Bawełna fair trade – kupuj odpowiedzialnie
Lifestyle Polecane

Bawełna fair trade – kupuj odpowiedzialnie

Bawełna jest jedną z najważniejszych roślin wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym. Mimo, że jest cennym surowcem, to jednak rzeczy wykonane z bawełny kosztują dziś niewiele.

Lubisz bawełniane ubrania, prawda? Są przewiewne, łatwe w praniu, wytrzymałe i przede wszystkim delikatne dla skóry. Bawełna jest jedną z najważniejszych roślin wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym. Mimo, że jest cennym surowcem, to jednak rzeczy wykonane z bawełny kosztują dziś niewiele. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno nie wynika to z hojności producentów odzieżowych. Za tym wszystkim stoi cierpienie ludzi pracujących na bawełnianych plantacjach. Możesz temu zapobiec, wprowadzając w życie drobne zmiany.

Czy wiesz, że…

Światowy przemysł bawełniany jest niezwykle skomplikowany. My konsumenci widzimy tylko ładne ciuszki powieszone na wieszakach w sklepie. Nie zastanawiamy się nawet, w jaki sposób zostały wyprodukowane, jak pozyskano bawełnę na ich powstanie, itp. Cieszy nas, że modny t-shirt kosztuje niecałe 20-30 złotych. I tyle. Tymczasem miliony drobnych producentów bawełny nie otrzymują nawet godziwej zapłaty za swoją ciężką pracę. Wielu rolników nie umie czytać ani pisać. Gospodarują na niewielkich poletkach i są zdani na łaskę i niełaskę pośredników oraz właścicieli odziarniarek, którzy zazwyczaj skupują ziarna poniżej kosztów produkcji. I to nie koniec dramatu. W niektórych krajach do uprawy bawełny wykorzystywane są dzieci, często poniżej 10 roku życia. W samym Egipcie przy konwencjonalnej uprawie bawełny pracuje około miliona dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Pracują one po 12 godzin dziennie, wdychając  trujące opary środków owadobójczych i innych chemikaliów. Każdego roku w wyniku zatrucia pestycydami na konwencjonalnych plantacjach bawełny umiera około 20 tysięcy ludzi, w tym dzieci.

Rolnicy uprawiający bawełnę zmagają się z wieloma trudnościami, jak efekty zmian klimatu, nierówna konkurencja ze strony sowicie dotowanych producentów z zamożnych krajów czy słabe warunki handlowe. Dotacje rządowe dla producentów bawełny w krajach rozwiniętych wpływają na sztuczne zaniżanie globalnych cen bawełny, odbierając drobnym producentom z biedniejszych części świata szanse na nawiązanie konkurencji na rynku. Stąd właśnie te wszystkie „super ceny” ciuchów z sieciówek.

Zacznij żyć odpowiedzialnie

Myślisz, że nie masz na to wszystko wpływu? Jest wręcz przeciwnie. Oczywiście nie możesz wpłynąć na postępowanie właścicieli i pośredników wielkich firm odzieżowych. Ale możesz zacząć żyć bardziej świadomie i bardziej świadomie się ubierać. Owszem, moda jest dla ludzi i można czerpać z niej radość. Nikt nie karze ci nagle chodzić w jednej sukience, czy mieć w szafie tylko dwa t-shirty. Jeśli chcesz kupić nowy ciuch, to proszę bardzo, ale niech on będzie naprawdę dobrej jakości. To prawda, że przysłowiowy podkoszulek nie będzie już kosztować 20 złotych, a znacznie więcej. Ale ty będziesz mieć pewność, że nie przykładasz ręki do wykorzystywania ludzi – czy to właścicieli niewielkich plantacji, czy pracowników odpowiedzialnych za zbiory bawełny. Tak więc baw się modą do woli, ale rób to odpowiedzialnie!

Chcesz być fair? Postaw na Fair Trade

Pragniesz czynić dobro, a jednocześnie chcesz ubierać się modnie? Te dwie rzeczy wcale się nie wykluczają. Zacznij kupować ubrania wyprodukowane w ramach Sprawiedliwego Handlu. Na rynku dostępne są już produkty z bawełny certyfikowanej Fairtrade, co oznacza, że producenci bawełny z krajów rozwijających się zostali należycie opłaceni.

Bawełna Fair Trade

fair tradeFair Trade to bardzo prosty i zarazem skuteczny sposób na poprawę życia osób wytwarzających bawełnę na ubrania, po które tak chętnie sięgamy. Wybierając rzeczy z bawełny Fairtrade, tak naprawdę kupujemy produkty zmieniające ludzkie życie, a jednocześnie wspieramy ideę umożliwiającą godne funkcjonowanie oraz rozwój przedsiębiorstw z krajów trzeciego świata. Co oznacza certyfikat Fairtrade przy ubraniach z bawełny? Ten niepozorny znaczek daje gwarancję, że bawełna pochodząca z krajów rozwijających się pochodzi z upraw, na których przestrzegane są następujące standardy społeczne: zakaz pracy przymusowej oraz pracy dzieci, równe traktowanie kobiet i mężczyzn, demokratyczne podejmowanie decyzji w organizacjach drobnych producenckich oraz obecność związków zawodowych na dużych plantacjach. W praktyce oznacza to, że rolnicy z Indii, Pakistanu i innych biedniejszych krajów nie pracują ponad własne siły i otrzymują sprawiedliwą zapłatę oraz dodatkową premię Fairtrade, którą mogą przeznaczyć chociażby na rozwój własnej działalności.

Znak Fairtrade umieszczony na produkcie świadczy o tym, że:

  • Producenci bawełny Fairtrade otrzymali za swoje plony co najmniej cenę minimalną Fairtrade, która chroni ich przed gwałtownymi spadkami cen na światowym rynku
  • Producenci uzyskali premię Fairtrade, którą mogą przeznaczyć na rozwój działalności lub realizację wybranych przez siebie projektów społecznych
  • Pracownicy mają prawo do godnej zapłaty
  • Pracownicy mają prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych i mają zapewnione świadczenia socjalne
  • Rolnicy i pracownicy (niezależnie od płci) mają możliwość otwartego wyrażania swoich opinii
  • Pracownicy mają zapewnione bezpieczne warunki pracy i mają prawo do odejścia z pracy w każdym momencie
  • Pracownicy nie są dyskryminowani ze względu na płeć, pochodzenie, poglądy polityczne i orientację seksualną

Czy ubrania z bawełny Fairtrade muszą być drogie?

Na chwilę obecną – niestety tak, bo tego typu ubrań nie ma zbyt dużo na rynku. Jednakże w momencie, kiedy większość konsumentów zacznie kupować ubrania patrząc przede wszystkim na to, skąd one pochodzą i jak zostały wyprodukowane, a nie ile kosztują to produkty Fairtrade staną się tańsze.

Bawełna Fairtrade – korzyści widać już teraz

Budujące jest to, że w czasach nadmiernego konsumpcjonizmu, jak grzyby po deszczu zaczynają wyrastać firmy oferujące odzież szytą z bawełny Fairtrade. Co ciekawe nie są to tylko zagraniczne marki. Istnieje kilka polskich brandów sprzedających odzież i bieliznę z certyfikatem Fairtrade. Ważne jest jednak to, że tysiące rolników zajmujących się produkcją bawełny już teraz odczuwa korzyści płynące ze współpracy z Fairtrade. Spółdzielnie producentów są lepiej zorganizowane, produkcja rolna stała się bardziej wydajna, a kobiety uzyskały równe prawa. Najbardziej widoczne jest to w kwestii wynagrodzenia dla kobiet. Do tej pory pieniądze za wykonaną przez kobietę pracę trafiały do rąk jej męża lub innego męskiego członka rodziny. Dzięki Fairtrade, trafiają bezpośrednio do kobiety. Co ty z tego masz? Przede wszystkim poczucie, że czynisz dobro, a poza tym zyskujesz ubrania naprawdę dobrej jakości, które posłużą ci nie przez sezon, ale o wiele dłużej.

Może Cię również zainteresować

Odpocznij

Odpocznij i ciesz się chwilą

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

Zdrowe grillowanie

farby bezpieczne dla zdrowia

Jakie farby do wnętrz są bezpieczne dla zdrowia?

Dlaczego skóra jest sucha?

Twoja skóra nie lubi twardej wody

ŚMIECI – I CO DALEJ?

Piernikowy zawrót głowy

Piernikowy zawrót głowy

Praktyczne meble ogrodowe

zabezpieczenie okien przed smogiem

Przeciwsmogowe zabezpieczenie okien

pielęgnacja róż

Wiosenna pielęgnacja róż

Designerskie kotły kondensacyjne – innowacyjne ogrzewanie domu

walentynki jak i gdzie spedzic

Walentynki – jak i gdzie spędzić dzień zakochanych

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog.

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog

5 oznak twardej wody w kuchni

5 oznak twardej wody w kuchni

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Lody mogą być zdrowe

wielkanocne ozdoby

Wielkanocne ozdoby

Ciepła woda w wersji eko

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu” swojej przyjaciółce i otrzymaj PREZENT!

sok w kartonie

5 mitów na temat soków w kartonie

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Dlaczego warto jeść śniadania?

Jaka powinna być kobieta sukcesu?

Jak chronić Ziemię

Jak chronić Ziemię? Oto najbardziej szalone pomysły

morsowanie superbabka.pl

Morsowanie. Morsem być – zalety lodowatych kąpieli.

Wegańskie Boże Narodzenie

sezon na truskawki

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

superpies

Czy mieszka z Tobą SUPERPIES?

Zdrowe zakupy – jak nie dać się zwariować

o zdrowych domach

Natasza Kotarska z architektem Przemysławem Rogulą o zdrowych domach

Prezenty i ozdoby z kartonu czyli święta w duchu less waste

Sylwetka wakacyjna. Skuteczny plan treningowy

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

Trend jesieni- OVERSIZE

Jak pomóc dziecku w rozstaniu wakacyjnym?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

Superbabka rules

Superbabka rules

Co jeść między treningami?

Sześć sposobów na twardą wodę w mieszkaniu

Jak urządzić domowe biuro

trendalarm

Trend alarm – kolor szary

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

Wpływ smogu na zdrowie naszych dzieci

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Olejek arganowy

Olejek arganowy i jego właściwości oraz zastosowanie

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

białko w diecie

Białko w diecie wegetariańskiej

Pomidor - bogate źródło witamin

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Viessmann oraz Portal Superbabka.pl Partnerami 4. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Dom jaśnie oświetlony

mój zdrowy dom

II edycja Forum Kobiet „Mój Zdrowy Dom” już za nami!

Weronika Nowakowska kończy karierę sportową

Sesja świąteczna

Sesja świąteczna inna niż wszystkie

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

dbałość o skórę włosy

Innowacja w dbałości o skórę, włosy i paznokcie prosto z Zachodu – Kwas Hialuronowy do picia.

Szczęśliwą się bywa. Barbara Stuhr

Second hand – sposób na smart shopping

Wigilijne menu

Wigilijne menu

Pielęgnacja zero waste – szczotkowanie ciała

Kiedy możemy pić kranówkę

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

OZE – skuteczny sposób na walkę ze smogiem

Światowy Dzień Serca

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca

Przyjazny środowisku jak … mieszkaniec Skandynawii!

Ochrona know-how

Ochrona know-how kobiet biznesu

Na cenzurowanym- FAST FASHION

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

4 sprawdzone sposoby na jesienną chandrę

Jak zaprojektować gościnny dom

Jak zaprojektować gościnny dom

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Regeneracja skóry po lecie. Pytamy eksperta, jakie zabiegi warto wykonać jesienią!

jak radzic sobie ze stresem

Zapanuj nad stresem

Zdrowa dieta, od czego zacząć

Co na ścianę w kuchni?

Smog jest coraz częściej przyczyną raka

smog

Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie dzieci

4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Długi weekend czas strat! Poznaj 4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Ściana z cegły we wnętrzu

Styl Boho we wnętrzach

Styl Boho we wnętrzach

rozwód 3

Rozwód, czy może przebiec bezboleśnie?

Forum Świadomych Kobiet

Forum Świadomych Kobiet

Jak skutecznie zadbać o ciało wiosną?

akcenty marki Apart

Modowe akcenty marki Apart pod choinką

podróż samolotem przepisy

Jak spakować się na tygodniowe wakacje do bagażu podręcznego

wianek Bożonarodzeniowy

Wianek Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Oddychanie już nie jest zdrowe! Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Ślub - poradnik

Ślub – poradnik i check-lista

praktyczna łazienka

Praktyczna łazienka

jak przygotować się do świąt?

Jak przygotować się do świąt i nie zwariować?

Jak przechowywać żywność?

Jak przechowywać żywność?

5 ciekawych książek dla miłośniczek przyrody!

SLOW LIFE- ZACZNIJ ŻYĆ UWAŻNIE

twarda woda

Wpływ twardej wody na włosy

Najczęściej powtarzane mity na temat uzdatniania wody

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Zakładam swoją firmę 1

Zakładam swoją firmę. Na co uważać? Co powinnam zrobić?

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Pierwsze Forum Kobiet świadomych

Pierwsze Forum Kobiet świadomych już za nami

smog

Jak smog wpływa na włosy?

Dieta bezglutenowa – moda, czy konieczność?

Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Program „EKOSYSTEM Twojego domu” zamów i otrzymaj PREZENT!

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Forum kobiet – Wrocław 2018 r.

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć