Powietrzne pompy ciepła split
Eko Dom Strefa ciepła Viessmann

Powietrzne pompy ciepła split

Do ogrzewania budynku można wykorzystywać m.in. powietrze atmosferyczne. Akumulowana w nim energia, nawet przy ujemnych temperaturach, może posłużyć do celów grzewczych w domu.

Powietrzna pompa ciepła jest chętnie wybierana przez inwestorów m.in. gdy nie ma możliwości zamontowania gruntowej pompy ciepła, a dokładniej mówiąc, wykonywania dolnego źródła, czyli instalacji sond pionowych lub kolektora gruntowego (np. gdy działka jest mała). Pompa ciepła powietrze/woda jest również często instalowana w celu zmniejszenia kosztów ogrzewania domu np. z kotłem na gaz płynny czy olej opałowy. W ofercie producentów znajdziemy m.in. powietrzne pompy ciepła typu split. Co kryje się pod tą nazwą?

‚To split’ w języku angielskim oznacza dzielić/rozdzielać. To właśnie sendo tego typu urządzeń. Powietrzne pompy ciepła typu split (podobnie jak popularne klimatyzatory) to urządzenia, które rozdzielono na dwie jednostki – wewnętrzną, instalowaną w budynku oraz zewnętrzną, montowaną poza murami domu. Czemu to służy? Takie rozwiązanie konstrukcyjne przyniosło korzyści w postaci:

1. niezawodnej pracy pompy ciepła split: wyeliminowano ryzyko zamarzania układu powietrznej pompy ciepła, co mogło mieć miejsce w przypadku zewnętrznych urządzeń typu monoblok (zawierających w jednej obudowie wszystkie komponenty).

2. lepszego komfortu akustycznego w domu: elementy stanowiące główne źródło hałasu umieszczono w jednostce zewnętrznej.
Nie oznacza to jednak, że na zewnątrz praca urządzenia musi być głośna. Na rynku znajdziemy bowiem powietrzne pompy ciepła typu split, których jednostki zewnętrzne pracują niezwykle cicho – na tyle, że mogą być bez problemu montowane również przy budynkach znajdujących się w gęstej zabudowie, np. szeregowej (taka pompą ciepła jest np. Vitocal 200-S firmy Viessmann). Prawie niesłyszalna praca urządzenia to również duży komfort akustyczny mieszkańców, którzy latem lubią spać przy uchylonych oknach.

3. łatwiejszego umiejscowienia pompy ciepła: rozdzielone jednostki mają niewielkie wymiary, dzięki czemu łatwiej wygospodarować przestrzeń dla ich montaż zarówno w budynku, jak i na posesji. Ma szczególne znaczenie w przypadku domów o małej powierzchni czy niewielkich działek.

4. łatwego montażu urządzenia w użytkowanym już domu, np. w czasie modernizacji instalacji grzewczej. Zamiast szukać odpowiedniego miejsca w kotłowni czy na posesji dla jednej dużej pompy ciepła, będziemy potrzebować niewielkiej przestrzeni dla jednostki wewnętrznej i zewnętrznej o stosunkowo niewielkich wymiarach. Jednostka wewnętrzna może być zamontowana poza kotłownią, np. zawieszona na ścianie w spiżarni czy w holu, dzięki czemu nie zajmuje cennej przestrzeni na podłodze.

Obie jednostki pompy ciepła split połączone są przewodami o niewielkich przekrojach. Ich montaż nawet w użytkowanych już domach poddawanych modernizacji nie powoduje dużych ingerencji w budynek, ani jego otoczenie.

Może Cię również zainteresować

6 powodów, dla których warto zastosować pompę ciepła w modernizowanym domu

Jak oszczędnie ogrzewać wodę użytkową?

Jaki kocioł sprawdzi się w twoim domu? Kocioł jednofunkcyjny czy kocioł dwufunkcyjny?

6 powodów, dla których warto ogrzewać dom pompą ciepła

Ogrzewanie zdalnie sterowane

Czym różni się standardowy kocioł gazowy od kotła kondensacyjnego?

7 powodów, dla których należy serwisować instalację grzewczą w domu

Z czego zbudować dom energooszczędny

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Piłkarski Piknik Instalatora 2018 już za nami!

Prąd domowej produkcji, czyli sposób na niższe rachunki za energię elektryczną

Forum Świadomych Kobiet

Pierwsze Forum Kobiet świadomych już za nami

Ciepła woda w wersji eko

Jakie farby do wnętrz są bezpieczne dla zdrowia?

Jak pozbyć się zacieków na łazienkowej armaturze i ceramice?

Inteligentne ogrzewanie domu, czyli kocioł i pompa ciepła w jednym

Przeciwsmogowe zabezpieczenie okien

Ogrzewanie z pompą ciepła bez tajemnic, czyli wiedza przydatna dla laika

Jak wybrać pompę ciepła?

Wymiana tradycyjnego kotła na kocioł kondensacyjny – 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Jak wybrać kocioł grzewczy?

Co sprawdzić w systemie grzewczym przed zimą?

Dlaczego rekuperacja jest lepsza od wentylacji naturalnej?

Energia elektryczna za darmo? Jak pozyskać.

Eko produkty do sprzątania

Odpocznij i ciesz się chwilą

Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest korzystniejsze niż grzejniki?