Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity
Dom i ogród

Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity

Sztukaterie powróciły do łask już jakiś czas temu. Sprawdzają się bardzo dobrze zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i tych bardziej nowoczesnych. Do dekoracji wnętrz służą m.in. gzymsy, rozety oraz listwy ozdobne. Jak je przymocować do ściany?

Sztukaterie to fajny i prosty sposób na nudne ściany i sufity. Dzięki nim możemy nadać charakter wnętrzu lub zaakcentować jego wybrane elementy. Najczęściej stosowanymi elementami sztukaterii w pomieszczeniu są gzymsy. Umieszczone na pograniczu ściany i sufitu tworzą jego obramowanie i dekorują dyskretnie ściany – bo znacznie powyżej linii wzroku.
Równie popularne listwy dekoracyjne mogą posłużyć np. do wykonania ramy drzwi, kominka czy nawet do obramowania obrazu na ścianie. Za ozdobną, rozrzeźbioną listwą sztukaterii można też ukryć listwy LEDowe, które będą emitować zza dekoracji dyskretne światło. Listwa może też nam posłużyć do podziału ściany w poziomie. Zaakcentuje ona w eleganciki sposób przyklejoną powyżej niej tapetę. Sztukaterie w postaci listew mocowanych w pionie mogą poprawić proporcje pomieszczenia, sprawiając, że optycznie będzie się ono wydawać wyższe, niż jest w rzeczywistości.
Równie chętnie co gzymsy i listwy dekoracyjne we wnętrzach stosuje się rozety. Najczęściej stanowią one ozdobę sufitu na wysokości żyrandola, jednak coraz chętniej mocowane są również do ścian, np. jako tło dla kinkietów.

Sztukaterie mogą być wykonane z gipsu lub tworzywa sztucznego. Sztukaterie gipsowe mocujemy do ścian na klej gipsowy, a te z tworzywa na klej poliuretanowy. Przed przystąpieniem do prac dekoracyjnych, warto dokładnie zaznaczyć ołówkiem miejsce montażu sztukaterii. W przypadku gzymsów należy narysować linię, wyznaczającą ich przebieg. Nieco poniżej linii można też wbić malutkie gwoździki, które podtrzymają gzyms, zanim klej dobrze zwiąże. Klej gipsowy na gzymsy, rozety i listwy nanosimy na całą spodnią powierzchnię elementu, w takiej ilości, aby po dociśnięciu wypłynął on nieco poza krawędzie sztukaterii. Po przyklejeniu dekoracji nadmiar kleju zbieramy szpachelką. W ten sposób w miejscach połączenia sztukaterii ze ścianą czy sufitem powstanie estetyczna spoina.
Jeśli chcemy zamontować rozetę zdobiącą np. sufit w miejscu, w którym wisi żyrandol konieczne może okazać wycięcie w niej otworu na kable. W tym celu możemy posłużyć się ostrym nożem lub nożykiem introligatorskim.

Może Cię również zainteresować

Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??

Co na ścianę w kuchni?

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Zielona energia – co to jest?

Dom murowany czy szkieletowy

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Jak wykonać domową galerię obrazów?

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Jak układać mozaikę?

Jak przygotować własną rozsadę

Zmień swoje wnętrze na wiosnę. Zacznij od kwiatów

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Wiosenna pielęgnacja róż

Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!

Sposób na gładkie ściany

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej – modny dodatek we wnętrzach

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Ściany działowe pilnie potrzebne

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Wygładzanie ścian bez pyłu

Poznaj wnętrzarski hit, czyli styl pałacowy w nowej odsłonie

Modne rośliny domowych wnętrz

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Ściana z cegły we wnętrzu

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia