Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Spis treści

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?   Tylko użytkownicy kotłów na węgiel wiedzą, jak uciążliwa jest ich obsługa. I nie chodzi tu tylko o rozpalanie w piecu, lecz o całą towarzyszącą temu otoczkę. Jeśli masz więc dosyć nadzorowania dowozu węglą nawet kilka razy w sezonie, dokładania opału, wszędobylskiego pyłu węglowego, wybierania sadzy i całej tej brudnej roboty, warto rozważyć wymianę kotła.

Korzyści ze zmiany

Wymiana pieca węglowego na gazowy przyniesie wiele korzyści. Przede wszystkim nie będziesz musiała martwić się o nadzorowanie pracy urządzenia grzewczego. Koły gazowe są w pełni zautomatyzowane i po nastawieniu trybu pracy same będą dbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach. Nie ma też obawy, że podczas twojej nieobecności w domu w takim kotle wygaśnie ogień, a wnętrza szybko wychłodzą się. Oprócz spokoju zyskasz też komfort cieplny. Nowoczesne kotły gazowe to również urządzenia bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Spalanie gazu odbywa się w zamkniętej komorze, a niezbędny do tego tlen pobierany jest z zewnątrz budynku. Nie ma więc obaw o przedostanie się spalin do pomieszczeń i ryzyko zaczadzenia.

Nowoczesne kotły gazowe skonstruowane są w taki sposób, by pozyskiwać maksymalną ilość ciepła ze spalania paliwa. W połączeniu z automatycznym sterowaniem pracą urządzenia i możliwością jej regulowania w zależności od potrzeb mieszkańców czy pogody, możesz otrzymać nowoczesny i energooszczędny system grzewczy.

Wymiana kotła – pierwsze kroki

Jeśli chcesz wymienić kocioł węglowy na bardziej przyjazne środowisku urządzenie, jakim jest kocioł gazowy warto w pierwszej kolejności upewnić się czy istnieje możliwość podłączenia domu do sieci gazowej. To najkorzystniejsze rozwiązanie, gdyż gaz ziemny, dostarczany do domu z sieci jest tańszy od gazu płynnego. Jeśli nie ma możliwości podłączenia domu do sieci gazowej lub budowa nowego przyłącza przerasta twoje możliwości finansowe możesz rozważyć ogrzewanie domu gazem płynnym, którego zapas gromadzi się w specjalnym zbiorniku zamontowanym na posesji.

Warto też zawczasu rozeznać się czy masz szansę na uzyskanie dofinansowanie na wymianę pieca. Takie dofinansowanie może być udzielane inwestorom, którzy zdecydują się na wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczne i energooszczędne urządzenie grzewcze. Aby uzyskać informacje na temat ewentualnych form wsparcia w danym regionie można skontaktować się m.in. z wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kolejnym krokiem jest wybór dobrego instalatora. Warto skorzystać np. z usług firm będących partnerami wybranego producenta urządzeń grzewczych. Dobry instalator powinien przeprowadzić wywiad dotyczący m.in. zapotrzebowania budynku na ciepło, zaproponować optymalne dla nas rozwiązanie, przedstawić na piśmie propozycję doboru urządzenia grzewczego i uzasadnić dlaczego na takie właśnie rozwiązanie powinniśmy się zdecydować.

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.