Jak przygotować własną rozsadę
Dom i ogród

Jak przygotować własną rozsadę

Chociaż kalendarzowa zima jeszcze się nie skończyła, to powoli w przyrodzie widać oznaki ożywienia i nadchodzącej wiosny. Ta najpiękniejsza, według niektórych, pora roku zbliża się do nas wolnymi krokami.

Powoli, ale codziennie, doba wydłuża się o kilka minut – coraz wcześniej wstaje świt, coraz później zachodzi słońce. To czas, kiedy zaczynamy myśleć o swoim ogrodzie. Przygotowania do wiosny zaczynamy od przejrzenia swoich zapasów. Trzeba sprawdzić jakie nasiona warzyw i kwiatów zostały nam z ubiegłego roku, i zastanowić się co warto kupić, aby latem cieszyć się z obfitych plonów. Niektóre rośliny mają dłuższy okres wegetacji i aby zdążyły zakwitnąć, musimy wysiać je już w lutym, dlatego jeśli chcemy mieć materiał na własną rozsadę, nie ma na co czekać. Najlepiej zrobić to w specjalnie przygotowanej do rozsad skrzynce, którą można kupić w sklepach ogrodniczych, ale można ją również przygotować samemu. Ważne jest, aby skrzynia posiadała dobry drenaż – pozwoli to na zapobieganie zastojowi wody i gniciu korzeni. Ziemię do rozsady przygotowujemy mieszając torf z ziemią ogrodniczą i piaskiem lub kupujemy w sklepie ogrodniczym gotowe podłoże do rozsad z odpowiednią dawką nawozów. Dobrze jest, gdy ziemia do rozsady jest przesiana tak, aby nie posiadała grudek, a jej wierzchnia warstwa przysypana jest piaskiem – ułatwi to wzrost kiełkującym roślinom. Nasiona posiane w skrzynce z przygotowaną ziemią delikatnie podlewamy za pomocą zraszacza i przykrywamy, najlepiej szklaną taflą. Podlewamy codziennie, najlepiej przegotowaną, miękką wodą. Warto odkrywać skrzynkę na kilka godzin dziennie aby ułatwić odparowanie nadmiaru wody. Skrzynka z rozsadą powinna stać w jasnym, ciepłym miejscu, najlepiej na parapecie okiennym od strony południowej, gdzie najdłużej będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Po około miesiącu, w zależności od stopnia wzrostu roślin, musimy przenieść rozsadę do większych pojemników, czyli przepikować. W sklepach ogrodniczych można kupić doniczki torfowe albo wykorzystać zebrane wcześniej plastikowe pojemniczki, np. po jogurtach, kefirach, jednak wykorzystanie doniczek torfowych ułatwia późniejsze posadzenie roślin w miejsce docelowe w ogrodzie – doniczki torfowe doskonale rozkładają się w gruncie.

Może Cię również zainteresować

Jak urządzić domowe biuro

Program Czyste Powietrze, czyli dofinansowanie na termomodernizację domu

Ściana z cegły we wnętrzu

Ściany działowe pilnie potrzebne

Przegląd i konserwacja instalacji grzewczej. Dlaczego warto robić to regularnie ?

Wiosenna pielęgnacja róż

Modne rośliny domowych wnętrz

Dom murowany czy szkieletowy

Montaż sztukaterii, czyli sposób na efektowne ściany i sufity

Jak chłodzić wnętrza domu bez ponoszenia wysokich kosztów??

Las w słoiku – nawet nie wiesz jakie to proste!

Podłoga od nowa – modne panele winylowe

Wygładzanie ścian bez pyłu

Zielona energia – co to jest?

Mała łazienka – sprawdzone pomysły

Poznaj wnętrzarski hit, czyli styl pałacowy w nowej odsłonie

Jak układać mozaikę?

Wianek na stół Bożonarodzeniowy wykonany metodą wicia

Sposoby na nowoczesną łazienkę

Jak wybrać kolor farby do salonu czy sypialni?

Jak wykonać domową galerię obrazów?

Zmień swoje wnętrze na wiosnę. Zacznij od kwiatów

Co na ścianę w kuchni?

Kosze z liści palmowych i trawy morskiej – modny dodatek we wnętrzach

Pomysł na pokój dziecka – drewniana skrzynka w roli głównej

Sposób na gładkie ściany

Wymiana pieca – jak podejść do tematu?

Dom jaśnie oświetlony

Jak wybrać wiarygodnego dewelopera? Na co zwrócić uwagę?