Jak walczyć z opryszczką
Uroda i zdrowie

Jak walczyć z opryszczką

Zimą, zwłaszcza gdy przemarzniemy do szpiku kości, pojawia się ona – wredna, swędząca i bolesna. Opryszczka wargowa, bo o niej mowa, potrafi naprawdę uprzykrzyć nam życie. Jest nie tylko uciążliwa, ale również bardzo zaraźliwa. Przeczytaj, jak możesz pomóc sobie w walce z tym swędzącym wrogiem.

Opryszczka to choroba wywołana wirusami, które potrafią rozmnażać się w sposób niekontrolowany. Opryszczkę wargową wywołuje wirus Herpes simplex (HSV1), zaś opryszczkę narządów płciowych – wirus HSV2, ale zdarza się również, że opryszczka wargowa może przenieść się na inne części ciała, m.in. właśnie na narządy płciowe. Szacuje się, że wirusem opryszczki zarażone jest blisko trzy czwarte populacji na świecie. Chociaż tak wiele ludzi jest nosicielami wirusa, to objawy choroby nie ujawniają się u wszystkich. Oznacza to, że niektórzy mogą być nosicielami opryszczki i mimo braku objawów, mogą zarazić innych. Wystarczy użycie tych samych sztućców, szklanki czy pocałunek z zarażoną osobą. Gdy zostaliśmy już zarażeni wirusem HSV1, lokuje się on w komórkach nerwowych mózgu i uaktywnia się, kiedy organizm jest osłabiony, narażony na stres, przemęczenie, przemarznięcie lub chory.

Opryszczka może być bardzo uciążliwa. Kiedy chorujemy na nią zdecydowanie za często, np. kilka razy w miesiącu, warto udać się do lekarza, który zaleci odpowiednią kurację lekami przeciwwirusowymi. Jeśli jednak objawy opryszczki nie są zbyt częste, wystarczą dostępne w aptekach leki bez recepty. Można zastosować maści przeciwwirusowe, skutecznie zwalczające bolesne pęcherzyki a także plastry o działaniu przeciwwirusowym i wysuszającym. Ważne jest aby zastosować je jak najprędzej po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Inaczej swędzące pęcherze mogą rozrosnąć się do naprawdę sporych rozmiarów. Po zastosowaniu maści przeciwwirusowej, ulgę mogą przynieść osuszające sztyfty zawierające kwas salicylowy czy zastosowanie olejku z drzewa herbacianego. Na wzmocnienie odporności można zastosować wewnętrznie preparaty z jeżówki purpurowej (Echinacea purpurea). Pamiętajmy, aby zawsze przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku, przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania.

Może Cię również zainteresować

Jak zrobić dobry hummus

sposoby na stres

Stres – jak go pokonać?

Białko w diecie wegetariańskiej

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca

Wiosenne przesilenie? A może po prostu niedobór witaminy D?

Zioła w kuchni

witamina c

Zadbaj o swoje zdrowie na zimę

7 objawów niedoboru witaminy D

BEZSENNOŚĆ – jak z nią walczyć?

Ekologiczny styl życia – 7 kroków do celu

Wiosenna odnowa, czyli 10 lat mniej bez skalpela

Wybielanie zębów – nie rób tego w domu!

Woda – źródło zdrowia. Cz.1

Jak skutecznie zadbać o ciało wiosną?

Kawa i jej zastosowanie cz.2

Co jeść między treningami?

Glinka, ratunek dla kobiecej cery

Wpływa twardej wody na włosy

właściwości kawy

Kawa i jej zastosowanie cz.1

Twoja skóra nie lubi twardej wody

Jak zjadać więcej błonnika, czyli 7 skutecznych sposobów na wprowadzenie go do diety

Olejek arganowy i jego właściwości oraz zastosowanie

komosa zbożowa

Czym jest komosa ryżowa (quinoa)? Jeden z najzdrowszych produktów na świecie

Woda – źródło zdrowia. Cz.2