Zielona energia – co to jest?
Dom i ogród

Zielona energia – co to jest?

Wracamy do natury, choć odbywa się to niemałym kosztem. Środki czystości zamieniamy na ekologiczne, staramy się jeść warzywa i owoce z bio-upraw, a jajka kupować tylko z wolnego wybiegu. Czy niedługo, jako coraz bardziej świadomi konsumenci, będziemy chcieli, aby do naszych domów docierała tylko zielona energia?

Moc płynąca z natury

Wiele państw, w tym Polska, do wytworzenia energii elektrycznej wciąż stosuje węgiel – to sprawdzona metoda, ale zdecydowanie szkodliwa dla środowiska naturalnego. Jednak coraz więcej mówi się o zielonej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł oraz o samodzielnym produkowaniu jej dla indywidualnych gospodarstw domowych.

Źródłami energii odnawialnej są wiatry, promienie słoneczne, fale morskie, zasoby geotermalne oraz opady. Umiejętne ich wykorzystanie pozwala na produkcję energii bez trucia przyrody i zanieczyszczania powietrza.

Na powszechne stosowanie energii z tego typu źródeł w szerokim zakresie póki co pozwalają sobie najbogatsze kraje, które są wręcz nastawione na ochronę środowiska i stanowią czołówkę państw świata, w których dokonują się korzystne zmiany proekologiczne w społecznej świadomości.

Popularnym rozwiązaniem stosownym w celu wytworzenia zielonej energii są elektrownie wiatrowe. Sprawdzają się ona głównie tam, gdzie klimat jest najbardziej sprzyjający tego rodzaju technologiom. Wiatraki można spotkać tam, gdzie dużo wieje, czyli m.in. na wybrzeżach. Wpisały się one na stałe np. w holenderski krajobraz, gdzie kiedyś wykorzystywano drewniane wiatraki do różnego typu prac mechanicznych. Jednak i ta metoda ma swoich przeciwników – każdego roku łopaty strzelistych wiatraków zabijają setki tysięcy migrujących ptaków.

Imponującym pod względem rozmachu są elektrownie słoneczne. Są to przeważnie tysiące lustrzanych ekranów obijających światło słońca w taki sposób, aby przekazać ją do generatora, który je skumuluje i przetworzy na energię użytkową, a ta popłynie do domów. Widok elektrowni słonecznej jest czymś, co warto zobaczyć, bo wygląda wprost niesamowicie. Ekrany ustawione są na ogromnej przestrzeni, a pośród nich stoi wysokie wieże słoneczne. Klimat science-fiction udzieli się każdemu, kto zapragnie na własne oczy zobaczyć taką elektrownię. Największa na świecie elektrownia tego typu znajduje się w Hiszpanii.

Zielona energia w domu

Ekologiczny prąd może mieć każdy z nas. Boom na instalowanie paneli słonecznych zaczął się kilka lat temu i firmy. Odkąd możliwe stały się dofinansowanie do domowych mikrostacji produkujących prąd i ciepło, ludzie chętniej zaczęli montować instalacje przeznaczone do produkcji domowej energii. A wybór jest całkiem spory, ponieważ można zakładać kolektory słoneczne, pompy ciepła, kotły na biomasę, indywidualne elektrownie wiatrowe czy systemy fotowoltaiczne. Dofinansowania na lata 2014-2022 z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opiewają na kwotę 800 mln złotych. 

W ostatnim czasie odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej powszechne także w takim małym indywidualnym wymiarze. Nasza świadomość ekologiczna wzrasta i trzeba brać pod uwagę to, że w najbliższych latach powstanie więcej przydomowych elektrowni.

Może Cię również zainteresować

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej – modny dodatek we wnętrzach

Modne rośliny domowych wnętrz

Ściana z cegły we wnętrzu

Jak przygotować własną rozsadę

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Sposób na gładkie ściany

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Jak wykonać domową galerię obrazów?

Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Co na ścianę w kuchni?

Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!

Wygładzanie ścian bez pyłu

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Zmień swoje wnętrze na wiosnę. Zacznij od kwiatów

Wiosenna pielęgnacja róż

Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity

Ściany działowe pilnie potrzebne

Dom murowany czy szkieletowy

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Poznaj wnętrzarski hit, czyli styl pałacowy w nowej odsłonie

Jak układać mozaikę?

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu