Smog – jak z nim walczyć

Spis treści

 Smog – jak z nim walczyć? Gdy zanieczyszczenia przekraczają ustalone normy, specjaliści radzą ograniczyć wychodzenie na zewnątrz – dotyczy to szczególnie osób starszych, małych dzieci i alergików. Okazuje się jednak, że również w mieszkaniu nie jesteśmy bezpieczni. Wystarczy otworzyć okno aby do naszego domu dostały się szkodliwe pyły, dlatego zaleca się powstrzymać od otwierania okien w czasie największego zanieczyszczenia. Co jeszcze możemy zrobić?

Okazuje się, że rośliny pomagają ograniczyć działanie smogu i wnikanie pyłów do mieszkania. Do roślin, które zwalczają zanieczyszczenia zaliczamy: Wężownice, Sansevieria trifasciata, Palma Areka, Chrysalidocarpus Lutescens oraz Epipremnum złociste, Epipremnum aureum. Rośliny te neutralizują smog, produkują tlen oraz usuwają toksyny.

Co można zrobić, by poprawić jakość powietrza w domu?

Na rynku dostępny jest również szeroki wybór rekuperatorów oraz urządzeń filtrujących powietrze w mieszkaniu. Rekuperacja to system służący do wymieniania zużytego, powietrza w domu na czyste, świeże, przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła. Rekuperacja oczyszcza powietrze z wszelkich zanieczyszczeń i alergenów – co stanowi znaczną przewagę nad normalnym otwieraniem okien. W przypadku smogu sprawdzają się również filtry HEPA, które potrafią zatrzymać 99,9 procent zanieczyszczeń znajdujących się w domowym powietrzu. Urządzenia te kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od funkcji które spełniają, wielkości powierzchni, którą mają oczyszczać, czy marki producenta. Wydatek taki warto jednak ponieść, zwłaszcza gdy mieszka się w miastach narażonych na smog.

super babka logo białe

Wyjątkowe miejsce. Źródło informacji dla kobiet. Podpowiadamy, jak stworzyć wymarzony dom zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami.