Bawełna fair trade – kupuj odpowiedzialnie
Lifestyle Polecane

Bawełna fair trade – kupuj odpowiedzialnie

Bawełna jest jedną z najważniejszych roślin wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym. Mimo, że jest cennym surowcem, to jednak rzeczy wykonane z bawełny kosztują dziś niewiele.

Lubisz bawełniane ubrania, prawda? Są przewiewne, łatwe w praniu, wytrzymałe i przede wszystkim delikatne dla skóry. Bawełna jest jedną z najważniejszych roślin wykorzystywanych w przemyśle włókienniczym. Mimo, że jest cennym surowcem, to jednak rzeczy wykonane z bawełny kosztują dziś niewiele. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno nie wynika to z hojności producentów odzieżowych. Za tym wszystkim stoi cierpienie ludzi pracujących na bawełnianych plantacjach. Możesz temu zapobiec, wprowadzając w życie drobne zmiany.

Czy wiesz, że…

Światowy przemysł bawełniany jest niezwykle skomplikowany. My konsumenci widzimy tylko ładne ciuszki powieszone na wieszakach w sklepie. Nie zastanawiamy się nawet, w jaki sposób zostały wyprodukowane, jak pozyskano bawełnę na ich powstanie, itp. Cieszy nas, że modny t-shirt kosztuje niecałe 20-30 złotych. I tyle. Tymczasem miliony drobnych producentów bawełny nie otrzymują nawet godziwej zapłaty za swoją ciężką pracę. Wielu rolników nie umie czytać ani pisać. Gospodarują na niewielkich poletkach i są zdani na łaskę i niełaskę pośredników oraz właścicieli odziarniarek, którzy zazwyczaj skupują ziarna poniżej kosztów produkcji. I to nie koniec dramatu. W niektórych krajach do uprawy bawełny wykorzystywane są dzieci, często poniżej 10 roku życia. W samym Egipcie przy konwencjonalnej uprawie bawełny pracuje około miliona dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Pracują one po 12 godzin dziennie, wdychając  trujące opary środków owadobójczych i innych chemikaliów. Każdego roku w wyniku zatrucia pestycydami na konwencjonalnych plantacjach bawełny umiera około 20 tysięcy ludzi, w tym dzieci.

Rolnicy uprawiający bawełnę zmagają się z wieloma trudnościami, jak efekty zmian klimatu, nierówna konkurencja ze strony sowicie dotowanych producentów z zamożnych krajów czy słabe warunki handlowe. Dotacje rządowe dla producentów bawełny w krajach rozwiniętych wpływają na sztuczne zaniżanie globalnych cen bawełny, odbierając drobnym producentom z biedniejszych części świata szanse na nawiązanie konkurencji na rynku. Stąd właśnie te wszystkie „super ceny” ciuchów z sieciówek.

Zacznij żyć odpowiedzialnie

Myślisz, że nie masz na to wszystko wpływu? Jest wręcz przeciwnie. Oczywiście nie możesz wpłynąć na postępowanie właścicieli i pośredników wielkich firm odzieżowych. Ale możesz zacząć żyć bardziej świadomie i bardziej świadomie się ubierać. Owszem, moda jest dla ludzi i można czerpać z niej radość. Nikt nie karze ci nagle chodzić w jednej sukience, czy mieć w szafie tylko dwa t-shirty. Jeśli chcesz kupić nowy ciuch, to proszę bardzo, ale niech on będzie naprawdę dobrej jakości. To prawda, że przysłowiowy podkoszulek nie będzie już kosztować 20 złotych, a znacznie więcej. Ale ty będziesz mieć pewność, że nie przykładasz ręki do wykorzystywania ludzi – czy to właścicieli niewielkich plantacji, czy pracowników odpowiedzialnych za zbiory bawełny. Tak więc baw się modą do woli, ale rób to odpowiedzialnie!

Chcesz być fair? Postaw na Fair Trade

Pragniesz czynić dobro, a jednocześnie chcesz ubierać się modnie? Te dwie rzeczy wcale się nie wykluczają. Zacznij kupować ubrania wyprodukowane w ramach Sprawiedliwego Handlu. Na rynku dostępne są już produkty z bawełny certyfikowanej Fairtrade, co oznacza, że producenci bawełny z krajów rozwijających się zostali należycie opłaceni.

Bawełna Fair Trade

fair tradeFair Trade to bardzo prosty i zarazem skuteczny sposób na poprawę życia osób wytwarzających bawełnę na ubrania, po które tak chętnie sięgamy. Wybierając rzeczy z bawełny Fairtrade, tak naprawdę kupujemy produkty zmieniające ludzkie życie, a jednocześnie wspieramy ideę umożliwiającą godne funkcjonowanie oraz rozwój przedsiębiorstw z krajów trzeciego świata. Co oznacza certyfikat Fairtrade przy ubraniach z bawełny? Ten niepozorny znaczek daje gwarancję, że bawełna pochodząca z krajów rozwijających się pochodzi z upraw, na których przestrzegane są następujące standardy społeczne: zakaz pracy przymusowej oraz pracy dzieci, równe traktowanie kobiet i mężczyzn, demokratyczne podejmowanie decyzji w organizacjach drobnych producenckich oraz obecność związków zawodowych na dużych plantacjach. W praktyce oznacza to, że rolnicy z Indii, Pakistanu i innych biedniejszych krajów nie pracują ponad własne siły i otrzymują sprawiedliwą zapłatę oraz dodatkową premię Fairtrade, którą mogą przeznaczyć chociażby na rozwój własnej działalności.

Znak Fairtrade umieszczony na produkcie świadczy o tym, że:

  • Producenci bawełny Fairtrade otrzymali za swoje plony co najmniej cenę minimalną Fairtrade, która chroni ich przed gwałtownymi spadkami cen na światowym rynku
  • Producenci uzyskali premię Fairtrade, którą mogą przeznaczyć na rozwój działalności lub realizację wybranych przez siebie projektów społecznych
  • Pracownicy mają prawo do godnej zapłaty
  • Pracownicy mają prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych i mają zapewnione świadczenia socjalne
  • Rolnicy i pracownicy (niezależnie od płci) mają możliwość otwartego wyrażania swoich opinii
  • Pracownicy mają zapewnione bezpieczne warunki pracy i mają prawo do odejścia z pracy w każdym momencie
  • Pracownicy nie są dyskryminowani ze względu na płeć, pochodzenie, poglądy polityczne i orientację seksualną

Czy ubrania z bawełny Fairtrade muszą być drogie?

Na chwilę obecną – niestety tak, bo tego typu ubrań nie ma zbyt dużo na rynku. Jednakże w momencie, kiedy większość konsumentów zacznie kupować ubrania patrząc przede wszystkim na to, skąd one pochodzą i jak zostały wyprodukowane, a nie ile kosztują to produkty Fairtrade staną się tańsze.

Bawełna Fairtrade – korzyści widać już teraz

Budujące jest to, że w czasach nadmiernego konsumpcjonizmu, jak grzyby po deszczu zaczynają wyrastać firmy oferujące odzież szytą z bawełny Fairtrade. Co ciekawe nie są to tylko zagraniczne marki. Istnieje kilka polskich brandów sprzedających odzież i bieliznę z certyfikatem Fairtrade. Ważne jest jednak to, że tysiące rolników zajmujących się produkcją bawełny już teraz odczuwa korzyści płynące ze współpracy z Fairtrade. Spółdzielnie producentów są lepiej zorganizowane, produkcja rolna stała się bardziej wydajna, a kobiety uzyskały równe prawa. Najbardziej widoczne jest to w kwestii wynagrodzenia dla kobiet. Do tej pory pieniądze za wykonaną przez kobietę pracę trafiały do rąk jej męża lub innego męskiego członka rodziny. Dzięki Fairtrade, trafiają bezpośrednio do kobiety. Co ty z tego masz? Przede wszystkim poczucie, że czynisz dobro, a poza tym zyskujesz ubrania naprawdę dobrej jakości, które posłużą ci nie przez sezon, ale o wiele dłużej.

Może Cię również zainteresować

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Olejek arganowy

Olejek arganowy i jego właściwości oraz zastosowanie

czyste powietrze

Szybciej, prościej, przez internet! Zmiany w programie Czyste Powietrze

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

o zdrowych domach

Natasza Kotarska z architektem Przemysławem Rogulą o zdrowych domach

Jak pomóc dziecku w rozstaniu wakacyjnym?

Jak pomóc dziecku w rozstaniu z rodzicami podczas wakacji?

Jak zaprojektować gościnny dom

Jak zaprojektować gościnny dom

praktyczna łazienka

Praktyczna łazienka

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

akcenty marki Apart

Modowe akcenty marki Apart pod choinką

sok w kartonie

5 mitów na temat soków w kartonie

Jak przechowywać żywność?

Jak przechowywać żywność?

Sesja świąteczna

Sesja świąteczna inna niż wszystkie

Dieta bezglutenowa – moda, czy konieczność?

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog.

Aktywność fizyczna na powietrzu a smog

Kiedy możemy pić kranówkę

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

Konkurs „Co wywołuje Twój uśmiech o poranku?”

smog

Jak smog wpływa na włosy?

smog

Smog i jego negatywny wpływ na zdrowie dzieci

Zdrowe grillowanie

pielęgnacja róż

Wiosenna pielęgnacja róż

Co na ścianę w kuchni?

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Ochrona know-how

Ochrona know-how kobiet biznesu

5 oznak twardej wody w kuchni

5 oznak twardej wody w kuchni

Przyjazny środowisku jak … mieszkaniec Skandynawii!

podróż samolotem przepisy

Jak spakować się na tygodniowe wakacje do bagażu podręcznego

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

mój zdrowy dom

II edycja Forum Kobiet „Mój Zdrowy Dom” już za nami!

Forum Świadomych Kobiet

Forum Świadomych Kobiet

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

Dlaczego ciało nie znosi twardej wody?

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

EKOLOGICZNE PREZENTY POD CHOINKĘ

morsowanie superbabka.pl

Morsowanie. Morsem być – zalety lodowatych kąpieli.

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Viessmann oraz Portal Superbabka.pl Partnerami 4. Forum na Rzecz Pacjenta Onkologicznego

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

Jak skutecznie zadbać o ciało wiosną?

farby bezpieczne dla zdrowia

Jakie farby do wnętrz są bezpieczne dla zdrowia?

Second hand – sposób na smart shopping

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Dlaczego warto jeść śniadania?

Jak wybrać oczyszczacz powietrza do domu?

Pielęgnacja zero waste – szczotkowanie ciała

Co jeść między treningami?

Odpocznij

Odpocznij i ciesz się chwilą

Pomidor - bogate źródło witamin

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Designerskie kotły kondensacyjne – innowacyjne ogrzewanie domu

rozwód 3

Rozwód, czy może przebiec bezboleśnie?

Zakładam swoją firmę 1

Zakładam swoją firmę. Na co uważać? Co powinnam zrobić?

Wigilijne menu

Wigilijne menu

wianek Bożonarodzeniowy

Wianek Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

ŚMIECI – I CO DALEJ?

5 ciekawych książek dla miłośniczek przyrody!

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Poleć Program „EKOSYSTEM Twojego domu” swojej przyjaciółce i otrzymaj PREZENT!

jak przygotować się do świąt?

Jak przygotować się do świąt i nie zwariować?

OZE – skuteczny sposób na walkę ze smogiem

Pierwsze Forum Kobiet świadomych

Pierwsze Forum Kobiet świadomych już za nami

Ślub - poradnik

Ślub – poradnik i check-lista

wielkanocne ozdoby

Wielkanocne ozdoby

trendalarm

Trend alarm – kolor szary

Zdrowe zakupy – jak nie dać się zwariować

Weronika Nowakowska kończy karierę sportową

4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Długi weekend czas strat! Poznaj 4 sposoby na aktywne spędzenie majówki

Sześć sposobów na twardą wodę w mieszkaniu

Wpływ smogu na zdrowie naszych dzieci

4 sprawdzone sposoby na jesienną chandrę

Program „EKOSYSTEM Twojego domu”

Program „EKOSYSTEM Twojego domu” zamów i otrzymaj PREZENT!

Prezenty i ozdoby z kartonu czyli święta w duchu less waste

Jaka powinna być kobieta sukcesu?

zabezpieczenie okien przed smogiem

Przeciwsmogowe zabezpieczenie okien

Ciepła woda w wersji eko

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Wegańskie Boże Narodzenie

Forum kobiet – Wrocław 2018 r.

superpies

Czy mieszka z Tobą SUPERPIES?

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?

Styl Boho we wnętrzach

Styl Boho we wnętrzach

Piernikowy zawrót głowy

Piernikowy zawrót głowy

walentynki jak i gdzie spedzic

Walentynki – jak i gdzie spędzić dzień zakochanych

białko w diecie

Białko w diecie wegetariańskiej

Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Oddychanie już nie jest zdrowe! Skąd się bierze zanieczyszczenie powietrza?

Dom jaśnie oświetlony

Szczęśliwą się bywa. Barbara Stuhr

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?

03 oszczedzanie wody

6 sposobów na oszczędzanie wody

Jak urządzić domowe biuro

Zdrowa dieta, od czego zacząć

Sylwetka wakacyjna. Skuteczny plan treningowy

Na cenzurowanym- FAST FASHION

fotowoltaika Viessmann_MS_06358 - Vitovolt300_Vitocal200-S

Fotowoltaika. Znów podwyżka cen za prąd? Niech Ciebie już nie boli od tego głowa!

Jak chronić Ziemię

Jak chronić Ziemię? Oto najbardziej szalone pomysły

Światowy Dzień Serca

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca

Praktyczne meble ogrodowe

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

CSR CZYLI BIZNES ODPOWIEDZIALNY SPOŁECZNIE

Ściana z cegły we wnętrzu

Lody mogą być zdrowe

SLOW LIFE- ZACZNIJ ŻYĆ UWAŻNIE

jak radzic sobie ze stresem

Zapanuj nad stresem

Regeneracja skóry po lecie. Pytamy eksperta, jakie zabiegi warto wykonać jesienią!

Trend jesieni- OVERSIZE

sezon na truskawki

Jak wykorzystać sezon na truskawki?

Najczęściej powtarzane mity na temat uzdatniania wody

Dlaczego skóra jest sucha?

Twoja skóra nie lubi twardej wody

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

twarda woda

Wpływ twardej wody na włosy

Smog jest coraz częściej przyczyną raka

dbałość o skórę włosy

Innowacja w dbałości o skórę, włosy i paznokcie prosto z Zachodu – Kwas Hialuronowy do picia.

Superbabka rules

Superbabka rules