„Podaruj psu supermoc” to kampania edukacyjna mówiąca o pięciu najważniejszych potrzebach psów, która została przygotowana we współpracy z ekspertami ds. żywienia zwierząt oraz lekarzami weterynarii. Jej celem jest uświadomienie opiekunom jak właściwie zajmować się zwierzęciem, by został superpsem.
super-pies. U podstaw psiego szczęścia leżą jego naturalne potrzeby. Wielu opiekunów zawęża opiekę nad pupilem do dwóch podstawowych aspektów – karmienia i wyprowadzania na spacer.
Jednak psia natura jest bardziej złożona, a zaniedbanie którejś z jej stref, prędzej czy później da o sobie znać w postaci problemów zdrowotnych czy wychowawczych.
By w pełni i odpowiedzialnie troszczyć się o dobrostan swojego pupila i aby mógł on stać się superpsem, należy zadbać o spełnienie pięciu potrzeb, do których zaliczają się: właściwe odżywianie, zdrowie, aktywność fizyczna, stymulacja intelektualna i poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, każda z nich jest związana z „pięcioma wolnościami” zawartymi w Kodeksie Dobrostanu Zwierząt, który został opracowany przez angielskich specjalistów z Rady Dobrostanu Zwierząt (Farm Animals Welfare Council).
Psy są wiernymi przyjaciółmi człowieka od tysięcy lat. Każdy kochający swojego pupila opiekun docenia jego towarzystwo, bezinteresowną miłość i bezgraniczne oddanie. Badania naukowe potwierdziły dobroczynny wpływ zwierząt na życie człowieka.
Udowodniono, że przebywanie w ich towarzystwie korzystnie wpływa na kondycję fizyczną, zdrowie, samopoczucie i psychikę ludzi – obniża ciśnienie krwi, zmniejsza poczucie napięcia nerwowego, łagodzi stany lękowe, a jednocześnie pobudza do aktywności w stanach depresji czy apatii. Psy biorą udział w terapiach i pomagają ludziom w wykonywaniu wielu zadań – pomagają chronić ludzkie mienie, często także ratują życie. Są źródłem naszej radości i zasługują na to, by ich potrzeby były spełniane.

PIĘĆ POTRZEB PSÓW:
Właściwe żywienie
Aby móc się zdrowo rozwijać i cieszyć się dobrą formą, każdy pies musi mieć zapewnione właściwe odżywanie. Gotowe jedzenie dla psów jest nie tylko wygodne dla opiekunów, ale przede wszystkim odpowiednie i bezpieczne dla zwierząt.
Jego receptury są opracowywane w oparciu o wiedzę naukową oraz według wytycznych i regulacji, m.in. takich organizacji jak Europejska Federacja Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF).
Potrzeba właściwego żywienia jest bezpośrednio związana z zawartą w Kodeksie Dobrostanu Zwierząt wolnością od głodu, pragnienia i niedożywienia.
Zdrowie
Zdrowie to podstawa szczęśliwego życia każdego superpsa. W Kodeksie Dobrostanu Zwierząt związana jest z wolnością od bólu, ran i chorób dzięki zapobieganiu, szybkiej diagnozie i leczeniu. Właściwe żywienie zwierzęcia jest w tym aspekcie kluczowe. Żeby pies był w formie przez całe swoje życie należy go odpowiednio karmić, obserwować i regularnie odwiedzać z nim gabinet lekarski.
Wielu opiekunów przychodzi do lekarza weterynarii dopiero w momencie, gdy ze zwierzęciem dzieje się już coś bardzo niedobrego, gdy jest widocznie chory lub cierpiący. Natomiast wielu problemom można zapobiec przez odpowiednie badania oraz regularne zabiegi profilaktyczne – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, specjalistka do spraw żywienia zwierząt Mars Polska.
Aktywność fizyczna
Psy uwielbiają spacery ze swoimi opiekunami. Ruch rozwija supermoc radości i dobrego humoru, a także przyczynia się w bezpośredni sposób do utrzymania zdrowia i kondycji.
Wspólne wyjścia i zabawy sprzyjają nie tylko budowaniu relacji między psem a opiekunem. Odgrywają znaczącą rolę w utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała. Badania wskazują na wyższe prawdopodobieństwo krótszego życia u psów z nadwagą. Aktywność fizyczna wynika z podstawowej wolności do wyrażania potrzeb charakterystycznych dla gatunku oraz wolności od chorób.
Stymulacja intelektualna
Spacery to nie tylko okazja, żeby pies mógł się wybiegać. To także doskonały moment, aby zadbać o kolejną potrzebę czworonoga – stymulację intelektualną. Pupilowi nie wystarczy tylko miska pełna pysznego jedzenia i regularne spacery dookoła bloku. Superpies musi realizować się także, wykorzystując swoje instynkty. Tylko tak będzie mógł kształtować supermoc intelektu i dobrej zabawy
.
Zapewniając psu odpowiednie rozrywki, zabawy i niespodzianki, stymulujemy jego rozwój oraz umożliwiamy realizowanie naturalnych zachowań, takich jak węszenie czy potrzeba żucia i gryzienia. Te potrzeby często nie są odpowiednio realizowanie podczas „zwykłych” spacerów.
Pies swoim nosem poznaje świat i zabawy wykorzystujące ten zmysł są dla niego niesamowicie atrakcyjne. Jeśli nie damy naszemu pupilowi czegoś, co będzie mógł bezpiecznie podgryzać i żuć, to prawdopodobieństwo, że sam znajdzie sobie coś takiego w domu, zdecydowanie rośnie – radzi Głowacka.
W Kodeksie Dobrostanu Zwierząt potrzeba stymulacji intelektualnej związana jest z wolnością od strachu i stresu poprzez zapewnienie opieki i traktowanie, które nie powoduje psychicznego cierpienia zwierząt oraz wolnością do wyrażania potrzeb charakterystycznych dla gatunku.

Poczucie bezpieczeństwa
Ta potrzeba dotyczy odpowiedniej opieki i wychowywania. Aby była spełniona, zwierzę musi mieć zapewnione odpowiednie warunki codziennego funkcjonowania: miejsce do snu i odpoczynku, towarzystwo opiekuna, troskę o zdrowie, poczucie więzi i miłości oraz jasno ustaloną hierarchię.
Zapewniając pupilowi poczucie bezpieczeństwa dajemy mu szansę na bycie zdrowym i szczęśliwym superpsem, który na pewno odwdzięczy się bezinteresowną miłością i bezgranicznym oddaniem.
Bezpieczeństwo wiąże się z wolnością od urazów psychicznych i bólu poprzez zapewnienie odpowiedniego schronienia i miejsca odpoczynku oraz wolnością od strachu i stresu.
Pięć potrzeb = jeden szczęśliwy SuperPies
Opiekunowie przywiązują coraz większą wagę do dobrostanu swoich zwierząt. Wiedza na temat odpowiedzialnego wychowywania i odżywania psów jest coraz bardziej powszechna. Jednocześnie wciąż wiele osób nie ma świadomości, że nie tylko pełna miska i spacery stanowią o szczęściu pupila.
Dlatego tak ważne jest propagowanie odpowiedzialnej opieki na psami w świetle pięciu potrzeb i świadomej adopcji zwierząt – aby każdy pies miał szansę stać się superpsem.
Jednym z elementów kampanii jest program „SuperPies”, nadawany na antenie Telewizji Polsat od 2 marca, w soboty o godz. 17:45. W programie biorą udział gwiazdy: Marcin Mroczek, Darek Kuźniak, oraz Rafał Mroczek, Agnieszka Włodarczyk i Małgorzata Ostrowska-Królikowska.
superpies