Bawełna fair trade – kupuj odpowiedzialnie
Lifestyle Polecane

Bawełna fair trade – kupuj odpowiedzialnie

Bawełna jest jedną z najważniejszych roślin wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym. Mimo, że jest cennym surowcem, to jednak rzeczy wykonane z bawełny kosztują dziś niewiele.

Lubisz bawełniane ubrania, prawda? Są przewiewne, łatwe w praniu, wytrzymałe i przede wszystkim delikatne dla skóry. Bawełna jest jedną z najważniejszych roślin wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym. Mimo, że jest cennym surowcem, to jednak rzeczy wykonane z bawełny kosztują dziś niewiele. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno nie wynika to z hojności producentów odzieżowych. Za tym wszystkim stoi cierpienie ludzi pracujących na bawełnianych plantacjach. Możesz temu zapobiec, wprowadzając w życie drobne zmiany.

Czy wiesz, że…

Światowy przemysł bawełniany jest niezwykle skomplikowany. My konsumenci widzimy tylko ładne ciuszki powieszone na wieszakach w sklepie. Nie zastanawiamy się nawet, w jaki sposób zostały wyprodukowane, jak pozyskano bawełnę na ich powstanie, itp. Cieszy nas, że modny t-shirt kosztuje niecałe 20-30 złotych. I tyle. Tymczasem miliony drobnych producentów bawełny nie otrzymują nawet godziwej zapłaty za swoją ciężką pracę. Wielu rolników nie umie czytać ani pisać. Gospodarują na niewielkich poletkach i są zdani na łaskę i niełaskę pośredników oraz właścicieli odziarniarek, którzy zazwyczaj skupują ziarna poniżej kosztów produkcji. I to nie koniec dramatu. W niektórych krajach do uprawy bawełny wykorzystywane są dzieci, często poniżej 10 roku życia. W samym Egipcie przy konwencjonalnej uprawie bawełny pracuje około miliona dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Pracują one po 12 godzin dziennie, wdychając  trujące opary środków owadobójczych i innych chemikaliów. Każdego roku w wyniku zatrucia pestycydami na konwencjonalnych plantacjach bawełny umiera około 20 tysięcy ludzi, w tym dzieci.

Rolnicy uprawiający bawełnę zmagają się z wieloma trudnościami, jak efekty zmian klimatu, nierówna konkurencja ze strony sowicie dotowanych producentów z zamożnych krajów czy słabe warunki handlowe. Dotacje rządowe dla producentów bawełny w krajach rozwiniętych wpływają na sztuczne zaniżanie globalnych cen bawełny, odbierając drobnym producentom z biedniejszych części świata szanse na nawiązanie konkurencji na rynku. Stąd właśnie te wszystkie „super ceny” ciuchów z sieciówek.

Zacznij żyć odpowiedzialnie

Myślisz, że nie masz na to wszystko wpływu? Jest wręcz przeciwnie. Oczywiście nie możesz wpłynąć na postępowanie właścicieli i pośredników wielkich firm odzieżowych. Ale możesz zacząć żyć bardziej świadomie i bardziej świadomie się ubierać. Owszem, moda jest dla ludzi i można czerpać z niej radość. Nikt nie karze ci nagle chodzić w jednej sukience, czy mieć w szafie tylko dwa t-shirty. Jeśli chcesz kupić nowy ciuch, to proszę bardzo, ale niech on będzie naprawdę dobrej jakości. To prawda, że przysłowiowy podkoszulek nie będzie już kosztować 20 złotych, a znacznie więcej. Ale ty będziesz mieć pewność, że nie przykładasz ręki do wykorzystywania ludzi – czy to właścicieli niewielkich plantacji, czy pracowników odpowiedzialnych za zbiory bawełny. Tak więc baw się modą do woli, ale rób to odpowiedzialnie!

Chcesz być fair? Postaw na Fair Trade

Pragniesz czynić dobro, a jednocześnie chcesz ubierać się modnie? Te dwie rzeczy wcale się nie wykluczają. Zacznij kupować ubrania wyprodukowane w ramach Sprawiedliwego Handlu. Na rynku dostępne są już produkty z bawełny certyfikowanej Fairtrade, co oznacza, że producenci bawełny z krajów rozwijających się zostali należycie opłaceni.

Bawełna Fair Trade

fair tradeFair Trade to bardzo prosty i zarazem skuteczny sposób na poprawę życia osób wytwarzających bawełnę na ubrania, po które tak chętnie sięgamy. Wybierając rzeczy z bawełny Fairtrade, tak naprawdę kupujemy produkty zmieniające ludzkie życie, a jednocześnie wspieramy ideę umożliwiającą godne funkcjonowanie oraz rozwój przedsiębiorstw z krajów trzeciego świata. Co oznacza certyfikat Fairtrade przy ubraniach z bawełny? Ten niepozorny znaczek daje gwarancję, że bawełna pochodząca z krajów rozwijających się pochodzi z upraw, na których przestrzegane są następujące standardy społeczne: zakaz pracy przymusowej oraz pracy dzieci, równe traktowanie kobiet i mężczyzn, demokratyczne podejmowanie decyzji w organizacjach drobnych producenckich oraz obecność związków zawodowych na dużych plantacjach. W praktyce oznacza to, że rolnicy z Indii, Pakistanu i innych biedniejszych krajów nie pracują ponad własne siły i otrzymują sprawiedliwą zapłatę oraz dodatkową premię Fairtrade, którą mogą przeznaczyć chociażby na rozwój własnej działalności.

Znak Fairtrade umieszczony na produkcie świadczy o tym, że:

  • Producenci bawełny Fairtrade otrzymali za swoje plony co najmniej cenę minimalną Fairtrade, która chroni ich przed gwałtownymi spadkami cen na światowym rynku
  • Producenci uzyskali premię Fairtrade, którą mogą przeznaczyć na rozwój działalności lub realizację wybranych przez siebie projektów społecznych
  • Pracownicy mają prawo do godnej zapłaty
  • Pracownicy mają prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych i mają zapewnione świadczenia socjalne
  • Rolnicy i pracownicy (niezależnie od płci) mają możliwość otwartego wyrażania swoich opinii
  • Pracownicy mają zapewnione bezpieczne warunki pracy i mają prawo do odejścia z pracy w każdym momencie
  • Pracownicy nie są dyskryminowani ze względu na płeć, pochodzenie, poglądy polityczne i orientację seksualną

Czy ubrania z bawełny Fairtrade muszą być drogie?

Na chwilę obecną – niestety tak, bo tego typu ubrań nie ma zbyt dużo na rynku. Jednakże w momencie, kiedy większość konsumentów zacznie kupować ubrania patrząc przede wszystkim na to, skąd one pochodzą i jak zostały wyprodukowane, a nie ile kosztują to produkty Fairtrade staną się tańsze.

Bawełna Fairtrade – korzyści widać już teraz

Budujące jest to, że w czasach nadmiernego konsumpcjonizmu, jak grzyby po deszczu zaczynają wyrastać firmy oferujące odzież szytą z bawełny Fairtrade. Co ciekawe nie są to tylko zagraniczne marki. Istnieje kilka polskich brandów sprzedających odzież i bieliznę z certyfikatem Fairtrade. Ważne jest jednak to, że tysiące rolników zajmujących się produkcją bawełny już teraz odczuwa korzyści płynące ze współpracy z Fairtrade. Spółdzielnie producentów są lepiej zorganizowane, produkcja rolna stała się bardziej wydajna, a kobiety uzyskały równe prawa. Najbardziej widoczne jest to w kwestii wynagrodzenia dla kobiet. Do tej pory pieniądze za wykonaną przez kobietę pracę trafiały do rąk jej męża lub innego męskiego członka rodziny. Dzięki Fairtrade, trafiają bezpośrednio do kobiety. Co ty z tego masz? Przede wszystkim poczucie, że czynisz dobro, a poza tym zyskujesz ubrania naprawdę dobrej jakości, które posłużą ci nie przez sezon, ale o wiele dłużej.

Może Cię również zainteresować

Pomidor - bogate źródło witamin

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

Jaka powinna być kobieta sukcesu?

Szczęśliwą się bywa. Barbara Stuhr

superpies

Czy mieszka z Tobą SUPERPIES?

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

jak przygotować się do świąt?

Jak przygotować się do świąt i nie zwariować?

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

zabezpieczenie okien przed smogiem

Przeciwsmogowe zabezpieczenie okien

spokój

Spokój jako najwyższy poziom szczęścia

jak radzic sobie ze stresem

Zapanuj nad stresem

Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Oddychanie już nie jest zdrowe! Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Regeneracja skóry po lecie. Pytamy eksperta, jakie zabiegi warto wykonać jesienią!

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

Ochrona know-how

Ochrona know-how kobiet biznesu

5 oznak twardej wody w kuchni

5 oznak twardej wody w kuchni

Praktyczne meble ogrodowe

Lody mogą być zdrowe

Designerskie kotły kondensacyjne – innowacyjne ogrzewanie domu

Jak pomóc dziecku w rozstaniu wakacyjnym?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog.

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog

Sposoby na nowoczesną łazienkę

podróż samolotem przepisy

Jak spakować się na tygodniowe wakacje do bagażu podręcznego

farby bezpieczne dla zdrowia

Jakie farby do wnętrz są bezpieczne dla zdrowia?

Na cenzurowanym- FAST FASHION

smog

Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie dzieci

Styl Boho we wnętrzach

Styl Boho we wnętrzach

Superbabka rules

Superbabka rules

Odpocznij

Odpocznij i ciesz się chwilą

OZE – skuteczny sposób na walkę ze smogiem

Ciepła woda w wersji eko

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

ŚMIECI – I CO DALEJ?

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Weronika Nowakowska kończy karierę sportową

czas na zmianę

„Nie zmieniając niczego, nic się nie zmieni” – Tony Robbins

Trend jesieni- OVERSIZE

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

rozwód 3

Rozwód, czy może przebiec bezboleśnie?

mój zdrowy dom

II edycja Forum Kobiet „Mój Zdrowy Dom” już za nami!

Zakładam swoją firmę 1

Zakładam swoją firmę. Na co uważać? Co powinnam zrobić?

Ściana z cegły we wnętrzu

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Dlaczego warto jeść śniadania?

Przyjazny środowisku jak … mieszkaniec Skandynawii!

Zdrowe zakupy – jak nie dać się zwariować

Jak chronić Ziemię

Jak chronić Ziemię? Oto najbardziej szalone pomysły

sprawdz swoja instalacje 01

Sprawdź swoją instalację grzewczą przed sezonem!

Forum Świadomych Kobiet

Forum Świadomych Kobiet

Jak urządzić domowe biuro

Co na ścianę w kuchni?

ziemniaki

Ziemniaki – jeść czy nie jeść

SLOW LIFE- ZACZNIJ ŻYĆ UWAŻNIE

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu” swojej przyjaciółce i otrzymaj PREZENT!

Pielęgnacja zero waste – szczotkowanie ciała

ekologiczne sprzatanie

Ekologiczne metody na sprzątanie

Co jeść między treningami?

Ślub - poradnik

Ślub – poradnik i check-lista

Najczęściej powtarzane mity na temat uzdatniania wody

Piernikowy zawrót głowy

Piernikowy zawrót głowy

03 oszczedzanie wody

6 sposobów na oszczędzanie wody

morsowanie superbabka.pl

Morsowanie. Morsem być – zalety lodowatych kąpieli.

pielęgnacja róż

Wiosenna pielęgnacja róż

czyste powietrze

Szybciej, prościej, przez internet! Zmiany w programie Czyste Powietrze

klimatyzacja 02

Ciepło, cieplej… – włącz klimatyzację!

Sześć sposobów na twardą wodę w mieszkaniu

odpornosc2

Odporność podstawą naszego zdrowia

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

białko w diecie

Białko w diecie wegetariańskiej

Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Viessmann oraz Portal Superbabka.pl Partnerami 4. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

odpuszczanie 2

Odpuszczanie – najtrudniejsza z życiowych lekcji

smog

Jak smog wpływa na włosy?

Kiedy możemy pić kranówkę

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

zdrowie z natury 07

Zdrowie z natury

termy

Termy nie tylko dla ciała. Alternatywna i naturalna energia z głębi ziemi.

Zdrowe grillowanie

Wpływ smogu na zdrowie naszych dzieci

praktyczna łazienka

Praktyczna łazienka

Zdrowa dieta, od czego zacząć

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Długi weekend czas strat! Poznaj 4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Jak zaprojektować gościnny dom

Jak zaprojektować gościnny dom

Forum kobiet – Wrocław 2018 r.

kompostownik

Kompostownik – od czego zacząć ?

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Światowy Dzień Serca

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca

o zdrowych domach

Natasza Kotarska z architektem Przemysławem Rogulą o zdrowych domach

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Jak skutecznie zadbać o ciało wiosną?

Sesja świąteczna

Sesja świąteczna inna niż wszystkie

fotowoltaika Viessmann_MS_06358 - Vitovolt300_Vitocal200-S

Fotowoltaika. Znów podwyżka cen za prąd? Niech Ciebie już nie boli od tego głowa!

Wegańskie Boże Narodzenie

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Smog jest coraz częściej przyczyną raka

dbałość o skórę włosy

Innowacja w dbałości o skórę, włosy i paznokcie prosto z Zachodu – Kwas Hialuronowy do picia.

Dom jaśnie oświetlony

akcenty marki Apart

Modowe akcenty marki Apart pod choinką

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

Dlaczego skóra jest sucha?

Twoja skóra nie lubi twardej wody

sezon na truskawki

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

VIESSMANN_Visual14_0126_Abdunkler

Bezpieczna Ekipa

wianek Bożonarodzeniowy

Wianek Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

panel fotowoltaika

Fotowoltaika. Znów podwyżka cen za prąd? Niech Ciebie już nie boli od tego głowa!

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

Second hand – sposób na smart shopping

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

ekonawóz 01

Ekologiczny nawóz – jakie to proste !

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Wigilijne menu

Wigilijne menu

Olejek arganowy

Olejek arganowy i jego właściwości oraz zastosowanie

na ukąszenia

Zielona apteczka => Na ukąszenia

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

4 sprawdzone sposoby na jesienną chandrę

Prezenty i ozdoby z kartonu czyli święta w duchu less waste

Dieta bezglutenowa – moda, czy konieczność?

5 ciekawych książek dla miłośniczek przyrody!

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Jak przechowywać żywność?

Jak przechowywać żywność?

walentynki jak i gdzie spedzic

Walentynki – jak i gdzie spędzić dzień zakochanych

wielkanocne ozdoby

Wielkanocne ozdoby

Sylwetka wakacyjna. Skuteczny plan treningowy

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Program „EKOSYSTEM Twojego domu” zamów i otrzymaj PREZENT!

sok w kartonie

5 mitów na temat soków w kartonie

Pierwsze Forum Kobiet świadomych

Pierwsze Forum Kobiet świadomych już za nami

twarda woda

Wpływ twardej wody na włosy

trendalarm

Trend alarm – kolor szary