Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??
Dom i ogród

Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??

Instalacja grzewcza – to na niej głównie skupia się na nasza uwaga, gdy stajemy przed budową domu. Czym go ogrzewać? Jakie urządzenie grzewcze kupić? Czy postawić na tradycyjne grzejniki czy zamiast nich wybrać ogrzewanie podłogowe? To pytania, które trapią niejednego inwestora. Skupiając się głównie na ogrzewaniu domu zapominamy często o chłodzeniu wnętrz podczas upalnych dni, a oba systemy – grzewczy i chłodząca mogą mieć ze sobą wiele wspólnego.

W sezonie letnim ciepłych, parnych dni nie brakuje. Fale upałów są coraz częstsze w naszym klimacie i coraz dłuższe. Wiele osób wiąże zmiany klimatyczne z tzw. efektem cieplarnianym. Bez względu na opinie faktem jest, że przez ostatnie lata coraz więcej jest dni, w których żar wprost leje się z nieba. Nawet funkcjonowanie w schronieniu jakim jest dom może być bardzo uciążliwe, gdy temperatura powietrza oscyluje wokół 30°C.
Jeśli chcemy odczuwać komfort cieplny w domu również latem warto zadbać o montaż urządzeń, które nie tylko ogrzeją ale również schłodzą wnętrza, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jednak zakup i montaż samego urządzenia grzewczego to już nie lada wydatek. Wielu inwestorów rezygnuje więc z zakupu i montażu dodatkowego urządzenia, jakim jest dobrej klasy klimatyzatora.

A może zamiast dwóch osobnych urządzeń do ogrzewania i chłodzenia domu zainwestować w jedno, które spełni obie te funkcje? Czy takie urządzenie istnieje. Tak i jest nim klimatyzator. Niewielu inwestorów wie, że oprócz chłodzenia klimatyzator może również ogrzewać powietrze w domu w chłodniejsze dni. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady. Po pierwsze jego eksploatacja byłaby droga, bo zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania zużywałby sporo prądu, który tani nie jest. Korzystanie z niego przez cały rok byłoby więc mało opłacalne. Ponadto klimatyzator zazwyczaj skutecznie chłodzi (jak i ogrzewa) wnętrze, w którym jest zainstalowany. Z całym domem jedno urządzenie z pewnością sobie nie poradzi. Czy jest więc jeszcze jakieś wyjście?

Otóż tak! Nazywa się pompa ciepła!

Pompa ciepła do ogrzewania i chłodzenia
Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, które do ogrzewania domu wykorzystuje energię zgromadzoną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Jest to energia odnawialna (korzystanie z niej nie grozi deficytem) i co równie ważne – nie trzeba za nią płacić. Do napędu pompa ciepła potrzebuje zasilania energią elektryczną, jednak ilość ciepła jakie dostarcza do domu znacznie przewyższa ilość zużytej przez nią energii elektrycznej. Z tych właśnie względów pompa ciepła uważana jest nie tylko za ekologiczne urządzenie grzewcze (nie wytwarza też żadnych spalin), ale również energooszczędne.
Korzystając z energii skumulowanej w otoczeniu pompa ciepła może też chłodzić wnętrza domu w sezonie letnim.
Chłodzenie pompą ciepła odbywa się najczęściej przy wykorzystaniu niskiej temperatury gruntu, wody gruntowej (jest to tzw. chłodzenie naturalne) lub przez odwróconą pracę pompy ciepła, która działa wówczas jak chłodziarka (chłodzenie aktywne).
Bardzo dobry efekt można uzyskać decydując się pompę ciepła, która może pracować w trybie chłodzenia naturalnego i aktywnego. Eliminuje ona bowiem wady poszczególnych rozwiązań. Jeśli wydajność chłodzenia naturalnego będzie niewystarczająca, wówczas pompa ciepła przełączy się na chłodzenie aktywne, dostarczając do budynku potrzebną ilość chłodu.
Chłód może być przekazywany do wnętrz m.in. przez instalację ogrzewania podłogowego. Utrzymujący się przy podłodze chłód rozprzestrzenia się we wnętrzach domu poprzez ruch powietrza, który wymusza system wentylacyjny. Dzięki temu skuteczność chłodzenia podłogowego znacznie wzrasta.

Planując instalacje w domu z pewnością warto rozważyć montaż pompy ciepła, m.in. z uwagi na to, że jest to urządzenie typu 2w1- może ogrzewać i chłodzić dom bez narażania jego właścicieli na wysokie koszty eksploatacyjne.

Może Cię również zainteresować

Wygładzanie ścian bez pyłu

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Modne i praktyczne meble ogrodowe

Zielona energia – co to jest?

Dom jaśnie oświetlony

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Dom murowany czy szkieletowy

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Modne rośliny domowych wnętrz

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Ściana z cegły we wnętrzu

Jak układać mozaikę?

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?

Jak zaprojektować gościnny dom

Sposób na gładkie ściany

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Wiosenna pielęgnacja róż

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Zmień swoje wnętrze na wiosnę. Zacznij od kwiatów

Praktyczna łazienka

Jak przygotować własną rozsadę

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Co na ścianę w kuchni?

Jak wykonać domową galerię obrazów?

Ściany działowe pilnie potrzebne

Poznaj wnętrzarski hit, czyli styl pałacowy w nowej odsłonie

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej – modny dodatek we wnętrzach

Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!

Jak urządzić domowe biuro

Sposoby na nowoczesną łazienkę