Bawełna fair trade – kupuj odpowiedzialnie
Lifestyle Polecane

Bawełna fair trade – kupuj odpowiedzialnie

Bawełna jest jedną z najważniejszych roślin wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym. Mimo, że jest cennym surowcem, to jednak rzeczy wykonane z bawełny kosztują dziś niewiele.

Lubisz bawełniane ubrania, prawda? Są przewiewne, łatwe w praniu, wytrzymałe i przede wszystkim delikatne dla skóry. Bawełna jest jedną z najważniejszych roślin wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym. Mimo, że jest cennym surowcem, to jednak rzeczy wykonane z bawełny kosztują dziś niewiele. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno nie wynika to z hojności producentów odzieżowych. Za tym wszystkim stoi cierpienie ludzi pracujących na bawełnianych plantacjach. Możesz temu zapobiec, wprowadzając w życie drobne zmiany.

Czy wiesz, że…

Światowy przemysł bawełniany jest niezwykle skomplikowany. My konsumenci widzimy tylko ładne ciuszki powieszone na wieszakach w sklepie. Nie zastanawiamy się nawet, w jaki sposób zostały wyprodukowane, jak pozyskano bawełnę na ich powstanie, itp. Cieszy nas, że modny t-shirt kosztuje niecałe 20-30 złotych. I tyle. Tymczasem miliony drobnych producentów bawełny nie otrzymują nawet godziwej zapłaty za swoją ciężką pracę. Wielu rolników nie umie czytać ani pisać. Gospodarują na niewielkich poletkach i są zdani na łaskę i niełaskę pośredników oraz właścicieli odziarniarek, którzy zazwyczaj skupują ziarna poniżej kosztów produkcji. I to nie koniec dramatu. W niektórych krajach do uprawy bawełny wykorzystywane są dzieci, często poniżej 10 roku życia. W samym Egipcie przy konwencjonalnej uprawie bawełny pracuje około miliona dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Pracują one po 12 godzin dziennie, wdychając  trujące opary środków owadobójczych i innych chemikaliów. Każdego roku w wyniku zatrucia pestycydami na konwencjonalnych plantacjach bawełny umiera około 20 tysięcy ludzi, w tym dzieci.

Rolnicy uprawiający bawełnę zmagają się z wieloma trudnościami, jak efekty zmian klimatu, nierówna konkurencja ze strony sowicie dotowanych producentów z zamożnych krajów czy słabe warunki handlowe. Dotacje rządowe dla producentów bawełny w krajach rozwiniętych wpływają na sztuczne zaniżanie globalnych cen bawełny, odbierając drobnym producentom z biedniejszych części świata szanse na nawiązanie konkurencji na rynku. Stąd właśnie te wszystkie „super ceny” ciuchów z sieciówek.

Zacznij żyć odpowiedzialnie

Myślisz, że nie masz na to wszystko wpływu? Jest wręcz przeciwnie. Oczywiście nie możesz wpłynąć na postępowanie właścicieli i pośredników wielkich firm odzieżowych. Ale możesz zacząć żyć bardziej świadomie i bardziej świadomie się ubierać. Owszem, moda jest dla ludzi i można czerpać z niej radość. Nikt nie karze ci nagle chodzić w jednej sukience, czy mieć w szafie tylko dwa t-shirty. Jeśli chcesz kupić nowy ciuch, to proszę bardzo, ale niech on będzie naprawdę dobrej jakości. To prawda, że przysłowiowy podkoszulek nie będzie już kosztować 20 złotych, a znacznie więcej. Ale ty będziesz mieć pewność, że nie przykładasz ręki do wykorzystywania ludzi – czy to właścicieli niewielkich plantacji, czy pracowników odpowiedzialnych za zbiory bawełny. Tak więc baw się modą do woli, ale rób to odpowiedzialnie!

Chcesz być fair? Postaw na Fair Trade

Pragniesz czynić dobro, a jednocześnie chcesz ubierać się modnie? Te dwie rzeczy wcale się nie wykluczają. Zacznij kupować ubrania wyprodukowane w ramach Sprawiedliwego Handlu. Na rynku dostępne są już produkty z bawełny certyfikowanej Fairtrade, co oznacza, że producenci bawełny z krajów rozwijających się zostali należycie opłaceni.

Bawełna Fair Trade

fair tradeFair Trade to bardzo prosty i zarazem skuteczny sposób na poprawę życia osób wytwarzających bawełnę na ubrania, po które tak chętnie sięgamy. Wybierając rzeczy z bawełny Fairtrade, tak naprawdę kupujemy produkty zmieniające ludzkie życie, a jednocześnie wspieramy ideę umożliwiającą godne funkcjonowanie oraz rozwój przedsiębiorstw z krajów trzeciego świata. Co oznacza certyfikat Fairtrade przy ubraniach z bawełny? Ten niepozorny znaczek daje gwarancję, że bawełna pochodząca z krajów rozwijających się pochodzi z upraw, na których przestrzegane są następujące standardy społeczne: zakaz pracy przymusowej oraz pracy dzieci, równe traktowanie kobiet i mężczyzn, demokratyczne podejmowanie decyzji w organizacjach drobnych producenckich oraz obecność związków zawodowych na dużych plantacjach. W praktyce oznacza to, że rolnicy z Indii, Pakistanu i innych biedniejszych krajów nie pracują ponad własne siły i otrzymują sprawiedliwą zapłatę oraz dodatkową premię Fairtrade, którą mogą przeznaczyć chociażby na rozwój własnej działalności.

Znak Fairtrade umieszczony na produkcie świadczy o tym, że:

  • Producenci bawełny Fairtrade otrzymali za swoje plony co najmniej cenę minimalną Fairtrade, która chroni ich przed gwałtownymi spadkami cen na światowym rynku
  • Producenci uzyskali premię Fairtrade, którą mogą przeznaczyć na rozwój działalności lub realizację wybranych przez siebie projektów społecznych
  • Pracownicy mają prawo do godnej zapłaty
  • Pracownicy mają prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych i mają zapewnione świadczenia socjalne
  • Rolnicy i pracownicy (niezależnie od płci) mają możliwość otwartego wyrażania swoich opinii
  • Pracownicy mają zapewnione bezpieczne warunki pracy i mają prawo do odejścia z pracy w każdym momencie
  • Pracownicy nie są dyskryminowani ze względu na płeć, pochodzenie, poglądy polityczne i orientację seksualną

Czy ubrania z bawełny Fairtrade muszą być drogie?

Na chwilę obecną – niestety tak, bo tego typu ubrań nie ma zbyt dużo na rynku. Jednakże w momencie, kiedy większość konsumentów zacznie kupować ubrania patrząc przede wszystkim na to, skąd one pochodzą i jak zostały wyprodukowane, a nie ile kosztują to produkty Fairtrade staną się tańsze.

Bawełna Fairtrade – korzyści widać już teraz

Budujące jest to, że w czasach nadmiernego konsumpcjonizmu, jak grzyby po deszczu zaczynają wyrastać firmy oferujące odzież szytą z bawełny Fairtrade. Co ciekawe nie są to tylko zagraniczne marki. Istnieje kilka polskich brandów sprzedających odzież i bieliznę z certyfikatem Fairtrade. Ważne jest jednak to, że tysiące rolników zajmujących się produkcją bawełny już teraz odczuwa korzyści płynące ze współpracy z Fairtrade. Spółdzielnie producentów są lepiej zorganizowane, produkcja rolna stała się bardziej wydajna, a kobiety uzyskały równe prawa. Najbardziej widoczne jest to w kwestii wynagrodzenia dla kobiet. Do tej pory pieniądze za wykonaną przez kobietę pracę trafiały do rąk jej męża lub innego męskiego członka rodziny. Dzięki Fairtrade, trafiają bezpośrednio do kobiety. Co ty z tego masz? Przede wszystkim poczucie, że czynisz dobro, a poza tym zyskujesz ubrania naprawdę dobrej jakości, które posłużą ci nie przez sezon, ale o wiele dłużej.

Może Cię również zainteresować

smog

Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie dzieci

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Dlaczego warto jeść śniadania?

dbałość o skórę włosy

Innowacja w dbałości o skórę, włosy i paznokcie prosto z Zachodu – Kwas Hialuronowy do picia.

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

Ciepła woda w wersji eko

białko w diecie

Białko w diecie wegetariańskiej

Zdrowe grillowanie

walentynki jak i gdzie spedzic

Walentynki – jak i gdzie spędzić dzień zakochanych

5 oznak twardej wody w kuchni

5 oznak twardej wody w kuchni

Najczęściej powtarzane mity na temat uzdatniania wody

Zakładam swoją firmę 1

Zakładam swoją firmę. Na co uważać? Co powinnam zrobić?

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

farby bezpieczne dla zdrowia

Jakie farby do wnętrz są bezpieczne dla zdrowia?

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Na cenzurowanym- FAST FASHION

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Dlaczego skóra jest sucha?

Twoja skóra nie lubi twardej wody

Kiedy możemy pić kranówkę

sok w kartonie

5 mitów na temat soków w kartonie

podróż samolotem przepisy

Jak spakować się na tygodniowe wakacje do bagażu podręcznego

Zdrowe zakupy – jak nie dać się zwariować

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

sezon na truskawki

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

Trend jesieni- OVERSIZE

Designerskie kotły kondensacyjne – innowacyjne ogrzewanie domu

rozwód 3

Rozwód, czy może przebiec bezboleśnie?

Wpływ smogu na zdrowie naszych dzieci

Ślub - poradnik

Ślub – poradnik i check-lista

Co jeść między treningami?

Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Oddychanie już nie jest zdrowe! Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

morsowanie superbabka.pl

Morsowanie. Morsem być – zalety lodowatych kąpieli.

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Jak chronić Ziemię

Jak chronić Ziemię? Oto najbardziej szalone pomysły

Dom jaśnie oświetlony

zdrowie z natury 07

Zdrowie z natury

Olejek arganowy

Olejek arganowy i jego właściwości oraz zastosowanie

klimatyzacja 02

Ciepło, cieplej… – włącz klimatyzację!

jak przygotować się do świąt?

Jak przygotować się do świąt i nie zwariować?

Dieta bezglutenowa – moda, czy konieczność?

zabezpieczenie okien przed smogiem

Przeciwsmogowe zabezpieczenie okien

jak radzic sobie ze stresem

Zapanuj nad stresem

Zdrowa dieta, od czego zacząć

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Długi weekend czas strat! Poznaj 4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

superpies

Czy mieszka z Tobą SUPERPIES?

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Forum kobiet – Wrocław 2018 r.

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu” swojej przyjaciółce i otrzymaj PREZENT!

Odpocznij

Odpocznij i ciesz się chwilą

Praktyczne meble ogrodowe

czyste powietrze

Szybciej, prościej, przez internet! Zmiany w programie Czyste Powietrze

Przyjazny środowisku jak … mieszkaniec Skandynawii!

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Sześć sposobów na twardą wodę w mieszkaniu

Pielęgnacja zero waste – szczotkowanie ciała

SLOW LIFE- ZACZNIJ ŻYĆ UWAŻNIE

Jak przechowywać żywność?

Jak przechowywać żywność?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu wakacyjnym?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

Sesja świąteczna

Sesja świąteczna inna niż wszystkie

trendalarm

Trend alarm – kolor szary

praktyczna łazienka

Praktyczna łazienka

smog

Jak smog wpływa na włosy?

wielkanocne ozdoby

Wielkanocne ozdoby

Forum Świadomych Kobiet

Forum Świadomych Kobiet

Pierwsze Forum Kobiet świadomych

Pierwsze Forum Kobiet świadomych już za nami

Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Program „EKOSYSTEM Twojego domu” zamów i otrzymaj PREZENT!

Światowy Dzień Serca

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca

ŚMIECI – I CO DALEJ?

Piernikowy zawrót głowy

Piernikowy zawrót głowy

Prezenty i ozdoby z kartonu czyli święta w duchu less waste

Jaka powinna być kobieta sukcesu?

Regeneracja skóry po lecie. Pytamy eksperta, jakie zabiegi warto wykonać jesienią!

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

wianek Bożonarodzeniowy

Wianek Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

twarda woda

Wpływ twardej wody na włosy

Wigilijne menu

Wigilijne menu

Jak zaprojektować gościnny dom

Jak zaprojektować gościnny dom

o zdrowych domach

Natasza Kotarska z architektem Przemysławem Rogulą o zdrowych domach

Lody mogą być zdrowe

Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Viessmann oraz Portal Superbabka.pl Partnerami 4. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Jak skutecznie zadbać o ciało wiosną?

Superbabka rules

Superbabka rules

VIESSMANN_Visual14_0126_Abdunkler

Bezpieczna Ekipa

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

OZE – skuteczny sposób na walkę ze smogiem

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

akcenty marki Apart

Modowe akcenty marki Apart pod choinką

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

4 sprawdzone sposoby na jesienną chandrę

Co na ścianę w kuchni?

fotowoltaika Viessmann_MS_06358 - Vitovolt300_Vitocal200-S

Fotowoltaika. Znów podwyżka cen za prąd? Niech Ciebie już nie boli od tego głowa!

na ukąszenia

Zielona apteczka => Na ukąszenia

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

5 ciekawych książek dla miłośniczek przyrody!

Sylwetka wakacyjna. Skuteczny plan treningowy

mój zdrowy dom

II edycja Forum Kobiet „Mój Zdrowy Dom” już za nami!

Wegańskie Boże Narodzenie

Jak urządzić domowe biuro

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Smog jest coraz częściej przyczyną raka

pielęgnacja róż

Wiosenna pielęgnacja róż

Weronika Nowakowska kończy karierę sportową

Szczęśliwą się bywa. Barbara Stuhr

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Styl Boho we wnętrzach

Styl Boho we wnętrzach

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog.

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog

Ściana z cegły we wnętrzu

Pomidor - bogate źródło witamin

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

Second hand – sposób na smart shopping

Ochrona know-how

Ochrona know-how kobiet biznesu

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

03 oszczedzanie wody

6 sposobów na oszczędzanie wody

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?