Jak walczyć z opryszczką
Uroda i zdrowie

Jak walczyć z opryszczką

Zimą, zwłaszcza gdy przemarzniemy do szpiku kości, pojawia się ona – wredna, swędząca i bolesna. Opryszczka wargowa, bo o niej mowa, potrafi naprawdę uprzykrzyć nam życie. Jest nie tylko uciążliwa, ale również bardzo zaraźliwa. Przeczytaj, jak możesz pomóc sobie w walce z tym swędzącym wrogiem.

Opryszczka to choroba wywołana wirusami, które potrafią rozmnażać się w sposób niekontrolowany. Opryszczkę wargową wywołuje wirus Herpes simplex (HSV1), zaś opryszczkę narządów płciowych – wirus HSV2, ale zdarza się również, że opryszczka wargowa może przenieść się na inne części ciała, m.in. właśnie na narządy płciowe. Szacuje się, że wirusem opryszczki zarażone jest blisko trzy czwarte populacji na świecie. Chociaż tak wiele ludzi jest nosicielami wirusa, to objawy choroby nie ujawniają się u wszystkich. Oznacza to, że niektórzy mogą być nosicielami opryszczki i mimo braku objawów, mogą zarazić innych. Wystarczy użycie tych samych sztućców, szklanki czy pocałunek z zarażoną osobą. Gdy zostaliśmy już zarażeni wirusem HSV1, lokuje się on w komórkach nerwowych mózgu i uaktywnia się, kiedy organizm jest osłabiony, narażony na stres, przemęczenie, przemarznięcie lub chory.

Opryszczka może być bardzo uciążliwa. Kiedy chorujemy na nią zdecydowanie za często, np. kilka razy w miesiącu, warto udać się do lekarza, który zaleci odpowiednią kurację lekami przeciwwirusowymi. Jeśli jednak objawy opryszczki nie są zbyt częste, wystarczą dostępne w aptekach leki bez recepty. Można zastosować maści przeciwwirusowe, skutecznie zwalczające bolesne pęcherzyki a także plastry o działaniu przeciwwirusowym i wysuszającym. Ważne jest aby zastosować je jak najprędzej po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Inaczej swędzące pęcherze mogą rozrosnąć się do naprawdę sporych rozmiarów. Po zastosowaniu maści przeciwwirusowej, ulgę mogą przynieść osuszające sztyfty zawierające kwas salicylowy czy zastosowanie olejku z drzewa herbacianego. Na wzmocnienie odporności można zastosować wewnętrznie preparaty z jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea). Pamiętajmy, aby zawsze przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku, przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.

Może Cię również zainteresować

Wybielanie zębów – nie rób tego w domu!

Wiosenna odnowa, czyli 10 lat mniej bez skalpela

Ekologiczny styl życia – 7 kroków do celu

Wiosenne przesilenie? A może po prostu niedobór witaminy D?

właściwości kawy

Kawa i jej zastosowanie cz.1

Olejek arganowy i jego właściwości oraz zastosowanie

Kawa i jej zastosowanie cz.2

Twoja skóra nie lubi twardej wody

Woda – źródło zdrowia. Cz.2

Jak skutecznie zadbać o ciało wiosną?

Wpływa twardej wody na włosy

7 objawów niedoboru witaminy D

Woda – źródło zdrowia. Cz.1

Co jeść między treningami?

Zioła w kuchni

sposoby na stres

Stres – jak go pokonać?

witamina c

Zadbaj o swoje zdrowie na zimę

Glinka, ratunek dla kobiecej cery

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca

Jak zjadać więcej błonnika, czyli 7 skutecznych sposobów na wprowadzenie go do diety

Jak zrobić dobry hummus

BEZSENNOŚĆ – jak z nią walczyć?

Białko w diecie wegetariańskiej

komosa zbożowa

Czym jest komosa ryżowa (quinoa)? Jeden z najzdrowszych produktów na świecie