Jak założyć profil zaufany?
Super babka radzi

Jak założyć profil zaufany?

Profil zaufany to narzędzie, za pomocą którego możesz załatwiać różne sprawy urzędowe przez internet. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu, a dokonywanie formalności stanie się prostsze i przyjemniejsze. Kto może założyć profil zaufany i jak tego dokonać nie wychodząc z domu?

Profil zaufany może założyć każda osoba pełnoletnia, posiadająca numer PESEL i pełną zdolność do czynności prawnych. Można tego dokonać praktycznie w dowolnym momencie. Za założenie profilu zaufanego nie pobiera się żadnych opłat.

Zakładanie profilu za pomocą internetowego konta bankowego

Najczęściej wybieranym sposobem założenia profilu zaufanego jest skorzystanie z internetowego konta bankowego. Wystarczy, że po zalogowaniu się do swojego banku internetowego złożysz wniosek o wydanie profilu zaufanego, zweryfikujesz podstawione dane i potwierdzisz operację zgodnie z używaną metodą autoryzacji (np. kodem SMS). Ponieważ twoje dane w banku są wiarygodne, gdyż zostały już uwierzytelnione podczas zakładania konta, nie musisz już potwierdzać ich osobiście w urzędzie. Na twój adres mailowy podany na formularzu o założenie profilu zostanie przesłane potwierdzenie założenia konta.
Możliwość założenia profilu zaufanego za pomocą bankowości internetowej oferują min.: PKO Bank Polski, Inteligo, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Envelo, Bank Millennium.
Po założeniu profilu w ten sposób z
a każdym razem, gdy będziesz chciała zalogować się na swoje konto profilu zaufanego, wybieraj opcję logowania „Przez bankowość elektroniczną”

Zakładanie profilu za pomocą certyfikatu kwalifikowanego

Jeśli posiadasz certyfikat kwalifikowany, również za jego pomocą możesz założyć profil zaufany bez wychodzenia z domu i konieczności potwierdzania swoich danych. W tym celu trzeba wejść na stronę pz.gov.pl/pz/index i zarejestrować się tam. Następnie należy kliknąć w odnośnik „Chcę logować się certyfikatem kwalifikowanym:, wypełnić formularz i zarejestrować się. Wówczas wyświetli się komunikat z prośbą o wpisanie kodu autoryzacyjnego. Po wpisaniu kodu wyświetli się kolejny komunikat z prośbą o wykonanie trzech kroków. Po ich wykonaniu wystarczy to potwierdzić klikając w odpowiednik przycisk i gotowe.
Po założeniu profilu w ten sposób z
a każdym razem, gdy będziesz chciała zalogować się na swoje konto profilu zaufanego, wybieraj opcję logowania „Za pomocą certyfikatu kwalifikowanego.”

Może Cię również zainteresować

Lody mogą być zdrowe

Jaki samochód dla kobiety – duży czy mały? Cz. 2

Dokąd na wakacje jesienią. Pięć propozycji dla odważnych dziewczyn

Potrawy z grzybów – szybko i zdrowo

Jak udrożnić odpływ zlewozmywaka?

Zdrowe mleko w dobrym opakowaniu – bezpieczne dla całej rodziny

Projekt domu na zamówienie

Kupno samochodu sprowadzonego z Niemiec – zwróćcie uwagę na tablice

Czym jest profil zaufany?

Ślub – poradnik i check-lista

Sprzedaż domu – wymagane dokumenty

Jak naprawić złamaną klamkę?

Jak prać ekonomicznie i mądrze

Pomidor – bogate źródło witamin i składników odżywczych

Przyszła mamo, nie bój się dentysty!

Jak kupować materiały budowlane na dom?

Formalności po uzyskaniu pozwolenia na budowę

Jak pielęgnować świeżo wylany beton w upalne dni?

5 mitów na temat soków w kartonie

znaki zodiaku

Znaki Zodiaku – jaka jesteś?

Poradnik wakacyjny – na co zwrócić uwagę wybierając sie na urlop?

Dlaczego warto jeść śniadania?

Jaki samochód dla kobiety – duży czy mały? Cz. 1

Jak wybrać szkołę jazdy

Mieć ciastko i zjeść ciastko – jak nie przytyć w Święta?