody

Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Oddychanie już nie jest zdrowe! Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

wielkanocne ozdoby

Wielkanocne ozdoby

Pomidor - bogate źródło witamin

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

wianek Bożonarodzeniowy

Wianek Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Jak skutecznie zadbać o ciało wiosną?

Co jeść między treningami?

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Trend jesieni- OVERSIZE

Olejek arganowy

Olejek arganowy i jego właściwości oraz zastosowanie

fotowoltaika Viessmann_MS_06358 - Vitovolt300_Vitocal200-S

Fotowoltaika. Znów podwyżka cen za prąd? Niech Ciebie już nie boli od tego głowa!

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

5 oznak twardej wody w kuchni

5 oznak twardej wody w kuchni

mój zdrowy dom

II edycja Forum Kobiet „Mój Zdrowy Dom” już za nami!

Odpocznij

Odpocznij i ciesz się chwilą

Smog jest coraz częściej przyczyną raka

praktyczna łazienka

Praktyczna łazienka

Zdrowa dieta, od czego zacząć

Sylwetka wakacyjna. Skuteczny plan treningowy

OZE – skuteczny sposób na walkę ze smogiem

morsowanie superbabka.pl

Morsowanie. Morsem być – zalety lodowatych kąpieli.

Ściana z cegły we wnętrzu

smog

Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie dzieci

Forum Świadomych Kobiet

Forum Świadomych Kobiet

Styl Boho we wnętrzach

Styl Boho we wnętrzach

trendalarm

Trend alarm – kolor szary

Dom jaśnie oświetlony

Forum kobiet – Wrocław 2018 r.

Wegańskie Boże Narodzenie

Ciepła woda w wersji eko

pielęgnacja róż

Wiosenna pielęgnacja róż

Jak pomóc dziecku w rozstaniu wakacyjnym?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

farby bezpieczne dla zdrowia

Jakie farby do wnętrz są bezpieczne dla zdrowia?

podróż samolotem przepisy

Jak spakować się na tygodniowe wakacje do bagażu podręcznego

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Jaka powinna być kobieta sukcesu?

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

ŚMIECI – I CO DALEJ?

Jak zaprojektować gościnny dom

Jak zaprojektować gościnny dom

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu” swojej przyjaciółce i otrzymaj PREZENT!

Regeneracja skóry po lecie. Pytamy eksperta, jakie zabiegi warto wykonać jesienią!

Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Program „EKOSYSTEM Twojego domu” zamów i otrzymaj PREZENT!

Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Viessmann oraz Portal Superbabka.pl Partnerami 4. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Światowy Dzień Serca

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

Wigilijne menu

Wigilijne menu

Jak urządzić domowe biuro

4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Długi weekend czas strat! Poznaj 4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

rozwód 3

Rozwód, czy może przebiec bezboleśnie?

4 sprawdzone sposoby na jesienną chandrę

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Pierwsze Forum Kobiet świadomych

Pierwsze Forum Kobiet świadomych już za nami

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

03 oszczedzanie wody

6 sposobów na oszczędzanie wody

Sesja świąteczna

Sesja świąteczna inna niż wszystkie

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Prezenty i ozdoby z kartonu czyli święta w duchu less waste

Ślub - poradnik

Ślub – poradnik i check-lista

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

akcenty marki Apart

Modowe akcenty marki Apart pod choinką

twarda woda

Wpływ twardej wody na włosy

Lody mogą być zdrowe

smog

Jak smog wpływa na włosy?

walentynki jak i gdzie spedzic

Walentynki – jak i gdzie spędzić dzień zakochanych

fair trade 2

Bawełna fair trade – kupuj odpowiedzialnie

dbałość o skórę włosy

Innowacja w dbałości o skórę, włosy i paznokcie prosto z Zachodu – Kwas Hialuronowy do picia.

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Weronika Nowakowska kończy karierę sportową

Zdrowe grillowanie

Pielęgnacja zero waste – szczotkowanie ciała

Kiedy możemy pić kranówkę

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Szczęśliwą się bywa. Barbara Stuhr

Na cenzurowanym- FAST FASHION