Jak przygotować własną rozsadę
Dom i ogród

Jak przygotować własną rozsadę

Chociaż kalendarzowa zima jeszcze się nie skończyła, to powoli w przyrodzie widać oznaki ożywienia i nadchodzącej wiosny. Ta najpiękniejsza, według niektórych, pora roku zbliża się do nas wolnymi krokami.

Powoli, ale codziennie, doba wydłuża się o kilka minut – coraz wcześniej wstaje świt, coraz później zachodzi słońce. To czas, kiedy zaczynamy myśleć o swoim ogrodzie. Przygotowania do wiosny zaczynamy od przejrzenia swoich zapasów. Trzeba sprawdzić jakie nasiona warzyw i kwiatów zostały nam z ubiegłego roku, i zastanowić się co warto kupić, aby latem cieszyć się z obfitych plonów. Niektóre rośliny mają dłuższy okres wegetacji i aby zdążyły zakwitnąć, musimy wysiać je już w lutym, dlatego jeśli chcemy mieć materiał na własną rozsadę, nie ma na co czekać. Najlepiej zrobić to w specjalnie przygotowanej do rozsad skrzynce, którą można kupić w sklepach ogrodniczych, ale można ją również przygotować samemu. Ważne jest, aby skrzynia posiadała dobry drenaż – pozwoli to na zapobieganie zastojowi wody i gniciu korzeni. Ziemię do rozsady przygotowujemy mieszając torf z ziemią ogrodniczą i piaskiem lub kupujemy w sklepie ogrodniczym gotowe podłoże do rozsad z odpowiednią dawką nawozów. Dobrze jest, gdy ziemia do rozsady jest przesiana tak, aby nie posiadała grudek, a jej wierzchnia warstwa przysypana jest piaskiem – ułatwi to wzrost kiełkującym roślinom. Nasiona posiane w skrzynce z przygotowaną ziemią delikatnie podlewamy za pomocą zraszacza i przykrywamy, najlepiej szklaną taflą. Podlewamy codziennie, najlepiej przegotowaną, miękką wodą. Warto odkrywać skrzynkę na kilka godzin dziennie aby ułatwić odparowanie nadmiaru wody. Skrzynka z rozsadą powinna stać w jasnym, ciepłym miejscu, najlepiej na parapecie okiennym od strony południowej, gdzie najdłużej będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Po około miesiącu, w zależności od stopnia wzrostu roślin, musimy przenieść rozsadę do większych pojemników, czyli przepikować. W sklepach ogrodniczych można kupić doniczki torfowe albo wykorzystać zebrane wcześniej plastikowe pojemniczki, np. po jogurtach, kefirach, jednak wykorzystanie doniczek torfowych ułatwia późniejsze posadzenie roślin w miejsce docelowe w ogrodzie – doniczki torfowe doskonale rozkładają się w gruncie.

Może Cię również zainteresować

Ściany działowe pilnie potrzebne

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Dom murowany czy szkieletowy

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej – modny dodatek we wnętrzach

Modne i praktyczne meble ogrodowe

Wygładzanie ścian bez pyłu

Ściana z cegły we wnętrzu

Dom jaśnie oświetlony

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Jak układać mozaikę?

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Praktyczna łazienka

Jak wykonać domową galerię obrazów?

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Zielona energia – co to jest?

Jak zaprojektować gościnny dom

Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity

Modne rośliny domowych wnętrz

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?

Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Wiosenna pielęgnacja róż

Co na ścianę w kuchni?

Zmień swoje wnętrze na wiosnę. Zacznij od kwiatów

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Poznaj wnętrzarski hit, czyli styl pałacowy w nowej odsłonie

Sposób na gładkie ściany

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Jak urządzić domowe biuro

Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??