Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity
Dom i ogród

Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity

Sztukaterie powróciły do łask już jakiś czas temu. Sprawdzają się bardzo dobrze zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i tych bardziej nowoczesnych. Do dekoracji wnętrz służą m.in. gzymsy, rozety oraz listwy ozdobne. Jak je przymocować do ściany?

Sztukaterie to fajny i prosty sposób na nudne ściany i sufity. Dzięki nim możemy nadać charakter wnętrzu lub zaakcentować jego wybrane elementy. Najczęściej stosowanymi elementami sztukaterii w pomieszczeniu są gzymsy. Umieszczone na pograniczu ściany i sufitu tworzą jego obramowanie i dekorują dyskretnie ściany – bo znacznie powyżej linii wzroku.
Równie popularne listwy dekoracyjne mogą posłużyć np. do wykonania ramy drzwi, kominka czy nawet do obramowania obrazu na ścianie. Za ozdobną, rozrzeźbioną listwą sztukaterii można też ukryć listwy LEDowe, które będą emitować zza dekoracji dyskretne światło. Listwa może też nam posłużyć do podziału ściany w poziomie. Zaakcentuje ona w eleganciki sposób przyklejoną powyżej niej tapetę. Sztukaterie w postaci listew mocowanych w pionie mogą poprawić proporcje pomieszczenia, sprawiając, że optycznie będzie się ono wydawać wyższe, niż jest w rzeczywistości.
Równie chętnie co gzymsy i listwy dekoracyjne we wnętrzach stosuje się rozety. Najczęściej stanowią one ozdobę sufitu na wysokości żyrandola, jednak coraz chętniej mocowane są również do ścian, np. jako tło dla kinkietów.

Sztukaterie mogą być wykonane z gipsu lub tworzywa sztucznego. Sztukaterie gipsowe mocujemy do ścian na klej gipsowy, a te z tworzywa na klej poliuretanowy. Przed przystąpieniem do prac dekoracyjnych, warto dokładnie zaznaczyć ołówkiem miejsce montażu sztukaterii. W przypadku gzymsów należy narysować linię, wyznaczającą ich przebieg. Nieco poniżej linii można też wbić malutkie gwoździki, które podtrzymają gzyms, zanim klej dobrze zwiąże. Klej gipsowy na gzymsy, rozety i listwy nanosimy na całą spodnią powierzchnię elementu, w takiej ilości, aby po dociśnięciu wypłynął on nieco poza krawędzie sztukaterii. Po przyklejeniu dekoracji nadmiar kleju zbieramy szpachelką. W ten sposób w miejscach połączenia sztukaterii ze ścianą czy sufitem powstanie estetyczna spoina.
Jeśli chcemy zamontować rozetę zdobiącą np. sufit w miejscu, w którym wisi żyrandol konieczne może okazać wycięcie w niej otworu na kable. W tym celu możemy posłużyć się ostrym nożem lub nożykiem introligatorskim.

Może Cię również zainteresować

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej – modny dodatek we wnętrzach

Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Wiosenna pielęgnacja róż

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Sposób na gładkie ściany

Zielona energia – co to jest?

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?

Jak układać mozaikę?

Ściana z cegły we wnętrzu

Co na ścianę w kuchni?

Zmień swoje wnętrze na wiosnę. Zacznij od kwiatów

Wygładzanie ścian bez pyłu

Jak przygotować własną rozsadę

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Dom murowany czy szkieletowy

Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??

Jak urządzić domowe biuro

Modne rośliny domowych wnętrz

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Poznaj wnętrzarski hit, czyli styl pałacowy w nowej odsłonie

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Jak wykonać domową galerię obrazów?

Ściany działowe pilnie potrzebne

Dom jaśnie oświetlony

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej