Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?

Spis treści

Sprawa wydaje się być dość prosta – ustalasz wkład własny, określasz czy zakup będzie gotówkowy czy na kredyt i po prostu kupujesz mieszkanie. Zanim jednak do tego dojdzie dobrze będzie dowiedzieć się czegoś więcej nie tylko o samej inwestycji ale i o deweloperze, który ją wprowadził na rynek. To obszar, który już od dłuższego czasu cieszy się rekordowym zapotrzebowaniem i idącym za nim wysokim poziomem sprzedaży. Niestety ta dobra sytuacja sprzyja również tym inwestorom, którzy nie mają do końca uczciwych zamiarów i chcą zyskać. W mnogości dostępnych ofert i szerokiej ofercie łatwo przeoczyć pewne niedociągnięcia, które później mogą rzutować na bezpieczeństwo zakupu i nasz spokój.

“Od kiedy weszła ustawa deweloperska – o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, kupujący są w dużo korzystniejszej sytuacji. Jednak w dalszym ciągu zdarzają się sytuację, gdzie nabywca trafia na nieuczciwego inwestora. Są jednak proste kroki, które możemy podjąć zanim kupimy mieszkanie, które pomogą nam się ustrzec przed oszustwem. ” -komentuje Iwona Kruk, zastępca dyrektora sprzedaży Wawel Service.
Jak zweryfikować wiarygodność dewelopera? Gdzie szukać informacji? I przede wszystkim jakie informację powinniśmy sprawdzić? Podpowiadamy wraz z ekspertem – Iwoną Kruk w kilku punktach poniżej:

  1. Krajowy Rejestr Sądowy

    To miejsce w którym warto sprawdzić czy nie mamy do czynienia z niewypłacalnymi dłużnikami. Możemy to zrobić na kilka sposób:

    • na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości – w katalogu online można sprawdzić aktualną sytuację inwestora;
    • w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – informacje z KRS znajdują się w wydawanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości dzienniku urzędowym, można go znaleźć w Internecie;
    • w sądzie rejonowym właściwym dla dewelopera, po taki odpis należy zgłosić się do wydziału rejestrowego sądu
  2. Księgi wieczyste

    Każda inwestycja posiada księgę wieczystą. Są one jawne i pokazują stan prawny nieruchomości oraz gruntów, a także spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania. To świetne źródło informacji na temat wiarygodności dewelopera. O jej odpis można poprosić inwestora lub znaleźć jej elektroniczną wersję na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

    Każda księga składa się z czterech działów:

    1. prawa przysługujące właścicielom nieruchomości;
    2. informacje dotyczące aktualnych właścicieli;
    3. informacje na temat ewentualnych egzekucji z nieruchomości;
    4. informacje dotyczące hipoteki

     

  3. Prospekt informacyjny

    To dokument, który jest nowym instrumentem ochrony prawa konsumentów – nabywców. Został on wprowadzony w przepisach ustawy deweloperskiej. Dotyczy on przede wszystkim deweloperów, którzy chcą zawrzeć umowy z nabywcami przed wybudowaniem inwestycji. Jest to swego rodzaju esencja podstawowych wiadomości, które podane są tak aby każdy kto je przeczyta nie miał problemu z ich zrozumieniem.

    Prospekt musi być przygotowany przed rozpoczęciem sprzedaży mieszkań. Co więcej deweloper musi zawrzeć w nim pełne i prawdziwe informacje, gdyż podawanie zakłamanych informacji jest karalne. Nabywca może też odstąpić od umowy lub zażądać odszkodowania, gdy zostanie celowo wprowadzony w błąd przez sprzedającego.

    Prospekt dzieli się na:

    • część ogólną – prezentuję dane dotyczące danego dewelopera, dotychczasowych inwestycji, informacje dotyczące nieruchomości oraz samego budynku;
    • część indywidualna – to zbiór informacji o konkretnym lokalu albo domu

    fot. Apartamenty Nowa Bonarka w Krakowie
  4. Wywiad środowiskowy

    Warto zapoznać się z opiniami innych nabywców lokali danego dewelopera. W tym celu można przejść się po wcześniejszych inwestycjach, porozmawiać z jego mieszkańcami lub przeczytać informacje zawarte na forum danego osiedla/ wspólnoty, która należy do tego dewelopera.
    Jednak zastrzegamy, że warto lekko zdystansować się do takich informacji, gdyż ludzie mają tendencję do umieszczania pod wpływem mocnych emocji. A to bywa często złym doradcą.

    fot. Apartamenty Krygowskiego w Krakowie
  5. Doświadczenie dewelopera

    Nie da się ukryć, że wraz ze wzrostem doświadczenia dewelopera na rynku wzrasta też jego wiarygodność. “Uważam, że za naszą wiarygodnością stoi przede wszystkim nasze doświadczenie na rynku nieruchomości. Działamy na nim już nieprzerwanie od 25 lat. W tym czasie wybudowaliśmy nie tylko kilkanaście tysięcy mieszkań ale przede wszystkim wypracowaliśmy z naszymi klientami wspólny język, który pomaga nam w utrzymaniu jakości dostarczania przez nas inwestycji. Co więcej nabywcy do nas wracają. Przychodzą po większe mieszkanie, lokal pod wynajem lub np. dla kogoś bliskiego z rodziny. Dodatkowym atutem jest to, że zatrudniamy zespół wykwalifikowanych doradców i pracowników, którzy towarzyszą klientom przez cały czas od podjęcia decyzji o kupnie oraz w trakcie trwania gwarancji i rękojmi.” – komentuje Iwona Kruk, zastępca dyrektora sprzedaży Wawel Service.

    Pośpiech to zawsze zły doradca

    Na kupno mieszkania zawsze warto przeznaczyć większą ilość czasu. Dobra weryfikacja dewelopera oraz samej inwestycji wymaga czasu oraz poświęcenia. Warto wówczas kompleksowo podejść do tematu i zasięgnąć informacji z wielu źródeł, a to na pewno uchroni nas przed ryzykownym zakupem.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.