Czy mieszka z Tobą SUPERPIES?
Polecane

Czy mieszka z Tobą SUPERPIES?

„Podaruj psu supermoc” to kampania edukacyjna mówiąca o pięciu najważniejszych potrzebach psów, która została przygotowana we współpracy z ekspertami ds. żywienia zwierząt oraz lekarzami weterynarii. Jej celem jest uświadomienie opiekunom jak właściwie zajmować się zwierzęciem, by został superpsem.

U podstaw psiego szczęścia leżą jego naturalne potrzeby. Wielu opiekunów zawęża opiekę nad pupilem do dwóch podstawowych aspektów – karmienia i wyprowadzania na spacer. Jednak psia natura jest bardziej złożona, a zaniedbanie którejś z jej stref, prędzej czy później da o sobie znać w postaci problemów zdrowotnych czy wychowawczych.
By w pełni i odpowiedzialnie troszczyć się o dobrostan swojego pupila i aby mógł on stać się superpsem, należy zadbać o spełnienie pięciu potrzeb, do których zaliczają się: właściwe odżywianie, zdrowie, aktywność fizyczna, stymulacja intelektualna i poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, każda z nich jest związana z „pięcioma wolnościami” zawartymi w Kodeksie Dobrostanu Zwierząt, który został opracowany przez angielskich specjalistów z Rady Dobrostanu Zwierząt (Farm Animals Welfare Council).
Psy są wiernymi przyjaciółmi człowieka od tysięcy lat. Każdy kochający swojego pupila opiekun docenia jego towarzystwo, bezinteresowną miłość i bezgraniczne oddanie. Badania naukowe potwierdziły dobroczynny wpływ zwierząt na życie człowieka. Udowodniono, że przebywanie w ich towarzystwie korzystnie wpływa na kondycję fizyczną, zdrowie, samopoczucie i psychikę ludzi – obniża ciśnienie krwi, zmniejsza poczucie napięcia nerwowego, łagodzi stany lękowe, a jednocześnie pobudza do aktywności w stanach depresji czy apatii. Psy biorą udział w terapiach i pomagają ludziom w wykonywaniu wielu zadań – pomagają chronić ludzkie mienie, często także ratują życie. Są źródłem naszej radości i zasługują na to, by ich potrzeby były spełniane.


PIĘĆ POTRZEB PSÓW:

Właściwe żywienie

Aby móc się zdrowo rozwijać i cieszyć się dobrą formą, każdy pies musi mieć zapewnione właściwe odżywanie. Gotowe jedzenie dla psów jest nie tylko wygodne dla opiekunów, ale przede wszystkim odpowiednie i bezpieczne dla zwierząt. Jego receptury są opracowywane w oparciu o wiedzę naukową oraz według wytycznych i regulacji, m.in. takich organizacji jak Europejska Federacja Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF). Potrzeba właściwego żywienia jest bezpośrednio związana z zawartą w Kodeksie Dobrostanu Zwierząt wolnością od głodu, pragnienia i niedożywienia.

Zdrowie

Zdrowie to podstawa szczęśliwego życia każdego superpsa. W Kodeksie Dobrostanu Zwierząt związana jest z wolnością od bólu, ran i chorób dzięki zapobieganiu, szybkiej diagnozie i leczeniu. Właściwe żywienie zwierzęcia jest w tym aspekcie kluczowe. Żeby pies był w formie przez całe swoje życie należy go odpowiednio karmić, obserwować i regularnie odwiedzać z nim gabinet lekarski.
Wielu opiekunów przychodzi do lekarza weterynarii dopiero w momencie, gdy ze zwierzęciem dzieje się już coś bardzo niedobrego, gdy jest widocznie chory lub cierpiący. Natomiast wielu problemom można zapobiec przez odpowiednie badania oraz regularne zabiegi profilaktyczne – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, specjalistka do spraw żywienia zwierząt Mars Polska.

Aktywność fizyczna

Psy uwielbiają spacery ze swoimi opiekunami. Ruch rozwija supermoc radości i dobrego humoru, a także przyczynia się w bezpośredni sposób do utrzymania zdrowia i kondycji. Wspólne wyjścia i zabawy sprzyjają nie tylko budowaniu relacji między psem a opiekunem. Odgrywają znaczącą rolę w utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała. Badania wskazują na wyższe prawdopodobieństwo krótszego życia u psów z nadwagą. Aktywność fizyczna wynika z podstawowej wolności do wyrażania potrzeb charakterystycznych dla gatunku oraz wolności od chorób.

Stymulacja intelektualna

Spacery to nie tylko okazja, żeby pies mógł się wybiegać. To także doskonały moment, aby zadbać o kolejną potrzebę czworonoga – stymulację intelektualną. Pupilowi nie wystarczy tylko miska pełna pysznego jedzenia i regularne spacery dookoła bloku. Superpies musi realizować się także, wykorzystując swoje instynkty. Tylko tak będzie mógł kształtować supermoc intelektu i dobrej zabawy.
Zapewniając psu odpowiednie rozrywki, zabawy i niespodzianki, stymulujemy jego rozwój oraz umożliwiamy realizowanie naturalnych zachowań, takich jak węszenie czy potrzeba żucia i gryzienia. Te potrzeby często nie są odpowiednio realizowanie podczas „zwykłych” spacerów. Pies swoim nosem poznaje świat i zabawy wykorzystujące ten zmysł są dla niego niesamowicie atrakcyjne. Jeśli nie damy naszemu pupilowi czegoś, co będzie mógł bezpiecznie podgryzać i żuć, to prawdopodobieństwo, że sam znajdzie sobie coś takiego w domu, zdecydowanie rośnie – radzi Głowacka.
W Kodeksie Dobrostanu Zwierząt potrzeba stymulacji intelektualnej związana jest z wolnością od strachu i stresu poprzez zapewnienie opieki i traktowanie, które nie powoduje psychicznego cierpienia zwierząt oraz wolnością do wyrażania potrzeb charakterystycznych dla gatunku.


Poczucie bezpieczeństwa

Ta potrzeba dotyczy odpowiedniej opieki i wychowywania. Aby była spełniona, zwierzę musi mieć zapewnione odpowiednie warunki codziennego funkcjonowania: miejsce do snu i odpoczynku, towarzystwo opiekuna, troskę o zdrowie, poczucie więzi i miłości oraz jasno ustaloną hierarchię. Zapewniając pupilowi poczucie bezpieczeństwa dajemy mu szansę na bycie zdrowym i szczęśliwym superpsem, który na pewno odwdzięczy się bezinteresowną miłością i bezgranicznym oddaniem.
Bezpieczeństwo wiąże się z wolnością od urazów psychicznych i bólu poprzez zapewnienie odpowiedniego schronienia i miejsca odpoczynku oraz wolnością od strachu i stresu.

Pięć potrzeb = jeden szczęśliwy SuperPies

Opiekunowie przywiązują coraz większą wagę do dobrostanu swoich zwierząt. Wiedza na temat odpowiedzialnego wychowywania i odżywania psów jest coraz bardziej powszechna. Jednocześnie wciąż wiele osób nie ma świadomości, że nie tylko pełna miska i spacery stanowią o szczęściu pupila. Dlatego tak ważne jest propagowanie odpowiedzialnej opieki na psami w świetle pięciu potrzeb i świadomej adopcji zwierząt – aby każdy pies miał szansę stać się superpsem.
Jednym z elementów kampanii jest program „SuperPies”, nadawany na antenie Telewizji Polsat od 2 marca, w soboty o godz. 17:45. W programie biorą udział gwiazdy: Marcin Mroczek, Darek Kuźniak, oraz Rafał Mroczek, Agnieszka Włodarczyk i Małgorzata Ostrowska-Królikowska.

Może Cię również zainteresować

Najczęściej powtarzane mity na temat uzdatniania wody

5 mitów na temat soków w kartonie

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Jak zaprojektować gościnny dom

Oddychanie już nie jest zdrowe! Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Viessmann oraz Portal Superbabka.pl Partnerami 4. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Wiosenna pielęgnacja róż

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Odpocznij i ciesz się chwilą

Sesja świąteczna inna niż wszystkie

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Dlaczego warto jeść śniadania?

Zdrowe grillowanie

Ściana z cegły we wnętrzu

Modowe akcenty marki Apart pod choinką

Forum kobiet – Wrocław 2018 r.

Co na ścianę w kuchni?

Jak przygotować się do świąt i nie zwariować?

Wigilijne menu

Praktyczna łazienka

Szczęśliwą się bywa. Barbara Stuhr

Białko w diecie wegetariańskiej

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie dzieci

Jak skutecznie zadbać o ciało wiosną?

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca

SLOW LIFE- ZACZNIJ ŻYĆ UWAŻNIE

Wpływ twardej wody na włosy

Weronika Nowakowska kończy karierę sportową

OZE – skuteczny sposób na walkę ze smogiem

Program „EKOSYSTEM Twojego domu” zamów i otrzymaj PREZENT!

Trend jesieni- OVERSIZE

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody

5 ciekawych książek dla miłośniczek przyrody!

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

Jakie farby do wnętrz są bezpieczne dla zdrowia?

Co jeść między treningami?

Piernikowy zawrót głowy

Długi weekend czas strat! Poznaj 4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Pierwsze Forum Kobiet świadomych już za nami

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Jaka powinna być kobieta sukcesu?

Przeciwsmogowe zabezpieczenie okien

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Ciepła woda w wersji eko

Forum Świadomych Kobiet

Jak urządzić domowe biuro

Ślub – poradnik i check-lista

Modne i praktyczne meble ogrodowe

Lody mogą być zdrowe

Sześć sposobów na twardą wodę w mieszkaniu

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

Styl Boho we wnętrzach

Natasza Kotarska z architektem Przemysławem Rogulą o zdrowych domach

Innowacja w dbałości o skórę, włosy i paznokcie prosto z Zachodu – Kwas Hialuronowy do picia.

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Jak smog wpływa na włosy?

Smog jest coraz częściej przyczyną raka

Dom jaśnie oświetlony

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Twoja skóra nie lubi twardej wody

Sylwetka wakacyjna. Skuteczny plan treningowy

5 oznak twardej wody w kuchni

Olejek arganowy i jego właściwości oraz zastosowanie

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

Wielkanocne ozdoby

Superbabka rules